Red 2 (2013)

Komu se líbil první díl, bude se mu líbit i druhý. Já byl z dvojky o něco nadšenější než z jedničky, ačkoliv stále se mi bohužel nepodařilo najít cokoliv, co drží Willise s Parkerovou pohromadě (blběji vybraný pár byste v současné hollywoodské produkci asi nenašli). O humor se stará zejména John Malkovich a díky bohu se jedná převážně o snesitelné vtípky či grimasy. Zkrátka a dobře: proč ne.

Kolonie (2013)

Stokrát viděné béčko v nikterak zajímavém či dokonce výjimečném zpracování. Vždy si kladu otázku, co nutí filmaře točit stále stejný námět a doufat, že tím přinesou světu kinematografie něco nového. Ale v Kanadě to asi vidí jinak.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Pacific Rim je přesně ten typ filmu, který od letního blockbusteru očekávám. Jeho jediným problémem tak je, že ačkoliv to autor zvládl mnohem lépe než Emmerlich Godzillu (a samozřejmě hůře než Bay Transformery, což však bylo jasné již od počátku), od del Tora jsem zkrátka čekal něco víc.

Miluj bližního svého (1999)

Lehce nadprůměrný film z dob, kdy happyend ještě v Hollywoodu nebyl povinností.

Očista (2013)

Zajímavý námět, jenž se snaží o cosi jako nastavování zrcadla současné společnosti, ale dolů ho sráží limonádové zpracování a bezduché postavy. Je sice fajn, že se vše vešlo do necelé hodinky a půl, ale díky tomu zde zcela postrádám hlubší uvedení do děje a nějakou možnost blíže poznat rodinu hlavního hrdiny. A jako u většiny podobných snímků, když nad tím začnete jen trochu přemýšlet, dojde vám, jak strašně blbé a nesmyslné to celé je.

Šmejdi (2013)

Šmejdi měli poměrně značný hype v médiích, díky čemuž vzbudili i mou zvědavost. Je těžké hodnotit tento dokument z filmařského hlediska (protože dokumenty téměř vůbec nesleduji a navíc je nepovažuji za filmy v pravém slova smyslu), ale jako zdroj objektivních informací za mnoho nestojí. "Nebohost" důchodců je zde až příliš násilně zobrazována pomocí tklivé hudby, smutných či uslzených pohledů a vyprávění, co zlého se jim kde stalo. Většina těchto seniorů se již příliš neorientuje v životě a navíc mám silné podezření, že se v něm moc neorientovali asi nikdy. Ač nejsem právník, na mnoha záběrech je zaznamenáno zcela evidentní porušení zákona ze strany prodejců, jsem proto zvědavý, jak se k celé věci postaví orgány činné v trestním řízení. V dokumentu se to bohužel nedozvíme a můžeme jen doufat, že brzy přijde autorka s něčím jako Šmejdi 2 - Senioři vrací úder. A na to bych šel i do kina.

Crazy Joe (2013)

Šedivé a(ž) nudné, protkané mnoha a mnoha obrovskými náhodami, které u realističtější části Stathamovi filmografie vypadají přinejmenším podezřele. Statham zde sice rozhodně přesvědčil o svých hereckých schopnostech, ovšem z filmového hlediska se o žádný zázrak nejedná. Nicméně spousta pokusů jiných akčních hrdinů o odskočení si do jiného žánru, dopadla mnohem, mnohem hůř.

Lesní duch (2013)

Z Evil Dead jsem měl docela obavy, které se však (alespoň zčásti) nepotvrdily. Jedná se o horror klasického střihu, tedy o démonech, zlu, čarodějnictví, kde jsou herci pouze rekvizity a jediné, co diváka zajímá, je kdy a jak která postava zhyne. Pro puberťáky asi brutální jízda, pro člověka, co už pár horrorů viděl docela příjemná vzpomínka na časy sledování béčkových horrorů na starých videokazetách. Zajímavý bonus pro českého diváka v podobě slova KUNDA.

X-Men: První třída (2011)

Asi jeden z nejlepších dílů celé série (ne-li úplné No.1), ale bohužel s několika kopanci, či nevysvětlenými prohřešky oproti předchozím snímkům. McAvou a Fassbender jsou zde ale ultracool a lepší volbu asi tvůrci neměli. Oproti předchozím filmům přibyl humor (povětšinou naštěstí snesitelný) a atmosféra šedesátých let, obojí celé sérii určitě prospělo.

Pád Bílého domu (2013)

Pád Bílého domu je tak přecpaný všemi klišé, že to Antoine Fuqua NEMOHL myslet vážně. Je mi víc než jasné, že pro místní "odborníky", co si připadají děsně nezávislí, protože nadávají na americké filmy plné patosu, je celý tento snímek jako rudý prapor pro býka, ale pro mě to byla rajská hudba. Scéna obsazení Bílého domu je natočená skvěle, další část, jedoucí ve stylu "Die Hard", také funguje bezchybně. Nechybí tu napětí, skvělá akce a ve správnou chvíli dobře načasovaná hláška. Prostě "americká akční blbost" v tom nejlepším slova smyslu. Skutečně jsem uvažoval o plném počtu a ty čtyři body jsou hodně silné.