Duše (2020)

Pixar zkrátka nedělá animáky jen pro děti a i zde potvrzuje svou dominanci v této kategorii. Bohužel, jak skvělé studio to je, člověk už zkrátka s přesahem a velkými myšlenkami počítá. Na Soul jsem se moc těšil a možná i od něj čekal věci nemožné. Každopádně máme tu animák který by Vám měl ukázat, jak žít. Myšlenka skvělá ale tak nějak mám pocit že vše už bylo řečeno v traileru. Joe mě jako postava tolik nepřirostl k srdci a vcelku mi jeho příběh nepřišel tak silný. Jazz tu dostal velký prostor, což mě tolik nebralo. Co se "posmrtného" světa, ten byl skvělý, nápaditý a vcelku "reálný". Ať už popis světa "Flow" který vychází z vědeckých poznatků, či formování osobnosti apod. Tohle všechno bylo skvělý. Jakmile ale byl svět na zemi, můj zájem ochabl a občas se i nudil. Za mě i trochu slabší čtyři hvězdy, jelikož myšlenky filmu byla na mě moc esoterická a jednoduché. Každopádně rozhodně animák co má co říct, nadprůměr ale zkrátka Pixar umí na to šlápnout více.

Wonder Woman 1984 (2020)

Jednička je jeden z mých oblíbených komiksových filmů, postavu Wonder Woman čtu i v komiksech, trailery byly dost povedený. Natěšenost nemohla být větší a zde se jedná o čisté zklamání. První scéna z Themiscery je skvělá, amazonské soutěže a prostředí ostrova mě moc bavilo ale pak se film přesune do roku 84 a začíná totální průser. Akce v obchoďáku byla fajn ale připomínala spíš nějaký seriál z devadesátek. Následně bylo asi hodinové ticho od akce a to film poslalo do kytek. Film byl strašně ukecený, což by mi nevadilo, kdyby byly dialogy aspoň průměrný. Opravdu o ničem celá sekce návratu Trevora. K návratu ještě něco. Bál jsem se že je postava do příběhu dána na sílu, protože Pine fungoval v jedničce a obavy byly na místě. Takhle debilní návrat jsem dlouho neviděl, jakože má obličej někoho jiného a všichni ho tak vidí ale pouze divák vidí Pina? To fakt na mě nefungovalo. Film je strašně dlouhý, na to že nemá absolutně co říci, postava se nijak neposouvá a záporáci nejsou prokresleni dostatečně zajímavě. Po celý film jsem nepochopil motivaci Maxe Lorda, to se vůbec nevyjadřuji k tomu že z něj oproti předloze udělali šaška který neví pomalu o co jde. Jako udělat v roce 2020 záporáka co jen křičí „ Jááá jsem mocný“ , to chce kotel nesoudnosti. Závěr se synem byl ukázkový facepalm. Jenkins se totálně utrhla ze řetězu, co se samotné postavy týče, všechny věci které v jedničce raději oželili sem nacpou, protože Wonder Woman ( Letadlo, létání,...). Sekce v Arábii úplně zbytečná, akce opět na úrovni Baywatch. Naivní až debilních momentů je tady opravdu přes příliš (čekal kdy přijde na řadu, sprej na zastavování kolotočů). K pozitivním věcem, Gal Gadot je jako Wonderka opět skvělá a táhne ten film aspoň na přijatelnou úroveň. Cheetah mě v konečném vzhledu bavila a nakonec jsem jí i fandil (Ta verze než se promění je ale "meh"). Některé akční scény jsou zábavné, když se nepoužívá laso. Laso pravdy by se taky mělo přejmenovat na laso všeho možného i nemožného, protože co s ním hrdinka dělá, to nedokáže ani Strange se svojí realitou. Dvě ušmudlané hvězdy asi jen z protekce a že mě film dokázal udržet v pozornosti i přes nudu a svojí délku. WW84 se může v klidu řadit mezi takové „klenoty“ jako Green Lantern, Daredevill a podobné kousky. Snad dostane Jenkins trochu za uši a ve trojce se vrátí k věcem, které v jedničce fungovali.

