Nepřítel před branami (2001)

Dnes již klasika, která vtiskla tvář mnohým hrám z 2. sv. války má úžasné tempo, pocit bezvýznamnosti vojáka v celé mašinérii a ukazuje, proč je dobré zatančit si a opít se každý večer, když to může být ten poslední. Celkově je však děj a scénář příliš schematizovaný, a přestože je souboj Law-Harris nadstandardně napínavý, není příliš realistický. Celkově tak dávám nadprůměrné čtyři hvězdy.

Tak jako v nebi (2004)

Trochu jsem se obával, že tak trochu půjde o švédsky zpracovanou Sestru v akci, ale to se nakonec naštěstí nekonalo. Závěr mě v posledních 15 minutách lehce iritoval, nicméně úplný konec to napravil a zpětně mi vysvětlil tu potřebu dotáhnout to až tak do extrému, protože to najednou dalo smysl. A poslední záběr před titulky byl směs kýče s ryzí katarzí.. Celkově mi film kazila snadná předvídatelnost a škatulkovitost, naopak rozjasňovala radost ze života a lehký úsměv na tváři. Michael Nyqvist, přestože jsem jím již trochu přejeden ze všech švédských produkcí, vnitřně zářil a bylo příjemné to sledovat.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013) odpad!

Dlouho jsem se rozmýšlel mezi odpad!em a jednou hvězdičkou, nakonec jsem se rozhodl aspoň ocenit stránku efektů. Jinak totálně vypatlaný scénář, přesně psaný pro americké publikum, kdy vůbec nevadí, když si člověk odběhne v průběhu filmu na pět deset patnáct minut na záchod, zavolá si nebo dá kafe s cheesecakem.. Zcela předvídatelný děj, nudné a nepravděpodobné souboje.. Už dlouho jsem nebyl z něčeho tak bezpohlavního natolik otráven.. ////// Nakonec to přehodnocuji a skutečně dávám Odpad! Ta nesmyslnost vůbec toho, proč by se s monstry měly bít roboti a nestačí menší atomovka, kterou beztak nakonec použijí případně salva řízených raket z pobřeží.. Ne, tohle prostě ne.

Škodná (2007) (TV film)

Film mě zaujal, protože znám osobně Michala Slaného, hrajícího hlavní roli záporáka. Jenže jak se člověk dostával do příběhu, nestačil se čím dál víc divit.. Scénář je jak z prvního pokusu na workshopu scénáristů amatérů, plný klišé a nesmyslných zkratů postav, událostí typu deux ex machina a podobně. Ne, tohle takto nejde. Dobrá snaha o drsný přístup, ale pokud někdo někam leze schválně sám a bez nábojů, aby mohl být zneškodněn a pak mohl sám někoho zastřelit - skoro se to ani nedá napsat, jak je to nesmyslné a nereálné.. Proč nemůžeme mít český akčňák a pořád se jen kopírují americké zaběhnuté a okoukané vzory?

Enderova hra (2013)

Vizuálně úžasné vesmírné Bradavice s vyšším a realističtějším rozměrem a pro mě značně scénáristicky zpackaným koncem, který ale možná vyplývá jen z přehnaně zrychleného příběhu z knihy, kterou jsem, bohužel, nečetl, ale už po ní pasu. Asa hraje Endera přesvědčivě a atmosféra nás vtáhla do filmu poměrně dost hluboko. Přesto ta jakási pachuť na konci.. škoda.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

"Na spoustu věcí mají lidi různé názory, ale na jednom se shodnou - že Gulag je fakt pěkná díra..." Film přeplněný skvělými hláškami, parádně ujetý scénář, který sviští vždy jinam, než člověk čeká a přesto je ve své absurdnosti vlastně uvěřitelný. Scény staříka a jimi se prolínající předchozí život opravdu pobaví, černý humor funguje a hlavně se vše bere z té lepší stránky. Žádná klišoidní dramata z války, žádné afektované scény, prostě jen přirozené, milé a přátelské vyprávění s hřejivým dozvukem (vodky). "Samé SMS od Kýbl, Kýbl, Kýbl, asi jeho nějaký dobrý kamarád. Podíváme se, co mu píše: "Zavolej zpátky nebo tě zabiju!!!" "

Na hraně zítřka (2014)

Parádní, úžasný, dechberoucí! Byl jsem nadšený, dostal jsem přesně to, co jsem chtěl. Scénář výborný ve své nepředvídatelnosti, hravosti a současně uměřenosti. Postupná proměna zelenáče v mazáka se povedla, Emily je úžasná a celková výprava nádherně rozmanitá. Až na lehce nelogický konec šlo o jednoznačně nejlepší film, který jsem letos viděl. Vřele doporučuji!

Cizí oběd (2013)

Každodenní život, civilní pojetí, lehký humor... to bych od indického filmu opravdu nečekal. Tempo vyprávění příběhu bylo velmi příjemné, civilnost pojetí hlavních hrdinů (i celé ukazované Indie) vynikající a dodávající tomu všemu auru skutečnosti a uvěřitelnosti. Rozhodně jeden z nejlepších indických filmů, co jsem kdy viděl.

Talisman (2012)

Velmi příjemný film na cestu mezi Brnem a Prahou.. příjemný až do finálních scén, kdy scénárista zcela ztroskotal a zcela nepochopitelně se ze zamotané situace rozhodl vystoupit skoro pomocí deux ex machina.. Nebýt konce, dal bych o hvězdu víc..