• Thriller

Policajt nebo rošťák (1979)

Jean-Paul Belmondo je pro mě v roli komisaře Borowitze nezapomenutelný, baví mě i po letech, rozesměje zas a znovu a téměř pohádkově vítězí.. Mužné charisma, přirozená živelnost, komediální talent, kaskadérské kousky, to je prostě JPB.. To vše za doprovodu podmanivé, hravé hudby.. Opakovaně mám úsměv na rtech..

Belmondo (2015) (TV film)

Řadím se k těm, kdo mají pro Jeana-Paula Belmonda odjakživa slabost a tento životopisný dokument považuji za moc pěkně zpracovaný, s láskou a obdivem připravený, prostor tu dostává vše, co bylo JPB blízké a důležité, tj. rodiče, sourozenci, děti, lásky, no a samozřejmě film, příhody z natáčení, kolegové a přátelé, divadlo.. Paul zaslouží pochvalu a Jean-Paul poděkování za ten obrovský kus poctivé práce, která tu s námi zůstává.. Odpočívejte v pokoji, rošťáku ♥

V údolí Elah (2007)

Psychologické kriminální drama jako řemen, Tommy Lee Jones v roli otce, který zoufale hledá svého syna, výborný.. Tušila jsem, co přijde a přesto mě to dostihlo a semlelo.. Charlize Theronová opět skvělá, tentokrát jako neústupná policistka a v podstatě jako jediná s upřímnou snahou pomoci nalézt pravdu.. Snímek je to tíživý, smutný a výpovědní hodnota nadčasová..

Její případ (2005)

Tohle soudní drama, příběh inspirovaný skutečnými událostmi (v mezidobí se ovšem hodně změnilo), má jednu obrovskou přednost a tou je herecký ansámbl, Charlize Theronová je v roli svobodné matky dvou dětí naprosto odzbrojující, Frances McDormandová jako kamarádka do deště bezchybná, Sean Bean to sehrál skvěle, Woody Harrelson má charisma jak vrata, no a Jeremy Renner na pěst, tzn. chválím.. Mýma očima je ta kumulace chlapáckých neurvalců a čuňat příliš zveličená.. Každopádně stojí za to odkoukat, vrátit se v čase..

Polibek draka (2001)

Netušila jsem, jak vypadá polibek draka, Jet Li mi to ovšem v závěru názorně předvedl.. Příběh pochopitelně prostý, nicméně mně to sedlo, ono se jaksi nedalo nefandit tomu roztomilému stydlínkovi a ve vteřině zabijáckému jehličkáři, když mu celý film jdou po krku zkorumpovaní frantíci.. Exkurze po zapadlých pařížských uličkách a stokách dle mého zdařilá, notně špinavá, drsně krvavá, akcí nadupaná.. Hodnotím v rámci žánru shovívavě, je-li hlavní postava o hlavu či dvě menší než protivníci, držím palce ostošest..

Výkřik ve tmě (1988)

Tento snímek s mou oblíbenou Meryl Streepovou mi dost dlouho unikal, až dnes jsem měla štěstí a mohla vidět.. Příběh manželského páru se třemi dětmi se začne odvíjet na jejich dovolené, kdy jim ze stanu zmizí maličká dcerka a matka ve tmě zahlédne dinga.. Zoufalství rodičů je patrné, pomoc přichází ze všech stran, pátrání se rozjíždí.. Vstup novinářů, počátek lží, mediální štvanice postupně vše změní a film se přehoupne v hutné drama.. Meryl je fantastický herecký chameleon, který dokáže zvládnout cokoli, od milující matky, které věřím každé gesto, po chladnou, rozzlobenou a zklamanou ženu, jež se pod tíhou okolností chová podivně.. Velice si cením nestrannosti filmu, diváka k ničemu neponouká, nechává to na něm..

Zátopek (2016) (TV film)

Tuším, že manželé Zátopkovi byli natolik výjimeční, že si tenhle životopisný dokument zasloužili.. Mýma očima tomu nic nechybí, vše podstatné z jejich života tu je a sledovat archivní záběry je čirým potěšením, pro mě hodně emotivní.. Krásné ohlédnutí za kariérou atletického páru, o kterém mluvil, psal a fandil mu celý svět..

Zátopek (2021)

Ze všeho nejdřív musím zmínit, že Václav Neužil je jako Emil Zátopek fantastický, zvládl tu proměnu v legendárního atleta na výbornou.. Příběh je samozřejmě silný a každý, kdo má v hrudi tlukoucí české srdce a ve svém životě sportoval, zaplesá a možná i zamáčkne slzu (jako já), Ťopek do dnešního dne nebyl překonán.. Přesto cítím mírné zklamání, možná je to mnou, příliš jsem se na tento snímek těšila.. Poskakování v čase - 1948, 1952, 1968 a neurčito - mi moc nesedlo, střih jsem vnímala místy rušivě, např. když zazní startovní pistole, nečekám, že se vzápětí ocitnu v lese a ihned nato budu koukat na zpívajícího naháče.. Nicméně velké plátno má své podmanivé kouzlo a jsem ráda, že jsem to viděla otestovaná v kině, hodnotím shovívavě..

Jak přijít o život (1974) (TV film)

Musím smeknout a obdivně pochválit Karolinu Slunéčkovou, všechno jsem jí zbaštila i s navijákem.. Petr Čepek v roli lékaře výborný, jeho provinilý výraz nemá chybu a ten vnitřní boj mi byl srozumitelný, pochopitelný.. Jak přijít o život? Stačí zajít k doktorovi..

Stillwater (2021)

Matt Damon mě velice příjemně překvapil, zvládl roli prostého, dokonale obyčejného muže, k tomu milujícího otce skvěle.. Pomalé tempo vyprávění mi nevadilo, rozehraný příběh o snaze dostat dceru z vězení mě vtáhnul a morální dilema mě nenechalo chladnou.. Snímek se dotýká i několika jiných témat, v dnešní době poměrně dost ožehavých, a dělá to poctivě, snaží se o reálný pohled, toho si vážím.. Drobné výtky si nechám od cesty, nejsou podstatné..

Časové pásmo bylo změněno