Babí léto (2001)

Relativně nový počin Vladimíra Michálka mě nadchnul natolik, že mně připomněl filmy 60.-80. let minulého století. Samozřejmě, že zde podali životní výkon všichni hlavní aktéři, ovšem zejména scénář a smysluplná režie dodala tragikomedii na váze. Polemizuje se zde o smrti a vytvářejí se obrazy různých pohledů na ni. A proto je tento zvláštní snímek silným nejen po stránce komediální, ba i poetické a dramatické. Sytosti by se dalo přidat filmu, ale takovýhle film nikdo ještě tak parádně nenatočil. I když se místy přehánělo - 83%.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Úžasný snímek mě dále přesvědčuje o dokonalosti tvorby scénáristické dvojice Smoljak + Svěrák! S takovou absurditou, jak je film podán, se protíná taktéž výborné herecké obsazení, kde i malá role byla nezapomenutelná. Zejména pak symbióza nezkušenosti mladého praktikanta a přemoudřelosti vyšetřujícího inspektora. Ale občas děj kolísal na krátkých záběrech, vysvětlení point či na jakési rozkouskovanosti. Ovšem nezapomenu ani na jeden kousek a ode mne si film zaslouží 84% i za repliku inspektora :-D.

Vlkodlak (2010)

Nejnovější ztvárnění vlkodlačích bestsellerů není úplně bez chyby. Nemyslím si, že je dobré pro tuto dobu používat horory ze starších let, tudíž působí všechna práce od tvůrců lehce kýčovitá, nepřesná, očekávatelná a krkolomná. Daleko lepší by už bylo zaměřit se na psychologii takového netvora, na původ a na (kvůli dobrému obsazení) intriky a řešení takovéhoto problému. Přece jenom jsme tu tyhle krvavé tiráže měli a poněkud zdlouhavý film působí na mne jako klišé. Vyniká maskami, lehce kostýmy, lehce scénografií a napětím až do konce, ale zaniká režií a scénářem ...50%

Cesta z města (2000)

Někomu se film naprosto zalíbil, pro někoho se stal naopak snímek velmi zbytečným. Já jsem se sice místy také zasmál (ne díky scénáři, ale spíš jeho podání úžasným hereckým obsazením), zaujala mě nádherná kamera, ale celá struktura tohoto obvyklého a nepřekvapujícího děje je uchopena do špatných rukou. Dáno je to tím, že film není natočen v dřívějších dobách (jako úspěšný Na samotě u lesa) a je ovšem také zkonstruován nikoli jako příjemnou rodinnou komedii, ale jako lehce připitomělou neomezenou satiru. Kvůli tak vážným výtkám, řadím tento film i na jeho klady a herce k těm horším pana Vorla a dávám 44%.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Jsem moc rád, že pan Jackson neusnul na vavřínech a natočil poslední díl volné trilogie opět s vervou a bravurou. Až na pár drobných zdlouhavých a zbytečných milostných scén si myslím, že byla nabídnuta velkolepá podívaná s dobrým završením. Nemám ani slov, jelikož už vše jsem s napětím, akcí a dobrodružstvím a vlastně celou tou konstrukcí děje popsal v minulých dílech. Přesto se tenhle, i když nebyl první, stal ojedinělým kvůli několika důležitým odhalení a dojemnému zkrášlení. Famózní podívaná! 94%

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Jsem si vědom toho, že od osmé série začalo ztrácet pár postav své klíčové charakteristiky a že nedávalo smysl, proč se matka dětí ukázala až ke konci osmé série. Přesto velmi líbivý a smysluplný seriál o obyčejných lidech podán jako zábavný sitcom ladil po devět let mým chuťovým buňkám a i přes několik trapných scén, mísící se romantiku s humorem, zbytečných momentů a skoro celou (devátou) zbytečnou sérii. Dosti originální styl vyprávění seriálu si uchytilo postupně všechny diváky a myslím si, že v poslední epizodě bylo vše dobře a dostatečné zakončeno, poněvadž zřejmě již tvůrcům došli nápady. 85%

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Všechen průběh byl dravější, akčnější, napínavější a rychlejší než předchozí díl. Přesto nemá začátek ani konec a tvoří takové intermezzo mezi objevným Společenstvem a vyvrcholeným Návratem krále. Líbily se mně stromy v čele se Stromovousem, objevivší skřety a především výborně ztvárněná role Gluma. Ale vlastně ta trilogie by se obešla bez jakýchsi rozdělování a zase vracení a dlouhých scén elfské princezny s Aragornem. Přesto to byl poutavý snímek! 92%

Četník ze Saint Tropez (1964)

Lesk tomuto filmu dodává jak hlavní představitel Louis de Funes, tak jeho český dabér František Filipovský. Je zde zachycena sice krásná krajina, ale hlavně tu jde o ryzí francouzskou zábavu a o spoustu barvitých bláznivých scén a skečů. Jediné, co bych k tomuto snímku špatného dodal je rozporcování příběhu na spoustu okamžiků, a to se občas nevyplácí, neboť průběh děje kolísá! Jsem rád, že jsem se tak skvěle zabavil u kultovního filmu a už nemusím shlédnout podřadnější volná pokračování. 85%

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Seriál skončil stejně jako začal - a to je dobře! Někteří považují tento celek za klišé, ale tak tomu není. Neznám žádný jiný autenticky a odborně podaný seriál z policejního prostředí střídající napětí, rychlé nasazení a akci s humorem v pravém policejním slangu předložený od výborných herců. Oceňuji také vysoký kontakt s jinými pracovníky (lékař, psycholog, soudce atd.). Ale někdy tvůrci a kamera moc zrychlovali, že normální divák nepostřehl dění anebo do seriálu vkládali některé zbytečné rádoby vtípky, které vyzněli v trapnost. I přes nejčastější seriálovou instituci udělal štáb i herci výborné rozmanité spektrum případů a odvedli na české poměry zároveň úžasnou a líbivou podívanou. 86%

Královská aféra (2012)

Tvůrcům šlo především neunudit diváky historickými fakty, atak si vybrali jistou dobu a jistou zemi, kde se zrovna děli pořádné věci. Zalíbily se mně především kulisy české krajiny, ztvárnění rolí v podání všech herců a scénář (hlavně pro krále - blázna). Film je jak depresivní, tak dojemný, vtipný a poučný. Akorát se tu nemuselo objevovat tolik erotických scén a harašení; konec byl poněkud zdlouhavý, ale plynulost a napjatost snímek rozhodně neztrácel. 82%