Na dno vášně (1997)

Môj postreh: zápletka 4*, napätie tomu taktiež nechýbalo, neustále som rozmýšľal nad tým čo bude ďalšie a ako to celé dopadne a aj napriek tomu, že som záver filmu odhadol celkom presne, nebola to nejaká 10x prevarená polievka. Škoda že Penelope si vo filme nezahrala dlhšie, aj keď musím povedať, že aj na Frencescu sa mi dobre pozeralo. Za tú milostnú scénu udeľujem rovných 5*. Výsledok: 75%, pretože toto je asi prvý film, kde mi nie chýbala, ale rovno vadila komunikatívnosť, otvorenosť a úprimnosť postáv, ktorá bola miestami až zarážajúca.

Jak se vaří dějiny (2008)

Tento film ma úplne uniesol a prikoval k obrazovke. Celkovo som veľkým fanúšikom dokumentov, nemám problémy s artovým netradičným poňatím veci a celkovo som taký "militantný" typ a preto mi tento film sekol ako uliaty. Páčil sa mi netradičným poňatím rozprávania ľudí preživších rôzne ozbrojené konflikty, tým že mapoval rôzne konflikty Európy - neustrnul v nejakom ohraničenom priestore a období a podával názory ľudí z oboch strán konfliktu. Celkom som sa do postáv vžil, pretože mnohé svoje historky sprostredkovali celkom umne. Kuchárska línia bola síce len taká doplnková, ale najmä vďaka nej film vybočuje z rady dokumentov s vojnovou tématikou. Podľa mňa jeden z naj filmov zo slovenskej produkcie.

Ghost Rider (2007)

K tomuto filmu som sa dostal nechtiac, ale keď už sa rozbehol, z povinnosti som ho dopozeral. Musím povedať, že to určite nie je zlý film. Každopádne hneď na začiatku dostane každý divák upozornenie značkou Marvel a tak by mal film hodnotiť s uvedeným hendikepom - určené detskému, maximálne počiatočne pubescentnému divákovi. A je to tak, počas sledovania som si vravel, že môj malý syn by z filmu bol totálne nadšený. Všetky tie nenormálne/nelogické/nedotiahnuté scény i samotný vývoj deja (a pointa) by detskému divákovi nevadili a zrejme by si ich ani nevšimol/neuvedomil. Ako komixová rozprávka pre chlapcov (vo veku kedy sa im už začínajú páčiť pekné prsnaté tety, ktoré ale vo filme ukážu akurát tak výstrih) očarených strašidlami, lebkami, plameňmi a motorkami, splnil film svoju úlohu na jednotku.

Až vyjde měsíc (2012)

Nič úžasne prevratné, skôr miestami až nudné, ale zase miestami nečakane humorné a dokonca napínavé. Tento film ma tak vrátil do detstva ako doposiaľ žiaden iný. A v rámci neho som sa zaľúbil do Kary Hayward. (Našťastie už má po 15-tke, takže to nie je trestné). Film je určite určený špecifickému divákovi a veľmi záleží na tom, či sa mu podarí spojazdniť Vám pamäť a hodiť Vás do detských čias. U mňa to vyšlo a preto som bol veľmi spokojný. Verím ale, že každému nesadne. Za mňa 75%.

Zametač stop (2007)

K dokonalosti tomu niečo chýbalo. Miestami to vyzeralo na drámu, inokedy na akčný film, thriller ani nie. V závere som ale mal pocit že to bolo také z každého rožku trošku a keď už to chcelo byť akčné, malo to byť akčnejšie a ke´d nie, malo to hĺbať, čo tiež nerobilo. Na Evičku sa síce dobre pozeralo, ale dohromady si po páru rokoch od vzhliadnutia filmu až na pár scén nepamätám nič. Ešte ani len to ako film skončil, čiže hlboký dojem nezanechal. Na skrátenie chvíle ale ujde... Za mňa slabých 60%

Jarní úklid s.r.o. (2008)

Komédia/dráma. Skôr dráma, tých komediálnych momentov tam bolo pomenej. Ale život reflektuje vskutku impozantne. Nie veľkolepo impozantne ale impozantne reálne. Prevažne smutný film, ktorý ale stále nestráca nádej, spracovaný na veľmi dobrej úrovni, super zahratý. Navyše téma nie je nijako zvlášť otrepaná a tak to celkom zaujme. Mám rád také tie nepompézne filmy čo sa na nič nehrajú a skôr mapujú tie bežné, nezaujímavé a nevydarené osudy ľudí, ktorý sa ale stále snažia a nevzdávajú. Trochu podcenená záležitosť, za mňa 75%.

Skrytá identita (2006)

Typický Scorsese, ale keď aj ja sa pridám k tým čo tvrdia, že Martin natočil už aj lepšie filmy. Kamera je super, Leonardo to hrá veľmi slušne, ale to na film nestačí. Niečo tam chýba. Väčšinou to už tak býva, keď sa prerába. Z pôvodného sa niečo vytiahne, iné sa potlačí a vo výsledku to preto často niekde zaškrípe. Aj tak sa ale na to dobre pozeralo a film rozhodne náročných neurazí a mnohých dokonca nadchne. Za mňa 80%.

Tahle země není pro starý (2007)

Šerif Tommy sa s dnešným svetom už nevie vyrovnať. Spomína na staré dobré časy a podľa mňa aj zbytočne si namýšľa že to vtedy bolo lepšie. Filmu rozhodne nechýba napätie, ani chvíľu som sa nenudil. Do deja som bol hneď vtiahnutý a držalo ma to tak ako pri Utečencovi. Skôr ako dráma to bol pre mňa veľmi solídny akčný film s nádychom thrilleru, ale po pojmom solídny myslím skutočne solídny. 85 % a nie menej.

Ďáblova dílna (2007)

Inšpektor Stockinger to zahral výborne. Aj vďaka nemu sa mi film páčil. Síce sa jedná o 1 354 variáciu na tému chudák židia počas vojny, ale aspoň z toho vypadol sentiment a bolo to poňaté trošku z iného súdka. To ťahá film nahor z šedého priemeru holokaustových filmov. Keďže sa ale stále dookola prevára už stokrát uvarené, na viac ako 75% to nebude. Príliš málo zapamätateľných momentov, všetko je také v celku len priemerne dobré, nič nevyčnieva z radu.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Tento film sa mi páčil. Veď bolo sa aj na čo pozerať. Okrem toho to šerif woody opäť raz dobre vymyslel. Nič vážne od toho človek nemusí čakať, ale života je tam dosť, je to ľahké, je to letné, je to reálne. Také typicky woodyovské, herecky ale dobre zvládnuté. Bez veľkých rečí 75%.