• Western

Lou Andreas-Salomé (2016)

Zajímavý životopisný hraný téměř "polodokument", sonda do srdce a duše výjimečné ženy. O životě Lou Andreas-Salomé, rusko-německé spisovatelky a psycholožky, ale především o setkávání, vztazích, konfliktech výrazných osobností, s jejími osudy spjatými, které před 100 lety ovlivnily kulturní dějiny Evropy a Střední Evropy zejména. Dnes jsou však již bohužel, hlavně tady u nás ("díky" záměrné izolaci od všeho Rakousko-Uherského a později i Západního) téměř zapomenuty. Snad s výjimkou Sigmunda Freuda. Kdo například tuší, že německý básník Reiner Maria Rilke se narodil v Praze? Škoda, že film zřejmě dosud nemá (docela příznačně) českého distributora - viděno jen v původním znění na rakouské ÖRF.

Můj strýček Archimedes (2018) (TV film) odpad!

Téma atraktivní. Zpracování bohužel děsivé. I když žánrově to bylo spíš asi zamýšleno jako jakási prostoduchá komedie. Jak mohl někdo splácat něco tak slabomyslného, naivního, nepravděpodobného (viz. například pohodový Donutilův trip vlakem přes zadrátované hranice v 50. či 60.letech (!). Dokoukal jsem se jen s velkým sebezapřením, čistě ze zvědavosti, jak tenhle kus vlastně může dopadnout.....

Lída Baarová (2016)

Atraktivní téma. Zpracované ovšem proti veškeré logice fraškovitě. Nějak to všechno navíc klouže po povrchu. A okořeněno děsivými "zážitky" v podobě Mádlovy akce, Mutter Baar nebo Křížovým führerem... Přesto 3* za fotogenickou a (civilně) sympatickou Tatianu P.

Smrt přichází do Pemberley (2013) (TV film)

Pýchu a předsudek jsem neviděl a nemohu srovnávat. Možná je to výhoda. Můj "izolovaný" komentář nebude "zatížen": (1) celé je to "Very British", či spíše "Old English" a to je můj šálek čaje; (2) pomalé a o vztazích, stejně jako o dřívějších ostrovních mravech, tedy zajímavé a svým způsobem obohacující; (3) krásná příroda plus atraktivní prostředí venkovského panského sídla = další *; (4) detektivní zápletka napínavá (ač konec se dal v posledních minutách, vč. závěrečného "multiple happy ending" kapku předvídat). Shrnuto: dobré a napínavé pokoukání pro milovníky inteligentních klasických detektivek.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

5* dávám málo. Teď ovšem ano. Navzdory některým negativům, které by se daly oběma dílům vytknout (např. značná "modernost" dialogů a zřejmé zjednodušování průběhu historie, plynoucí ale z ryze praktických i komerčních důvodů). Proč tak vysoké hodnocení? Protože to lahodilo oku (barvy, výprava, nádherné interiery/exteriéry točené převážně v historické Kroměříži). Protože herci do toho docela dobře šlapali (vč. sympatické M.L.S. z Burgtheateru i všech ostatních sošných dam). Protože hudební doprovod byl skvostný. Protože po velice dlouhé době je to konečně film, který se vymanil z infantilní domácí provinčnosti (asi díky tomu, že na něm participovali také partneři z A, SK a H). A hlavně také proto, že na rozdíl od úletů typu Jiráskových románů či Haškova Švejka jde konečně o snahu vidět naši společnou středoevropskou historii objektivněji a v docela pozitivních souvislostech (vždyť "Mary Rézi" byla přece i naše česká vladařka, že).

Mládí (2015)

Jak charakterizovat tento hořce filosofující, posmutnělý film, který přesto pohladí? Pozitiva: (a) nádherná Swiss krajina; (b) barevná orgie; (c) úžasná pomalá kamera; (d) magické "stopping moments" (např. "symfonická" scéna na pasece s krávami); (e) krásná R.W., sošně orientální "Miss Universe"....jakož i vynikající duo M.C & H.K.; ale zejména, (e) poselství o nezvratnosti běhu života na nějž se každý z nás bude muset jednou kouknout přes obrácenou stranu dalekohledu. A negativa (?): roztříštěnost sledu různých motivů a občasný posun dialogů do silně "metafyzické" polohy (ač tedy viděno na ORF, takže asi ledacos mi díky němčině odvanulo). A poznámka na konec. S těmi, kteří jsou schopni film okomentovat ve stylu "Nesedlo to, je to film o ničem s příliš velkým umělým klišé, plným nudy." cítím hlubokou lítost. Neboť v tom "svém" obráceném dalekohledu jednou nic, vůbec nic zřejmě neuvidí.

Trhliny (2009)

Dokonalé.... Nějak mi to vzdáleně připomíná prastarý/mysteriózní & australský "Picnic at Hanging Rock". Samozřejmě, "Trhliny" se zabývají výhradně reálným světem a není v nich nic "extraterrestrial". Ale ty tajemné, dramatické pohledy do zákoutí ženské/dívčí psychiky, podmalované nádhernou hudbou a záběry přírody jsou si natolik blízce podobné..... Smekám. Nejen tedy kvůli úžasnému výkonu E.Green a příjemně něžné M.Valverde.

Zelig (1983)

Intelektuální pohlazení. Díky Woody.

Rommel (2012) (TV film)

Natočeno solidně, poutavě a s akcentací psychologických pohledů do zákulisí. Zkrátka slušný WWII film neopírající se jen o laciné akční scény. Jen si nejsem tak jist, zda sloužit poslušně takové "vlasti", která brutálně ničí národy kolem sebe, je to pravé ořechové a mohlo by sloužit jako omluva. Na druhé straně, jako v každém národě, tak i v Německu, bylo, je a bude spousta slušných lidí (snažících se žít a přežít v jakýchkoliv podmínkách) i naopak množství darebáků (kterým zvrácený režim vždy výborně vyhovuje). Tak už to holt funguje globálně a po tisíce let.

Pohřeb v Berlíně (1966)

Pět * dávám fakt jen málokdy. Tohle si je ovšem zaslouží: (1) britský humor; (2) skvělý M.C.; (3) velmi atraktivní atmosféra rozděleného města; (4) napětí a dějové zvraty; a (5) na rozdíl od bondovek, jisté sepětí s realitou. O 20 let později jsem měl možnost poznat tu absurdní skutečnost z východní strany. Koukat na vyklizený "tankodrom" před Brandenburger Tor ostražitě kontrolovaný příslušníky "Grenztruppen der DDR" a tiše se slzami v očích závidět těm, co svobodně přecházeli přes Checkpoint Charlie na Západ. Skutečná realita byla samozřejmě daleko, daleko děsivější, než její kapku humorný odraz na filmovém plátně.