Americká elegie (2020)

Netflix a drama, tyhle dvě věci fungují skvěle. Od filmu jsem i k vzhledem hodnocení, moc nečekal a byl jsem velice mile překvapen. Největší předností tohoto surového dramatu jsou herecké výkony. Jak Amy Adams tak Glenn Close předvádí super show a jejich postavy mě opravdu zajímali. Adams hraje "bitch" kterou by jste nejraději propleskly a hraje to skvěle (herečka si mě více a více získává). Close zase správnou babču, která se v téhle šílené rodinné atmosféře snaží najít trochu normálnosti. Překvapil mě i Gabriel Basso, kterého jsem vůbec neznal a hrál sympaťáka kterému musíte fandit, jak on tak i jeho dětský představitel mě dost zaujali. Příběh se s Vámi nebude moc mazlit a servíruje jednu negativitu vedle druhé až pomalu ztrácíte vidinu dobrého konce ( já totiž netušil že je film podle skutečnosti). Psychologie postav je skvěle prokreslena a i u těch nejhorších chování ( Že Adams?) dokážete pochopit, proč to postavy dělají. Snímek mi trochu připomíná This Boy's Life a stejné jako u něj, musím dát velmi silné čtyři hvězdy. Na pět se to nedostalo, snad jen proto, že mám pocit, jakoby mi tam něco chybělo, ale nedokážu říct co.

The Prom (2020)

Tak tohle byla ale nuda. Od filmu jsem čekal pohodovou "blbost" ze střední školy, podpořeno super Nicol Kidman a kvalitou Meryl Streep ale dostal jsem úplně něco jiného. Nejotravnější duo herců, za poslední dobu ( Corden a Streep), minimální prostor pro Kidman a děj bez žádného příběhu. Hlavní postava okolo které se měl príběh odehrávat, přišla úplně do pozadí aby "hvězdy" dostali prostor což je škoda protože její příběh podle mě mohl potáhnou film. Písničky jsou spíše nudné, jedna ze tří byla dobrá, zbytek mě tolik nechytl ( ale to beru jako věc osobního vkusu). Je to škoda, nápad to nebyl špatný klidně mohli více přepálit "jižany", celé to postavit na hlavní hrdince a z hvězd dát prostor jen Kidman, její postava byla jediná která tam nebyla zbytečná, škoda že neměla tolik prostoru. Upřímně nevím komu film doporučit, zbytečně dlouhý a jedna hvězda za to že jsem se občas usmál.

Mank (2020)

Předem se omlouvám všem kterým se film upřímně líbil a věřím že pár takových je. David Fincher mě nikdy nezklamal, všechny jeho filmy jsou na vysoké úrovni a proto i při ohlášení Manka, jsem nemohl být natěšenější. Vůbec mi nevadilo že snímek bude černobílý, že krom Oldmana mě žádný herec nelákal a že to bude o člověku, kterého jsem do uvedení snímku neznal. Důvod byl jasný, prostě Fincher. Bohužel je tento film první opravdové zklamání od toho režiséra. Ano, technicky je ten snímek bravurní. Kamera, výprava, kostýmy všechno je výjimečné a je jasné že za rok si tento snímek pár Oscarů odnese jenomže mě u filmu jde především o děj a postavy (něco co Fincherovi filmy vždy měli skvělé). V tomto snímku se však na budování charakterů zapomnělo. Celý film se prakticky nic neděje, celý příběh je nemastný a neslaný. Pokud Vás Mank jako postava zajímá, zapněte si posledních 20minut, tam se aspoň něco dozvíte. Gary Oldman podává dobrý výkon, jen zde dostal málo scén kde by mě uchvátil. Zde bych vyzdvihl večeři, kde krásně popisuje myšlenku Občana Kane, to jsem opravdu uznal. Proč film vidět? Oldman, technická špička, originalita zpracování a nakouknutí do historie Hollywoodu ( Kde ale musíte znát aspoň základy, jinak budete ztracení). Dvě slabé hvězdy, protože nejsem fanoušek starých filmů a technická stránka mě u filmů až tolik nezajímá ( beru jí jen jako bonus k dobrému příběhu). Zcela upřímně, nebýt toho že je to Fincher nevím zda bych film dokoukal. Dám ruku do ohně, že být film od nějakého No Name tvůrce, tak je tu na CSFD film v mnohem nižších číslech. Aspoň si ale David splnil svůj sen a na příště nám nadělí více divácky přístupnější pecku, budu se moc těšit.

