Neskutečná Anna (2022) (seriál)

Nesnesitelná Anna by bylo výstižnější. Tu postavu budete s potěšením nenávidět. A dost možná i bez potěšení a dokonce natolik, že seriál rychle vzdáte. Což bude škoda, protože je to perfektně napsané a zahrané drámo z prostředí newyorské smetánky. Kde je hranice mezi Fake it till you make it a regulérním podvodem? Jak dokázala jedna mladá holka oblbnout hromadu lidí z lepší společnosti a velkých bank? A kdo se doopravdy skrývá za vždy bezchybným vzhledem a fancy fotkami na sockách a za vší tou arogancí i kňouráním? Moc mě bavila ústřední novinářka, která v honbě za článkem do poslední chvíle zarputile ignorovala vlastní pokročilé těhotenství. A Julia Garner s tím jejím bitch facem a přízvukem je celou dobu stejnou měrou zralá na ošukání, zabití i na Oscara.

The Morning Show (2019) (seriál)

Nic moc jsem od toho nečekal a podíval se na to hlavně kvůli Reese a Jennifer, ale je to špičkové hutné drama, výborně zpracovávávající téma MeToo. Skvělé postavy a herci, Crudup jako vysmátý Rory je aspoň na dva Oscary, Reese pravidelně přepínající z naštvané reportérky do štěněte taky super a Jennifer sice není Jessica Lange, ale její Rachel po přechodu tu taky sedí.

The Morning Show - Série 1 (2019) (série)

Rocky IV (1985)

Sedmdesátková oscarová pohádka se mění v osmdesátkový studenoválečnický blockbuster.

Policejní odznak - Pilot (2002) (epizoda)

Ostrý rozjezd, který spolehlivě zahákuje pro sledování dalších dílů. Policejní kapitán-politik a zkorumpovaný dobrman z protinarkotického spolu rozehrávají napínavou partii, která se protne s odporným případem prodeje dítěte, který řešení jiný pár detektivů. Postavy jsou dostatečně sympatické nebo zajímavé, děj a dialogy svižné, herecké obsazení výrazné a schopné a celý pilot až po svou temnou tečku suverénní a nenechávající na pochybách, že sledujeme žánrovou špičku.

Hořký měsíc (1992)

Romantická, sexuální i drtivě depresivní vztahovka. Jedna z nejsilnějších, co jsem viděl. A Seigner je neskutečně žhavá.

Apokalypsa (1979)

Miluju říční a jungle filmy, ale do Apokalypsy jsem musel dospět - dlouho mi přišla opulentní, ale nezáživná (!) a až když jsem se na ni nedávno podíval znova, poprvé mi přišla naprosto úžasná. Jednotlivé epizody z cesty po řece, které nám dávají nahlédnout podoby vietnamského konfliktu, jsou šílené i zábavné (Duvall), rozjímavý monolog hrdiny pomáhá reflektovat válku i budí zvědavost ohledně hledaného Kurtze a závěrečného střetnutí s ním, výprava je epická a Martinu Sheenovi věříte drsnost i zranitelnost jeho postavy.

Bojovník (2019) (seriál)

Tak tohle jsem si hodně rychle zamiloval. Původně jsem doufal v podobně infernální akce jako v Gangs of London a i když jsem je tak úplně nedostal, ve výsledku mě to bavilo ještě víc. Špičková dobová gangsterka se solidními bitkami, skvěle napsanými, obsazenými a zahranými postavami (s řadou silných ženských hrdinek), napínavým dějem plným zvratů, který s postavami pořádně cloumá a každou dřív nebo později srazí na kolena, údernými a vtipnými dialogy a parádní výpravou. Chytlo mě to od prvního dílu a nepustilo.

V síti (2020)

Pět nebo spíš padesát CSFD hvězdiček si to zaslouží už jen za zvolené důležité téma, ale i zpracování je silné - velice nepříjemné pocity z komunikace se sexuálními predátory jsou střídány pocity satisfakce, když dívky - které by měly dostat Oscara už jen za to, že při komunikaci zvládly nevyprskávat smíchy - vystoupí po skončení každého videohovoru z rolí bezbranných dětí a hovor zrale okomentují. A korunu tomu nasadí závěrečná konfrontace přenesená z digitálního světa a papundeklových kulis do reálu. Kritizované postavení kulis mi přijde koncepčně funkčnější, než kdyby se štáb schovával pod stoly ve skutečných pokojíčcích - takhle to působí až dojmem nějaké instituce na potírání tohoto druhu zla (Mission: Impossible style) a být v kůži predátorů, rozhodně by mě vyděsilo víc zjištění, že na opačné straně nestojí dětský pokojík, ale málem hollywoodské studio. A ani mi nepřišlo, že by tu Klusák nějak tlačil sebe, pravidelně se zabíraly i reakce ostatních členů štábu a míra manipulace se mi jevila taky snesitelná (démonicky působící rozmazané tváře predátorů a místy hororová hudba). Co do důležitosti je to český film (minimálně) roku. A konstatování "Dvanáct? Tak to je pohoda." je česká filmová hláška desetiletí.

Street Kings (2008)

"Jsme policie. Můžem si dělat, co sakra chceme. Nesejde na tom, co se opravdu stalo, ale jak to sepíšem." - "A co pravda?" - "Co s ní?" L.A. Přísně tajné se potkává s Training Day. Ellroyova předloha v Ayerově režii rovná se scenáristicky i režijně nepřekvapivý, ale krásně plnotučný žánrový kousek (za směšných 20 mega) ze současného L.A. o zkorumpovaných fízlech s vlastní morálkou i způsobem nastolovaní spravedlnosti/řešení případů. S výborným Reevesem v roli poldy, co rád střílí lumpy.