• Thriller

Na střeše (2019)

Mám pro klan Švehlíků slabost, výborní herci, dobře se na ně kouká a ještě lépe poslouchá, hlasové charisma ani jednomu z nich nelze upřít. No a je-li Jiří Mádl "za" a ne "před", nemám problém. Na střeše je mýma očima kouzelná pohádka o dobru s růžovými lístky, které zas jednou po právu zvítězí nad zlem a od toho se odvíjí mé shovívavé hodnocení, bylo mi potěšením.

Zajati vesmírem (1969)

Tři astronauti uvězněni v plechovce bez zážehu, tomu říkám pořádný malér. Gene Hackman mi byl víc než srozumitelný, neumím si představit tu prostorovou tíseň, naprostou bezmocnost, čiré zoufalství, které bravurně ztvárnil. Nicméně Gregory Peck je zde nepřehlédnutelný, jeho mužné charisma a nádherný hlas potáhl ty dvě hodiny bez problémů. Drobné výhrady zametám pod koberec, neb jsem spokojená.

Samuraj (1967)

Alain Delon v úsporném režimu mě zaujal, sledovala jsem každý jeho pohyb, každý nezúčastněný pohled, no a mohla jsem na něm oči nechat, líbil se mi. Asi mám slabost pro málomluvné muže, vlastně já žádné v reálu neznám. Tedy k filmu.. osamělý zabiják v kriminálním dramatu, které je studené jako led, si mě získal od prvních záběrů, evidentně nejsem duševně v pořádku, vím o tom. Splněný úkol, odměnou kulka, vyšetřování vraždy, šaráda s policií, ptáček v kleci. Závěr předčil moje očekávání + krásná hudba (zejména mě oslovila půvabná pianistka Cathy Rosier), takže u mě velmi dobrý, stručně řečeno nádherně potemnělá atmosférická pecka.

Hrom do toho! (1965)

Zcela neprávem zapomenutá perlička. Filmový pár Jean Gabin a Lilli Palmer je v mých očích jedním z nejúžasnějších, co jsem kdy viděla. On je naprosto nevypočitatelný zpiťar, s proříznutou pusou a jazykem ostrým jako břitva, ona s ledovým klidem a noblesním nadhledem přijímá, ať už s chutí nebo nechutí, jeho eskapády. Bezdětné manželství se jednoho dne rozroste o půvabnou Michèle Mercier, kterou si koupil na noc a přivedl si ji domů... Krásná věcička s nádhernou hudbou.

Příběh dušičkový (1964) (TV film)

Tento snímek má nezaměnitelné kouzlo starých časů/filmů, které na mě působí jako něžné pohlazení, vlídný úsměv, balzám. Velice si cením toho, že je tu jeden výborný herec vedle druhého a přesto si navzájem neubírají prostor, všichni jsou vidět a všichni si zaslouží velikou pochvalu, ovšem Dana Medřická, Jan Pivec a Josef Kemr dvě.. Chci jen neobratně napsat, že se mi ten jejich herecký koncert moc líbil, krásně jim to spolu ladilo. Ježíšmarjá, Konopka, za těch posledních deset minut dávám plný počet.

Dobrodruzi (1967)

Dobrodružné drama o jednom velkém chlapském přátelství, které ustojí vše, životní propady, pracovní neúspěchy, lásku k jedné ženě i nenadále získané obrovské bohatství. Nutno říct, že jsem jim to oběma uvěřila, Alain Delon i Lino Ventura báječní. Zcela přirozeně k nim, do toho jejich světa, zapadla krásná Joanna Shimkus, coby kreativní umělkyně, snílek a senzační kamarádka. Rozuzlení mě nepotěšilo..

Přízrak lásky (1981)

Mysteriózní příběh v melancholickém kabátku, s mlžným oparem, zchátralými domky, úzkými uličkami, ztraceným deštníkem a krásnou hudbou. Filmový pár Romy Schneider a Marcello Mastroianni je okouzlující, někde mezi přítomností a minulostí, mezi nebem a zemí, mezi životem a smrtí nám tvůrci předestřeli jejich životní lásku, hluboký cit, který stále trvá a čas je na něj krátký... Chválím úžasný český dabing, Eduard Cupák - Nino a Milena Dvorská - Anna, pohlazení pro ouška, srdce i duši...

Královna (2006)

Nahlédnutí do královské rodiny bylo přesně takové, jaké jsem očekávala, decentní, krásně natočené a výborně zahrané. Helen Mirren jako královna Alžběta nemá chybu a James Cromwell mi k ní jako filmový manžel pasoval. Celkově spokojenost, neb vyobrazení moci médií a manipulovatelnosti davů bylo trefné. Tuším, že to léto bylo pro nositelku koruny obzvláště obtížné a její vnitřní svár patrný z každého gesta i pohledu..

Nejistá sezóna (1987)

Opět výborné, nemám co vytknout a vlastně ani nechci. Jak mi ty roky přibývají, mám je raději a raději, ať už soubor či tvůrčí dvojici Ladislav Smoljak-Zdeněk Svěrák, asi si je umím užít a vychutnat o něco víc než jako mládě. Nakouknutí do zákulisí divadla, reálných problémů, stěhování, schvalovací komise, co se nesmí smát, malá politická angažovanost, prostě a jednoduše - zlatý prciny.

Na opuštěném místě (1950)

Jsem na filmové vlně a píšu hned, tedy Humphrey Bogart dával toho vychýleného scenáristu v kvalitě A+, šel z něj sice občas strach, ale mně se líbil i tak, Gloria Grahame byla okouzlující a její hra očí a úsměvu byla dokonalá. Jiskření mezi nimi, zejména při seznámení a v začátku vztahu, bylo úchvatné, rozkošné, sexy. Vražda šatnářky, vyšetřování zločinu, rostoucí nedůvěra... a za zdařilý závěr hodnotím do plných.