Clona (2014) (seriál)

Celkem slabý režisér Tomáš Řehořek natočil nudnou krimnálku pokoušející se o moderní zázrak. Místo toho jsme se dočkali otravného kýče, kde každý díl měl nedořešený konec. Technicky seriál působil opravdu moderně, ale námět a scénář byl bez špetky inovace. Vše už bylo zahráno a všechny případy jsem viděl snad tísíckrát. Dokonce se v něm ztrácí i výkony Rostislava Nováka, Davida Novotného a Kryštofa Hádka. Ještě dalším špatným bodem je hlavní herečka - kravka Vica Kerekes. Zezačátku byl příběh dobrý, ale vsázet na osobní stránku jednoho hrdiny nebylo moc dobré a i ty případy zůstaly vedlejšími. 27%

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Na originální sitcom ověnčeném dobrými a výbornými herci z Dejvického divadla budu dlouho vzpomínat. Líbila se mně ta zvrácenost a zvláštnost průběhu celkového toho zisku čtvrté hvězdy. No víme, že už z našich krajin se Čtvrté hvězdě snad nic nevyrovná. A jsem samozřejmě rád, že se tu jako ve správném hotelu mluvilo i cizími jazyky. A ještě něco chci říci - kdyby se pokračovylo, jistě by seriál spíš ztratil hvězdu než získal ...Stačil ten konec! :-) 85%

Grandhotel Budapešť (2014)

Dříve mě filmy Wese Andersona upoutaly díky skvělé kameře a hravé konstrukci. Nyní tomu bylo tak, že měl okolo sebe osvědčené úžasné herecké ikony ztvárňující postavy, které zasadil do velikánského hotelu a vybral si doby, jež je naznačována jen okrajově, a to pauzu mezi 1. a 2. světovou válkou. Ovšem v tomto příběhu se řeší bizarní situace, a ani v jednom momentu nemůžeme nic předvídat. Navíc díky kameře se film stává výborným i v meziscénách. Především skvělý výkon podali pánové Fiennes, Revolori a Dafoe. Sice téměř nereálně (jak je tvůrcovým zvykem), ale přehledně a neúnavně napínavě zpracované dílo. Určitě nasbírá spoustu Oscarů, aspoň u mě! 92%

Karel Janeček, svět podle algoritmu (2014) (TV film)

Ještě že ten dokument po upozornění ČT tvůrci upravili, jelikož ukazuje temnou i světlou stránku tohohle pozitivního blázna. Bohužel je jaksi nenapadlo nějak uzavřít celý zašmodrchaný děj a vysvětlit více Janečkův systém. Přesto dostatečně bylo ukázáno, co pan Janeček zamýšlí se svými ženami a přítelkyněmi či s volbami. 52 %

Marta a Věra (2014) (seriál)

Seriál mě začal lákat až od třetího dílu, kde se ukazovalo, jak "těžká" je práce v kanceláři. Sice vidím uzavřenost seriálu do dvou místností se třemi herci dílem kladně, dílem záporně, ale jejich spolupráce a konfrontace s parádním scénářem se mnou hýbá od začátku do konce. 74%

Na druhý pohled (2014) (TV film)

Tento TV film hodnotím krátce: nevýstižný, zbytečně zdlouhavý, špatně využitý scénář, slabé role a předvídatelný děj. Ovšem něco málo na tomto snímku bylo, a vtipná Vanda Hybnerová s režisérem panem Nikolaevem to jakžtakž zachraňovali. Film ale nebyl úplně oddychovou záležitostí, poněvadž bylo nutné sledovat ty střípky z minulosti a okolnosti 49%

Piknik (2014) (TV film)

Pro mě na rozdíl od ostatních je tento film důležitý a dobrý pro další práce. Ovšem byl příliš krátký, za to dost výstižný, a byly v něm vysvětleny aspoň jedním záběrem. Nelíbila se mě scéna a vyprávění bez nějaké nepřerušované plynulosti. To ale neznamená, že všichni nepodali špatný výkon. Film je skutečný, povětšinou napínavý a lehce propracovaný, kromě scénáře. Dobrá práce na TV film! 71%

Poslední cyklista (2014) (TV film)

Další příběh o druhé světové válce je viděn tentokrát očima Židů. Myslím si, že bylo moudré rozdělit snímek na dva díly, protože je tu zobrazena doba, kdy byla většina Židů bohatá, a pak doba v koncentračním táboru. Vše bylo dostatečně vysvětleno a provedení děje bylo dobré, protože si snímek na nic moc nehrál. Na tu sázku použití neznámých herců byly role zahrány skvostně. Pouze dva mladí hlavní představitelé by si předtím měli přečíst pár válečných knih. Nápaditý námět ozdobily (zejména ve 2. polovině) nádherné kulisy. V celkovém čase by se ale dalo vše podat napínavějším, zkrácenějším a hlavně brutálnějším způsobem, jelikož Židi trpěli opravdu moc. Moderní zpracování 2. světové nám nijak neuškodilo. 74%

První republika (2014) (seriál)

Za celý seriál se nestalo vůbec nic a až v posledních dvou sériích se rozklíčovala ta táhlá detektivka. Scénář nebyl rozhodně kvalitní, jelikož takhle se v PRVNÍ REPUBLICE vůbec nemluvilo. Ani vychvalované kostýmy nebyly (aspoň některé) podle té doby. K podprůměrnosti se přiklanuji i díky směšnosti duchovních vidění mladé dívky. Mysteriózní fantasy v první republice jsem opravdu nečekal. Navíc ostatní zápletky skončily, jak začaly. Na místě je jen slušné herecké obsazení (Pavel Kříž, Zdena Studénková a Jiří Vyorálek) a pestrá scénografie. Nešlo tady prostě o dobu, ale o romanci. Jsem velmi zklamán. 35%

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Seriál skončil stejně jako začal - a to je dobře! Někteří považují tento celek za klišé, ale tak tomu není. Neznám žádný jiný autenticky a odborně podaný seriál z policejního prostředí střídající napětí, rychlé nasazení a akci s humorem v pravém policejním slangu předložený od výborných herců. Oceňuji také vysoký kontakt s jinými pracovníky (lékař, psycholog, soudce atd.). Ale někdy tvůrci a kamera moc zrychlovali, že normální divák nepostřehl dění anebo do seriálu vkládali některé zbytečné rádoby vtípky, které vyzněli v trapnost. I přes nejčastější seriálovou instituci udělal štáb i herci výborné rozmanité spektrum případů a odvedli na české poměry zároveň úžasnou a líbivou podívanou. 86%