• Western

Rivalové pod rudým sluncem (1971)

Tedy taková nelogicky komická selanka, okořeněná občasnými drastickými záběry. Škoda, dalo se z toho vytěžit daleko víc, pokud by to celé bylo myšleno seriózně. Bronson v roli šaška, Delon, se svýma typicky studenýma očima, panoptikální zabiják a větrem života ošlehaná Ursula na povrchu samozřejmě lepá, leč její brutální angličtina rvala uši. Jediným pozitivem byl minimalistický Toširó Mifune, jenže tak nějak celý patřil do krajiny někam pod posvátnou horu Fudži a do jiné dimenze. Nakonec dávám ne 2 ale 3* - za shora zmíněného bušidó samuraje, pěknou španělskou countryside a road-movie style filmu.

Arizona Dream (1993)

Surrealistické. Poetické. Plné niterných pocitů. Strhující balkánský soundtrack - ale v AZ. Nádherně živočišné. Na téma, plň si v životě své sny, jinak nebudeš nikdy šťastný.....Krásné crazy pohlazení.

Jackie Brown (1997)

My best Tarantino ever !!! Střízlivě pojaté, inteligentní a mnohovrstevné, bez jeho občasných poťouchlostí. A zejména dokonale obsazené všechny tři hlavní role (PG, SLJ, RF). Zkrátka to vše dohromady perfektně funguje.

Labyrint (2012) (TV film)

Není to až tak špatné, jak se zde někteří opovržlivě vyjadřují. PLUSY: vysoce atraktivní, historicky doložitelné téma; napínavé; detailní dobové reálie; úžasný středověký Carcassonne na úpatí Pyrenejí, (který jsme si kdysi při toulkách jižní Francií jen tak ve dvou docela důkladně prošlapali.) MINUSY: naivní a "černobílé" ve stylu good guys/bad guys; některé nelogičnosti přímo bijící do očí. Škoda. RECAP: Oceňuji hlavně ono diskutabilní prolínání času - neboť připomíná, že svět a vše kolem nás existoval/existuje vždy v souvislostech a je dobré to mít neustále na paměti.

Inspektor Banks (2010) (seriál)

Pilot "Zúčtování": 5*. Why? Protože je to o morálce, psychologii. O tom, jak funguje reálný život, o tom, jak člověka dokáže zformovat/zdeformovat prostředí, do kterého se ne vlastní vinou narodil. A navíc vysoce inteligentně a humánně podané. A protože to vůbec není přitrouble povrchní, jen o idiotské akci a prvoplánovém napětí, které zbožně baští jen hlupáci. ***** To co jsem zde napsal v 8/2019 platí do puntíku i dnes v 1/2020 po shlédnutí závěrečného dílu 5. série. A musím znovu dodat: Jen hlupák neocení (v horším případě ani nepochopí), co chtěli tvůrci tohoto podařeného seriálu divákům vzkázat.

Doktorka Fosterová (2015) (seriál)

Strhující brilantní drama na téma manželství, morálka, mezilidské vztahy, rodina, které člověka vtáhne do děje a nepustí na vteřinu mimo, až do poslední vteřiny. Drsné, depresivní, a zároveň silně výchovné - pro všechny rodiče svých dětí.

Neřízená střela (2010)

Dost crazy, občas kapku naturalistické, hodně sexy (díky Emily B.) a vysoce inteligentní (díky pedantskému Billymu N.) Ale především nádherný anglický humor, líznutý lehce via French. Konečně jednou vtipná komedie, na kterou se dá příjemně koukat. Tak odlišná od mnoha vulgárně lidových slátanin, kterými je krmena CZ kotlina.

Most špiónů (2015)

Minimalisticky podané, strhující, někdy kapku polopatistické. Přes dlouhou stopáž člověk zhlédne jedním dechem. A srovnání atmosféry Východu se Západem je dalším benefitem tohoto spíš kapku netradičního filmu.

Miss Potter (2006)

Pohádkové, téměř neskutečné pohlazení (vč. ožívajících zvířátek), založené na reálném životopise malířky/spisovatelky. Ve světě (bohužel nejen filmovém), plném brutality a násilí, je tenhle příběh o dětské duši, přírodě (živé i neživé), ženské emancipaci a lásce skutečným potěšením pro všechny citlivé duše.

Konfident (2011)

Poněkud prkenné a schématické. Nicméně atmosféra doby je v hrubých rysech zachycena. Hlavně ty podivné parazitující postavy, pro které byl minulý režim rájem. Neuškodilo by zahrnout zhlédnutí filmu "pro obveselení" do školních osnov (nejlépe) středních škol. Abychom si vážili toho, v čem nyní žijeme.