Sváteční rande (2020)

Vánoce se blíží a spolu s nimi i romantické komedie. K svátkům to patří, nikdo od toho nemůže čekat oscarové drama ale když se dobře pojme téma, mezi herci je chemie a není tam až moc klišé-blbostí, filmy mohou být zajímavé. Překvapivě u filmu Holidate všechno funguje a přesto je film v kategorii nepovedených. To především kvůli úplně debilním vedlejším dějovým linkám, které jsou naprostý cringe. Vrchol je opravdu ošklivá teta ( na takovou umělost se nedalo koukat) s mladým doktorem. Kdyby se film točil jen o hlavní dvojci, byla by to paráda. Chemie mezi hlavními herci funguje, oba jsou sympatický a jejich důvody chápete. Hlavně archa Emmy Roberts je pro tento typ filmu perfektní. Luke Bracey je klasický sympaťák který zde zastává toho „moudřejšího“, možná kdyby film věnoval i jeho arše více minut a vykašlal se na celou blbou rodin hlavní postavy, bylo by hodnocení větší. Snímek láká na vánoční atmosféru ale ta je minimální, je to spíše o všech svátcích které se v USA slaví. Dvě silnější hvězdy, což je škoda první půlka mě bavila ale vedlejší linky mě fakt iritovali. Vánoční klasika z toho nebude.

Až na Měsíc (2020)

Když si hrajete na pixar ale nejste pixar. Over the Moon, sliboval silné téma a přesah který bude bavit i dospělé. První půl hodinu tomu skutečně je a snímek je emočně silný, pln otázek a zajímavých témat. Do té chvíle mě to bavilo ale potom, co se dostaneme do vesmírné části, je to jedna velká blbost. Barevné postavičky byly infatilní a podle mě nemohli bavit ani 7leté děti spíš tak 3-4leté. Příběh nám ze silného tématu „vyrovnat se, ze smrtí blízkého“ dostal do klasické „ najdi nějaký předmět“, což je obrovská škoda. Malej brácha byl otravnej a vlastně do teď nechápu proč ségra nejednou otočila. Písniček je tam víc než dost, tvůrci se utrhli a kolikrát navazují songy přímo na sebe, což z části bylo otravný kor když ani nebyly moc dobrý. Jedna hvězda je za roztomilého zajdu který bavil a druhá je za část na zemi. Jinak si snímek pozornost nezaslouží, slabé dvě hvězdy.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Tak tohle se povedlo. Queen´s Gambit je snímek od kterého jsem neměl žádné očekávání, pustil jsem si ho hlavně díky Anye Taylor-Joy. Herečka mě více a víc baví a zde dostala moře prostoru. Nutno říct, že ho využívá na maximum a hraje opravdu výtečně. Užíval jsem si každou její scénu a právem se zařadila do největších nadějích filmového průmyslu. Příběh dokáže strhnout, i přesto že je z šachového prostředí a místy trochu předvídatelný . Beth začíná jako klasický outsider, poráží soupeře, dělá si z nich přátelé a vyvrcholí to skvělým závěrem, trochu ve stylu Endgame 😃. Vzhledem k tomu že je to minisérie, je zde materiálu více než dost. Tvůrci ho využili skvěle a dostanete komplexní psychologický rozpor, jedné geniální hráčky. Hlavní hrdinka je (vzhledem k jejímu tragickému příběhu) fanditelná ale zároveň má svoje velké mouchy a to ději dodává šťávu. Až na kovboje mě bavili i vedlejší postavy ale rozhodně nedokázali konkurovat hlavní postavě. Více takhle skvělých minisérií, potenciál na další řady to asi nemá respektive by to bylo zbytečné natahování protože konec řekl to co měl. Velice příjemné překvapení a já nemůžu jinak než dát plný počet.

