• Krátkometrážní

The Pyx (1973)

Syrovej a temnej hororvej thriller, kterej v divákovi naprosto špičkovým způsobem evokuje tíživej pocit velkoměstský džungle a jeho temných zákoutí. Precizně natočená záležitost, perfektní práce se zvukem, kterej vytváří hutnou atmosféru a ze silných hereckých výkonů jde mráz po zádech. Tohle jsou ty filmový vykopávky, který dělají člověku radost, když je objeví. Karen Black dokonce pro film nazpívala tři posmutnělý folkový songy, a jen tím potvrdila svůj všestrannej talent.

Než nastane tma (1970)

Dvě britský děvčata si vyrazily na cyklovýlet nádherným francouzským venkovem. A nebyl to věru šťastnej nápad. Krásná thrillerová jízda jedním horkým letním dnem, která s pár postavama v krásným prostředí, dokáže rozjet slušnej napínák. A aby ne, když se tady sešli takoví talentovaní tvůrci. Scénárista Brian Clemens mě už napínal v kultovním televizáku Svědek na zabití. Na triku má taky moc pěknej dětskej horror The Watcher in the Woods, "slepeckej" thriller See no Evil a hammerovky jako Captain Cronos - Vampire Hunter a Dr Jekyll and Sister Hyde. Režisér Robert Fuest taky není žádný vořezávátko. Jeho The Abonimable Dr. Phibes a The Devil´s Rain jsou kultovky jak víno. Kvalitka.

Mesiáš zla (1973)

Prapodivnej atmosférickej hidden gem. Nic podobnýho jsem nikdy neviděl. Prokleté městečko, bezútěšná atmosféra, psychedelické momenty, pocit nikdy nekončící temnoty. Scénu hrdinčiny návštěvy kina ihned pasuju na jeden z top nezapomenutelných momentů.

Nemají pokoj svévolníci (2011)

Velice syrová a temná španělská kriminálka, která nedá divákovi nic zadarmo. Ideální kandidát na další projekci, už z pohledu poučeného diváka. Atmosférická perla, které kraluje José Coronado v hlavní roli. Ultimátní badass motherfucker.

Snowbeast (1977) (TV film)

Sedmdesátková televizní pohodička, kde se hodně lyžuje a řeší partnerské vztahy, což poněkud neurvale narušuje krvelačnej sněžnej muž.

Akce Mutant (1993)

Acción Mutante byl jeden z mých velkých restů. Hodně jsem se na ten film upínal a řadil ho hodně vysoko do mýho must see listu. No a teď, když už je k mání v pravděpodobně nepřekonatelný kvalitě, přišel jeho čas. A bylo to teda jízda, to vám povídám. Álex de la Iglesia je tvůrce s talentem od Pánaboha, nevyčerpatelnej kreativní vulkán, kterej už přes třicet let chrlí velice zajímavý projekty. A rozhodně se o něm nedá říct, že by už to byl vyšeptalej tvůrce. Je to ryzí nadšenec do žánrové kinematografie, a je ze stejnýho vrhu jako jeho spirituální bratři Sam Raimi a Peter Jackson. Jeho první filmový záseky El día de la bestia a Acción Mutante, to jsou nestárnoucí kultovky. A v týhle originální mutantský jízdě čeká diváka humor černější než bezměsíčná noc, úchylnost na maximum, anarchie, gore, mutanti, sex, no zkrátka podvratná podívaná se vším všudy.

Una jena in cassaforte (1968)

Velice hravý, až rozverný pre-giallo, spíš teda detektivka o tom, co následuje, když do jednoho sídla pospolu zavřete skupinku chamtivých lidí bez morálních zábran, majících se podělit o jeden obrovskej lup. Vynalézavá kamera, dynamickej a hravej střih, kterej jde ruku v ruce se skvělým zvukem a hudbou, nádherný ženský, charismatičtí padouši a žádný hluchý místa. Jak píše Karlos80- Obscure majstrštyk!

Death in Venice (2002)

Kratičké a příjemné povídaní s hodným sterjdou Aldou, kterej vzpomíná na natáčení jeho giallo klasiky Chi l'ha vista morire? aka Who Saw Her Die?.

La morte ha fatto l'uovo (1968)

Ještě v třiatřicátý minutě jsem se nechytal a nechytl jsem se už ani do konce. A to jsem sledoval režisérskou verzi, která má hodinu a tři čtvrtě. Tohle jsem si fakt protrpěl. Parádní herecký obsazení, ale to je tak všechno. Cením tvůrčí přístup, ale tenhle smrdutej intelektuálskej pseudoart není nic pro mě. Snad nejpodivnější (pseudo) giallo co existuje. Extravagantní psycho šílenost s opravdu "nezapomenutelnou" avantgardní hudbou, která vede odnikud nikam. Těžko přetěžko stravitelný.

La donna del lago (1965)

Nádherný ranný pre-giallo, u kterýho mě okamžitě pohltila jeho melancholická atmosféra, a já si vychutnával každou další minutu filmu. Famózní kamera a kompozice, bravurní práce s černobílým materiálem, charismatičtí herci a atmosféra, že by se dala krájet. Skrytej klenot.