• Krátkometrážní

Hrůza přichází z moře (1955)

Kolorovaná verze se mi líbila o něco víc, než původní černobílá. Ty barvičky tuhle sci-fárnu dost oživily. Celkem milá, ale trochu nudná retro záležitost, kde Harryhausenova stop-motion nedostane moc prostoru. Kolorovaná verze: 3/5, originální čb verze: 2/5.

Hrůzný přízrak (1987)

Peklo, totok ukoukat. Neskutečně nudnej a pomalej film, kde výraz slow burn získává nový, takřka zenový rozměr. Postavy neustále někam nesmyslně chodí a chodí, a pak chodí jiné postavy, aby se objevily další postavy, které zase někde chodí. Mistr v pomalém chození je asi devadesátiletý šerif, který by už potřeboval chodítko pro seniory, ale přesto jeho chůzi kamera srdnatě sleduje po nekonečně dlouhou dobu. Žádný smysl v chování postav jsem neobjevil, jejich jednání je stejně dementní jako jejich dialogy. Scény na sebe vůbec nenavazují, střih objevuje nové možnosti jak absolutně znepřehlednit dění na obrazovce, a výkonně mu v tom pomáhá kamera. Toporní neherci se snaží zdolat vrcholnou metu absolutního antiherectví, u toho se člověk aspoň pobaví. Asiat kulturista a macho knírač tenhle žebříček jasně vedou. Odhalování koziček musí být, a je na co koukat, ale z limbu to člověka už stejně neprobere. Jediná nápaditá scéna je dekapitace jedné postavy, kdy ještě stojící torzo prostřelí z pistole svou hlavu, která mu leží u nohou. To bylo vtipný. Jinak je to prostě moc dlouhý. Na to, že se tam skoro nic neděje, je 95 minut zbytečně moc. Hele, jako mám rád béčka, céčka i jinou abecedu, ale nesmím se nudit. Což se u tohohle filmu dělo skoro pořád.

Hua jie kuang ben (1992)

Poměrně zdlouhavá CAT III, která je opravdu velice odvážná, co se erotiky týče. Celý film je dost epizodický, ale když se všechny linky na závěr protnou, začne nekompromisní CAT III peklo z kterého člověku není vůbec dobře.

Huo shao hong lian si (1994)

Ringo Lam se nezapře. I když točí "dobrodružný snímek s fantasy prvky", tak je to temnota sama. Celý příběh se odehrává v prostředí, kde kromě úvodní a závěrečné sekvence není žádná obloha, natož slunce, a kde kromě stohů usušeného obilí není vůbec žádná rostlina. Jen poušť, prach, neobydlené ruiny a chrám Rudého lotosu. Chrám v nehostinných pustinách, jehož okolí je poseto kostrami, oběšenci a torzy těl. Chrám, který má atmosféru, proti které je pobyt v Osvětimi procházka Denisovými sady. Všudypřítomné pasti, mříže, okovy, kámen, prach, podzemí, temnota, smrt a utrpení dávají psychice pěkně zabrat. Vybojovat si v tomhle prostředí absolutního porobení svobodu nebude snadný úkol. O alegorii na předávání Hongkongu Číně se výborně rozepsal uživatel JFL.

Hvězdná srážka (1978)

Tak jsem si doplnil vzdělání a podíval se na tenhle neskutečně boží biják. Starcrash vznikl rok po Hvězdných válkách, a je to jejich neuvěřitelně pitomoučká vykrádačka. Ale je tak spontánně naivní a švihlá, že se okamžitě stala kultem. Je to vesmírná pohádka, ve které Caroline Munro běhá po vesmíru v kožených plavečkách (jen na ledovou planetu si vezme legíny), po boku má neustále dobře naladěného disko blonďáka, a posléze se k nim přidá kocourek David Hasselhoff. Film jede jak pila, jedna šílenost střídá druhou, a do toho tam poletuje ve svém plášti "maniak" Joe Spinell, kterej vypadá jakoby si odskočil z Arabely. Vesmírné amazonky, oživlé obří sochy, sranda robůtci, laserové meče, modýlky raketek, no prostě krása nesmírná.

Chaos (2005)

Hardcore exploitation. Kevin Gage v roli Chaose je naprosto výbornej. Fakt velikej zkurvenec.

Chilean Gothic (2000)

Hele, jako v rámci amatérskýho filmu je to dost nadprůměrná věc. I při tý délce, pro amatéry mnohdy smrtící, to jako celek funguje. Natočený je to zručně - hudba, kamera, výprava, všechno super. Nebyl bych zas tak přísnej, no ni?

Chi l'ha vista morire? (1972)

Moc pěkný giallo, který kvalitativně povyšuje hudba Ennia Morriconeho a úžasný prostředí Benátek. Režisér Aldo Lado v Benátkách žije a chtěl divákovi zprostředovat nejenom genius loci zapadlých benátských zákoutí, kam noha turistova nezabloudí, ale i pach smrti, který se z kanálů line.

Ching nu yu hun (1960)

Poctivej kus filmový historie. V roce 1960 Shaw Brothers a režisér Han Hsiang Li, kterej povětšinou točil muzikály a dramata, zadaptovali příběh z klasické sbírky duchařských povídek Strange Tales from a Chinese Studio. Stejnej příběh pak později svou trilogií A Chinese Ghost Story celosvětově proslavil režisér Siu-Tung Ching. The Enchanting Shadow je atmosférická, vizuálně nádherná duchařina se skvělým obsazením, výbornýma charakterama a dechberoucí výpravou. Ten opuštěnej, polorozpadlej klášter v lesích, na jehož vzhledu úžasně zapracovala okolní příroda, to je pastva pro oči. Plná palba bez debat.

Chi se da feng bao (1990)

Drsná nízkorozpočtová akčka s pár známýma tvářema. Film se dost dlouho rozjíždí, první hodinu probíhají thrillerové piškuntálie s pašováním zbraní, občas nějaká krátká akce. Jenže pak přijde okamžik, kdy se všechno zes.re, a musí se sáhnout k radikálním řešením. No a tady snímek obsahuje několik intenzivních, nezapomenutelných scén, které už zabrousily do hájenství ratingu CAT III. Mě k filmu nalákala scéna únosu malé holčičky, která koluje po youtube. To je něco tak neskutečně HARDCORE, až to bere dech. To ještě byly doby, kdy doznívala klasická hongkongská kaskadérská škola, a co se tady děje, to je peklo- padouch drží děvčátko za vlasy z okna jedoucího auta a zachránit se ho snaží maminka Moon Lee, která se zuby nehty drží předního kufru. To jsem fakt valil oči. A právě tyhle scény táhnou hodnocení nahoru, jinak by to byla troječka jak víno. :-)