Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Western

plakát

Zavolejte porodní sestřičky (2012) (TV seriál)

Nádherné. O lidskosti,  obětavosti, toleranci i o lidském utrpení. Někdy drsné, někdy kapku barvotiskové, ale přesto vždy akceptovatelné a strhující.  Ovšem především o bolestech, v jakých se rodíme díky síle "slabšího" pohlaví. Šílená představa, že stále ještě i v dnešním 21.století  existují na zemi končiny, kde ŽENA je považována za méněcenný doplněk mužů.

Královna pouště (2015)

Tak nuda tohle, jak zde někdo komentuje, rozhodně nebyla. Pokud se tedy ovšem člověk dokáže ponořit do děje, nasát do sebe pouštní krajinu, pokud zná historické souvislosti a pokud je mu sympatická, oduševnělá tvář Nicole Kidman s jejími gesty, pak tohle nuda opravdu nebyla. A nakonec. Je třeba si uvědomit, že tohle byl životopisný film, založený na reálných postavách a osobnostech té doby; a život nikdy není tak akční a dramatický, jako " some Hollywood made movies", ne? Pokud je ten filmaři zpracovaný příběh alespoň na 70-80% pravdivý, pak Gertrude Margaret Lowthian Bell byla skutečně výjimečná žena.

Spojenci (2016)

Z počátku "a standard Hollywood movie" lehce povrchního stylu, které u mne zachraňovala atmosféra marocké Casablanky. Pak se to nějak posunulo do hlubší, psychologické polohy, což oceňuji. Ona osudovost vztahů, překonávající různé kultury a ideologie je totiž velice aktuální - i v dnešní, díky Bohu, zatím "mírové" době. BTW: A je to první movie s B.P., ve kterém jsem k němu cítil sympatie. Hrál to v tandemu s "Marianne" docela uvěřitelně a solidně. (Ty 4 stars ovšem dávám hlavně za námět, jinak by to přece jen byly jen 3).

Šaráda (1963)

Příjemná retro podívaná z dob, kdy důležitější byl pro filmaře ještě (inteligentní) obsah než (povrchní, leč technicky dokonalá) forma. Z dob, kdy filmoví diváci ještě preferovali vtipné dialogy, před prostoduchými akčními scénami a krvavou brutalitou. I tak se tehdy dal natočit akční film s napínavým dějem, okořeněným komickými momenty a krásně korunovaný nepřekonatelnou Audrey Hepburn, "My Fair Lady" s nádhernýma očima...

Nabarvené ptáče (2019)

POZITIVA: Úžasně "fotografická" kamera (geometrie obrazů, poetika); pomalé tempo, umožňující přemýšlet, evokovat pocity, asociovat. NEGATIVA: Brutalita děje; nechutnost některých scén (naštěstí většinou nedotažených do explicitního konce); přílišná délka. ZÁVĚR: Kvalitní kinematografické dílo, vybočující z infantilní, převážně přihlouplé české produkce; silně depresivní kus, který je jistě dobré vidět, ale žádné příjemné pocity (dle očekávání) nepřinese.

plakát

Maigret - Maigret a sklepy hotelu Majestic (1993) (epizoda)

Klady: atmosféra ještě oprýskané Paříže někde ze 60.let (?) min.století, včetně příslušných reálií a dobových "artefaktů". Negativa: těžkopádná a křečovitá zápletka, nesympatické postavy.

plakát

Stíny nad Stockholmem (1997) (TV seriál)

Super: severská atmosféra, psychologické propracování postav, napětí, inteligence, nakouknutí do švédských reálií i mravů. Co chtít více?

plakát

Fargo - Série 2 (2015) (série)

Jsou zde tuny obdivných hodnocení a nemá cenu chodit s dřívím do lesa. Takže "to cut it short": jsem fascinován především způsobem filmového zpracování, ani ne tak samotným příběhem. Ty nekonvenční "Coenovsky" vysoce inteligentní prostředky (situační momenty, způsoby herecké interpretace postav, dialogy, prostřihy, nebo i dlouhé sequence záběrů z jiného časoprostoru), to je prostě lahůdka, která pohladí všechny smysly. Pro tohle má cenu se na to (přes ty občasné potoky krve) blaženě koukat. Season 1 jsem neviděl, nemohu porovnávat. (A nelze ani srovnávat, viz. kterýsi komentář, s úžasnou první sérií "True Detective" z Louisiany. That’s been a different cup of tea.)

plakát

Hodina tance a lásky (2003) (TV film)

NÁMĚT dobrý, přes silně depresivní prostředí a okolnosti. PROVEDENÍ prkenné. Herecké výkony křečovité a nepřesvědčivé. Ani Boris Rösner to nemohl zachránit. Většina postav se chová jako přehnané karikatury. (Ale tohle přece nebylo myšleno jako komedie; téma je příliš smutné a závažné !). Jediný, kdo působí sympaticky a docela uvěřitelně, je ta křehká maďarská baletka. Za její taneční kreace a předlohu Pavla Kohouta alespoň 2*.

Masakr v Římě (1973)

Dokonalá anatomie všech šíleností souvisejících s válkou. Rozhodně ne schematicky černobílá, ale zároveň nemilosrdně odsuzující vykonavatele krutostí. Ať už je tito páchají z přesvědčení nebo jen z donucení, semleti válečnou mašinerií, do které osudově zabředli. Takhle by to dnes už nikdo nenatočil - (1) klouzalo by vše jen po povrchu, (s minimem niterní psychologie mistrně zde zobrazené při pohledu do očí Richard Burtona či Marcello Mastroianniho); a (2) topilo se v potocích krve i hromadě akčních scén. Bohužel.

Ovládací panel
1 bod