• Western

Appaloosa (2008)

Pro mne druhý/třetí nejlepší realistický western všech dob po "Once Upon a Time in the West" a případně "High Noon". Co dodat ? Krajina, hudba,vynikající Viggo Mortensen a především inteligentní psychologická zápletka.

Heroin (1970)

Napínavé, zvláštní, neotřelé. Co říct více? Vše stojí a padá s osobou Jean Gabina. Rušivá hudba a závěr do ztracena mi ubrala 1*.

Vášeň a cit (2007)

Ten film je pohlazením. Poklonou některým dávným mravům, ale především intelektu a duši úžasné spisovatelky. Zvlášť dnes, v naší technické, utilitární době, kdy veškeré city a myšlenky se ztrácejí ve virtuálně odosobněném elektronickém šumu. A navíc, Anne Hathaway to zde nádherné sluší....

Rabbit Proof Fence (2002)

Nádherné. Krajina, hudba, ty tři malé holky jak to parádně hrají.... a hlavně, ústřední myšlenka filmu: nelze vnucovat jiným náš evropský/britský způsob života, přesto, že by nás k tomu mohly vést nejušlechtilejší myšlenky. I krásné ideály se mohou zvrhnout v diktát, násilí a dokonce rasismus. Každý má právo si zvolit svou vlastní cestu. Žili jsme/žijeme v Evropě či moderní Austrálii, v relativním přepychu a pohodlí. A přece něco víc a víc hodně ztrácíme, aniž bychom si to uvědomovali. Ten pradávný kontakt s přírodou, způsoby vnímání, smysly, schopnosti k přežití, které si přírodní národy dosud zachovaly a my "díky" civilizaci navždy pozbyli.

Rozdělení II (2017) (seriál)

Musím zopakovat jen to, co platilo pro Tannbach I: Velký obdiv a 5* k tomu, jak se Němci snaží se svou historií (zde už hlavně "budovatelsky" komunistickou) realisticky, drsně a bez servítků vyrovnat. Snad bude i tato druhá strhující miniserie uvedena v ČT. Má i nám hodně co říci. (Viděno pouze v němčině na ORF2).

Princip slasti (2019) (seriál)

Docela jsem ocenil napětí a mezinárodní/Středoevropský přesah. Držel se tvrdohlavě originální zvukové stopy s titulky (stupidní dabing zde prostě nefungoval) a poslouchal velmi příjemnou hudbu. Co mi ovšem vadilo? Nestydaté kopírování dánského "Mostu", křečovitě vytvořený scénář a spousta nedotažených/nedořešených souvislostí. Škoda. Mohlo to dopadnout mnohem lépe.

Pod jedním nebem (2017) (seriál)

Čtyři hvězdičky. Dobře natočené, velmi realistické.... a se Sofií Helin (!) Ano, kdysi jsem v Berlíně stál u zdi, nedaleko Friedrichstrasse a koukal na ten systém důmyslných barier, které šíleným způsobem rozervaly žijící město. Separovaly bloky domů - a především lidi v nich žijící. Něco neskutečného, surrealistického. Zrůdného. Moc dobře, že tahle doba je už pryč. Snad se nikdy nevrátí.

Poslední pokušení Krista (1988)

Nekonvenční podání toho prastarého příběhu. Ať už z části reálného nebo generacemi vysněného. Defilé lidských vlastností. Dobrých i špatných. Velmi hmatatelné. Filmařsky dokonalé. Herci, scéna, krajina, hudba.... Inteligentní, obecná kritika vše pohlcujících ideologií jakékoliv barvy či odstínu. Duchovních i drsně materialistických. Vše jednou zmizí či pomine. A přesto je třeba ocenit, že víra, jejíž ústředním a ideálním motivem, by měla být láska, je tu s námi už 2000 let. Probouzí v nás to lepší. Ať se tomu bráníme či ne.

Ulzanův nájezd (1972)

Napětí, nádherná krajina, drsný western bez pozlátka. Asi tak jak skutečně "the West was won..." A realistický pohled na střet kultur. Jedni postupně a neomaleně ovládali, druzí se bránili - svým způsobem. Nemá to zkrátka nic společného s naivními pohádkami o Vinnetouovi napsané člověkem, který u toho nebyl a vše si jen idealisticky vysnil. Někteří mu to baští dodnes. Tož tak.

Smím prosit? (2004)

Příjemný, milý film, s příjemnou angličtinou a příjemným R.G. Z tanečního prostředí, které je sice vždy a všude plné příjemných emocí a radosti z pohybu, potěšení ze vzájemných dotyků s partnerkou/partnerem a radosti z rytmu, ale taky kapku plytké, I should think. That’s all.