Milionář z chatrče (2008)

Musím povedať, že mám slabosť na bollywoodsku produkciu, má to svoje dôvody, kvalita a náročnosť príbehu tam ale rozhodne nepatria. Avšak keď ten ich klasický vybájnený rozprávkový neuveriteľný príbeh do ruky zobrala nejaká britská vážna tvár, vzniklo z toho celkom zaujímavé dielko. Taká drsná rozprávka pre dospelých s nefalšovaným bollywoodskym happyendom, kde nám celá stanica synchronizovane zatancuje a zaspieva. Niektoré scény na našinca trochu drsné, no v Indii celkom bežné. Z tohto filmu som navyše cítil, že slovania a indovia majú k sebe bližšie než by sa zdalo.

Bílá stuha (2009)

Film si budoval slušnú atmosféru, vylíčil nám ťažké psychologické momenty, vliekol to, rozpitvával a potom....titulky. Ten film ani len neskončil. Posledných 5 min. keď už som tušil čo sa Haneke chystá urobiť, kričal som, nech to nerobí. Ale nie, nepočúvol. Nemám rád happyendy, nechcel som porozprávať ako to skutočne bolo, nechcel som vysvetlenie, nič. Bral som tú jeho análnu sondu tak ako mi ju líčil, ale očakával som aspoň riadny koniec! Prehodnotené že až. Verím že hard-core artový dramatici si prišli na svoje, ale ja dramatik-konzument rozhodne nie. Maximálne tak 60% ako väčšina Hanekeoviek.

Bratři (2009)

Vynikajúci film. Takýchto sa mi zatiaľ do rúk veľa nedostalo. Nosným na celkom filme je fakt, že ľudská psychika je narozdiel od tých filmových hrdinských predsa len krehkejšia, ba priam totálne slabá a túži po živote za každú cenu. Ibaže keď človek pre záchranu vlastného života a spraví skutočne všetko i to najodpornejšie čo by sa dalo, dá sa tento život potom žiť ďalej akoby nič, vrátiť sa pekne do civilu a v kľude si vychutnávať dôchodok a rodinný život? Určite nie. A čo potom?! Guľka do hlavy? To ťažko, keď žiť chceme za každú cenu... No jednoducho parádna dilema. S hlavným hrdinom a jeho "hrdinstvom" som sa sakramentsky nevedel identifikovať, ale ktovie čo by som spravil na jeho mieste ja, z pohodlia domova som iný frajer. 80%.

Smrt čeká všude (2008)

Hurt Locker je v prvom rade filmom o vojakoch a vojne. Tej modernej, v ktorej pechota už takmer nebojuje a tvorí akurát terč pre záškodníkov všeho druhu. Celkovo mi to príde ako celkom reálne vykreslenie vojny v Iraku bez blbého pátosu a dokonca i ako taká malá sondička do hlavy vojaka-pyrotechnika, pre ktorého je jeho povolanie celý život a domáca nuda kdesi v zadku ameriky mu do života nič nedáva. Spracovanie super, výkon Jerremyho Rennera skutočne uveriteľný, za mňa skvelých 80%.

Hanebný pancharti (2009)

Samotnému filmu by som dal 2,5* lebo Brad Pitt je antiherec, celá jeho nesympatická parta stojí za starú bačkoru a rozum v tomto ako i iných tarantinových filmoch pozřel koks. Ale zase zabiť vo filme Hitlera v takomto veľkom štýle - na tom som sa náramne pobavil. Čo film zachraňuje je skutočne úžasný Christoph Wlatz, ktorý podáva svoj životný výkon, ktorým totálne zatieni pittyho brada i všetkých ostatných hercov. Jeho essesáka si človek vychutná ako pohár skvelého vína a síce sa jedná o vedľajšiu postavu, priestoru sa mu našťastie dostalo požehnane. Za mňa 80%.

Láska a jiné závislosti (2010)

Prečo na tomto filme každý kritizuje komediálnu rovinu? Srať na ňu. Insidious 2 je údajne tiež horor. Nie je. A čo teraz? Nech si dajú na obal nálepku akú chcú, hodnotiť budem obsah, ktorému po dramaticko-romatickej linke nechýba skutočne nič. Trápny brat mi vôbec nevadil, dokonca som sa na ňom i pousmial. Nie je to síce produckia A+, filmu k dokonalosti chýba asi ešte za vlečku zaujímavosti a hĺbky, ale to by potom z toho bola ťažká životná dráma, čo zjavne nebol zámer tvorcov. A vďaka bohu. Aj takéto ľahké snímky treba, keď sa chce človek trochu odreagovať a predsa ostať vážny. 3* málo, 4* veľa, 70% akurát.

Láska (2012)

Niekto to tu už spomínal, ale presne takýto (TV)film (myslím, že z Rakúskej produckie, r.v. 2010-11?) som už tiež videl, každopádne bol spracovaný ešte pred Hanekem, čiže v tomto prípade žiadna invencia, mnohé momenty starostlivosti starca o svoju starenu tam boli rozpracované o dooosť lepšie (najmä také tie nechutnosti-fekálnosti, ktoré už v takomto veku a zdravotnom stave k tomu patria) a celkovo to malo lepší dej a spád. Hanekeovská nuda sa tam nekonala (ale zase tomu chýbala tá Hanekeovská vážnosť) a skončilo to tak ako by človek čakal. Ten Hanekeho koniec ma doslova prebral z mdlôb, ktoré mi ten jeho film navodil. Za to udeľujem plus 1*, ale vďaka prílišnej dovtedajšej rozvláčnosti a nude (ktorá viem, nie je samoúčelná, ale kto sa má na to dve hodiny pozerať?! No tak!), navzdory dobrému spracovaniu len 2*. Za mňa 60%.

Sám doma (1990)

Pre mňa osobne je tento film filmom Vianoc. Je rozhodne zábavnejší ako Popelka a všetky tie naše rozprávky dohromady, vianočné je to až-až, viem že keď som to videl ako malý dokonca som sa miestami bál, čiže pre detského diváka ešte aj napínavé. Môj malý, keď film videl prvý krát, ani sa nepohol a miestami si i poplakal, čiže 100% rodinná vec, ktorá vekom nestratila na kvalite. Navyše somwhere in my memory je vianočná pieseň par excellence a celkovo hudba k filmu od Johna Williamsa robí film výnimočným. Za mňa 100%.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Je to o poznanie horsie ako velmi dobra jednotka, Sice som sa na tom ako dieta bavil ale aj tie 3* su len zo sentimentu. Keď som to prednedavnom opat raz videl, bol som zhrozeny zo slovenskeho dabingu a mnozstva vulgsrizmov, nadavok a primitivizmu,

Terapie láskou (2012)

Plne súhlasím s verbalom ohľadom tej "romantickosti", "komediálnosti" a ja by som k tomu ešte pridal aj "dramatickosti" celého filmu, ale práve to sa mi na ňom páčilo, pretože to bol taký príbeh zo života a život vo všeobecnosti nie je ani romantický ani komediálny a dľa Braina z Montyho Pythona ani len dramatický. Je to tak nezaujímavý príbeh dvoch údajne "poľutovaniahodných" postáv až to bolí, ale u nás doma to zafungovalo. Nemám rád presladené romatické komédie a osobne si viac vychutnám horkosť chmeľu, takže toto bolo akurát pre mňa. Robert bol opäť raz super a Jennifer s Bradleym za ním tiež nezaostávali, za mňa slušných 75%.