• Western

Na titulní straně (1974)

Oproti původní verzi přibyl říznější humor a celkově se dočkáme satiričtějšího ladění. Elegantního Granta nahradil cigaretami pročáchlý Matthau, který by dokázal seřvat snad i Matku Terezu. A Jack Lemmon? Přesně takový novinář chybí v redakcích českých deníků.

Odplata (1999)

Jak se na to dívám, musím jít po druhém zhlédnutí o hvězdičku dolů. Ty tvůrčí rozpory jsou totiž v Odplatě sakra vidět. Začíná to jako drsná, cynická kriminálka bez stopy humoru a s jedním tvrďákem, který zabíjí pohledem a ze kterého jde strach. A pak najednou cvak. Začínají se tu množit komické postavičky, v každé druhé scéně je nějaká vtipná vsuvka a celý film se stává až příliš komediálním, což je pro mě neodpustitelný odklon od původně vytyčené linie. A navíc ty totálně zbytečné monology. Vzhůru na režisérský sestřih!

Vera Cruz (1954)

Robert Aldrich si tímhle filmem nastartoval kariéru neskutečným způsobem. Už tady přitom můžeme najít jeho klasické postupy a trademarky - nevybíravé zacházení se ženami (ty se tu dočkají pořádné fackované) nebo vychcané hlavní hrdiny, kteří sledují pouze vlastní prospěch a jsou ochotni ho dosáhnout jakýmkoli způsobem. Nic takového samozřejmě neplatí o Gary Cooperovi, ten tady podobně jako V pravém poledni hraje jedinou čestnou a férovou postavu, ostatní jsou stejně falešní jako zuby Burta Lancastera. Přičtěte k tomu jedinečnou technicolorovou kameru, bohatou výpravu a solidní akční scény a máte western jako víno.

Velká přestřelka (1967)

Tradiční galerie záporáků a podivných živlů byla tentokrát obohacena zcela unikátním exponátem: rakouským ostrostřelcem baronem von Schulenbergem se sestřihem á la Vilém II., který si při přestřelce nasazuje monokl a ve volném čase si rád zahraje na piano. Opravdu půvabné. Samotný příběh je tradiční a nijak extra originální - Lee van Cleef hraje dalšího z oněch zástupů lovců odměn, který má kromě peněz přislíbené i senátorské křeslo. Jenže se mu moc nelíbí, že jeho zadavatel ho má kvůli tomu až příliš v hrsti. La resa dei conti je pravou esencí klasického spaghetti westernu, kde se dočkáme spousty zvratů, dějových odboček a samozřejmě i závěrečného souboje (v tomto případě hned trojnásobného) s tradičně výbornou Morriconeho hudbou - uslyšíme dokonce variaci na Beethovenovu Fur Elise! Nedivím se Tarantinovi, že v Hanebných panchartech použil hned dvě skladby z tohoto výborného žánrového kousku.

Žoldnéř (1968)

Je zajímavé, že i když mi u Leoneho dolarovek vůbec nevadilo, že hlavní hrdinové jsou podrazáčtí vydřiduši, kteří jsou kvůli té troše peněz schopní odprásknout libovolné množství lidí, tady mě to neustálé zrazování a vyděračství spíš lezlo krkem. U obou hlavních hrdinů jsem nebyl schopný najít aspoň pár důvodů, proč s nimi sympatizovat a nepřát jim nějaké to střelné zranění. Spíše na škodu je také upozadění Jacka Palance a předčasné finále za zvuků geniální Morriconeho skladby L'arena. Žoldnéř není špatný western, Sergio Corbucci režíruje hravě a s citem pro detail a i kamera se směle může měřit s legendárními Leoneho fláky. Jenže Nero není Eastwood a Musante v sobě nemá ani špetku Wallachova sympatického rošťáctví.

McCabe a paní Millerová (1971)

TOP 10. Přemýšlivý Robert Altman a hollywoodský casanova Warren Beatty v roli ctižádostivého, i když mírně natvrdlého majitele bordelu dokazují, že western na počátku 70. ještě nezemřel. Jenom přístup se výrazně změnil. Hlavní hrdinové už nestojí o věčný život vyhnanců, ale chtějí žít v klidu a míru a mít své životní jistoty. Stejně tak i McCabe netouží po ničem jiném než po prosperujícím podniku v jednom zapadlém hornickém městečku, což ale v éře nastupujícího amerického kapitalismu není nic snadného (zdravím Roye Beana a v opačném gardu i Daniela Plainviewa). Sychravé počasí, tklivá hudba Leonarda Cohena a kamera Vilmose Zsigmonda utápějící se v opiovém oparu onu melancholickou atmosféru ještě umocňují.

Klauni (1996) (TV film)

Příjemné odpolední posezení u čaje se dvěma starými dobrými známými. Peter Falk jako senilní, ale stále vitální dědula a Woody Allen ve své typické neurotické herecké poloze (jenom ty intelektuální vtípky chybí) celý film v pohodě utáhnou. Spíš než nějaká třeskutá komedie je to spíš nostalgické vzpomínání na staré zašlé časy, kdy bylo vtipné říkat slova obsahující písmeno "K" a schválně někomu prskat do obličeje. Jsem zvědavý na původní adaptaci s Burnsem a Matthauem.

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Německá kinematografie od konce 1. světové války až po nástup nacismu, to jsou samé mordy, podivné existence a záliby v temných zákoutích. Usuzuji tak podle třech filmů, které jsem z tohoto období viděl: Murnauova Upíra Nosferatu, Langova Vraha mezi námi a právě Wieneho Kabinetu doktora Caligariho. Poslední jmenovaný mě ale zasáhl nejméně, a to i přes vytříbenou výtvarnou stránku a zajímavý příběh. Nějak se mi celou dobu nedařilo dostat se do děje, nicméně i tak bych si dovolil tento snímek označit za jakéhosi hrdého praotce všech hororových, mordýřských a vůbec "pokleslých" filmů.

Nenápadný půvab buržoazie (1972)

Série absurdních scének a vypointovaných skečů, která mě okouzlovala po celou svou stopáž. Kdyby se na jedné z bezpočtu zmařených večeří a dýchánků najednou objevil některý ze členů Monty Pythonů, vůbec by mě to nepřekvapilo.

Zběsilý útěk (2006)

Přesně ten typ filmu, ve kterém ze sebe autor vychrlí spoustu nápadů, aniž by si pohlídal, zda k sobě vůbec pasují a jaké mají v příběhu místo. Epizoda s úchylným manželským párem a závěr popírající celé vyznění příběhu to jenom potvrzují.