Rebeka (2020)

Snímek který je snad ve všech ohledech průměr. Od začátku do konce jsem se většinou nenudil ale že bych se nějak extra bavil to se říct nedá. Příběh nám nabízí vcelku zajímavou záplateku, o obyčejné holce která najde muže svých snů který ale stále neunesl smrt své bývalé ženy. Mezi herci jsem ale neviděl nějak extra velkou chemii a třeba Lily James mě bavila spíše ve scénách bez Hammera. Jediný, kdo si drží trochu vyšší standart je Kristin Scott Thomas, hrála skvělou mrchu kterou by jste nejraději prohodili oknem,herečka bavila. Od filmu jsem čekal víc psychohrátek, ale většinou buď tolik nefungovali nebo vyšuměli do prázdna. Každopádně abych jen nekritizoval, Lily James je sympatická, záhada kolem smrti manželky je zapletitá a hezky vysvětlena plus hezká atmosféra Britského panství. Průměrný film na večer, který při sychravém podzimu neurazí ale terno to neudělá, čisté tři hvezdy.

Chicagský tribunál (2020)

Tak tento film byl pro mě blesk z čistého nebe! O filmu jsem nevěděl ani ťuk, kouknu na netlix a tolik známých jmen? Musel jsem se hned podívat. No a byla to čistá paráda. Byť jsem totální neznalec celého procesu, film jsem si maximálně užil a vše mi bylo krásně vysvětleno. Od politické situace, událostí co se staly až po motivace postav. Letošní již druhý film který upozorňuje na nedokonalost americké justice a vy jen budete kroutit hlavou jak se tohle mohlo dít( a nebuďme naivní i děje). Herecké výkony jsou zde skvělé, překvapil Sasha Baron Cohen který hrál sice vtipně ale uměl i dobře zdramatizovat, Redmayne si zahrál také svůj vysoký standart a Gordon-Levitt se s nelehkou rolí popasoval náramně a byť je jeho postava na druhé straně, je fanditelný (hlavně ke konci procesu, kdy se to v něm více a více vaří a bojuje se svými hodnoty). Nejvíce mě ale zaujal Frank Langella, zahrál takové hov**o co svět neviděl a filmu to prospívá.Nesmím ale i zapomenout na Marka Rylance, sympaťák v kterém to občas po právu bouchlo. Střih a vyprávění příběhu je zde na top úrovni, nejprve nám jsou všichni představeni, pak jsme v procesu a postupně se objevují střípky toho co se stalo. Jsou zde skvělé zpracované scény a za mě vedou tyhle. Popis konfliktu, kdy prostě cítíte davové napětí a jen čekáte kdo udělá první krok a ukázka diskriminace černého pantera Bobbyho Sealea který si ale jel stále svojí show. Jasně film je dost z pohledu odsouzených a kdo nezná konflikt (jako já) tak s nimi začne sympatizovat, pravda asi nebude úplně jednostranná ale líbil se mi skvělý rozhovor mezi Abbiem a Tomem, kdy vlastně uznali že si konflikt přáli. Úžasná práce, velmi silné čtyři hvězdy a vlastně ani nevím proč mi snímek nesedí na pěti hvězdu. Nejspíše chyběl nějaký vynikající herecký výkon, možná nějaký dialog anebo je to tím že jsem nedávno viděl Just Mercy, které má podobnou tématiku, nevím. Doporučení ale rozhodně jednoznačné.