Byl jednou jeden král... (1954)

Pohádkovému žánru moc neholduji díky přehánění víření myšlenek o tom, že je vše krásné a dobro vždy zvítězí nad zlem. Když se ovšem smísí s komedií či dokonce se leč lehce zproduje, může vzniknout vkusný a i pro mě vhodný snímek! A dokonce i v 50. letech minulého století lze vytvořit s (jak jinak v ČSR) dobrým hereckým obsazením, briliantním námětem a zpracováním v\nikající snímek. To se potrvdilo především díky pánům Werichovi a Burianovi či díky jiným postavám, jelikož i přes kupu hlášek a parodizování povídky Sůl nad zlato se zde konečně dočkáme moralního ponaučení! 84%

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Nezapomenutelnou veselohru jsem si po dvou letech připomněl, a stálo to zač! Martin Frič vytvořil snad nejlepší komedii všech dob prošpikovanou tisícero hláškami, plejádou herců i dobře (v té době navíc neobvykle) zvolenou atmosférou ze školních lavic. Na tak dávnou dobu - 30. léta 20. století - se snímek jakožto komicky laděný náramně vyplatil. Chybičku byste v něm ani nehledali, jelikož se smějete od začátku do konce. Tento opatrný prvorepublikový, leč svědomitý humor je opravdu lepší než ten za socialismu. Ale díky lehké rozkouskovanosti se mohlo jednou státi, že zevřete oči ...94%.

Habermannův mlýn (2010)

J. Herz natočil opět strhující válečné drama, ovšem se mu nevyplatilo obsadit do rolí hlavních představitelů neznámé a neokázalé herce. Až na esesáka - pana Beckera - se herci obzvlášť do role nevcítili. Zazářili oproti nim našinci: Roden, Kronerová, Holub a Kaiser. Depresivní atmosféra byla sice pár mžiky, ale působivě zinscenována do jedné pohraniční vesnice. Děj nebyl bohužel dojemným, ale spíše thrillerově podaný, a to se nevyplatilo. Holt už se v novém miléniu téměř nedá vytvořit úplně bezvadný válečný či postválečný snímek. 70%

Vyšší princip (1960)

Dojemný příběh upozorňuje svoji sílou na předokupační dobu velmi bedlivě! Ocenění ve světovém měřítku by měl dostat hlavně kvůli hereckému ztvárnění osudových rolí v perfektně napsaném scénáři. Na svoji dobu měl pro všechny velikánský humanitní účinek. Zejména pak pan Smolík ztvárnil roli odpovědného filosofa a latináře celým svým srdcem. Dokonce i režisér věděl, jak pracovat se stále větší intenzivitou napětí, což se vyplatilo hned v tom, že z jemné školácké veselohry se po krůčcích stávalo hořké okupační drama. I když někdy tu drsnost doby nrpodporuje černobílá klidná a tichá kamera, nevýrazný zvuk a rozkouskované záběry, občas snímku pomáhala zdůrazňující se nostalgická hudba. 95%

Láska přes internet (1998)

Milý a příjemný snímek, vlastně vůbec jednu z nejlepších a nejsympatičtějších komedií, nám nabídla pravá odbornice na filmy - Nora Ephron. Vše šlo jako na drátku: výborné herecké výkony po všech stránkách, režie, scénář i kamera snímající tři roční období v městě New York, kde se odehrává děj. Ten má ovšem jednu silnější trhlinu - je od prvních minut předvídatelný. A tak díky námětu přemýšlí tvůrci marně, jak tuto skulinu vyplnit, čili se někdy zdá, že děj se opakuje a už trochu otravuje obecnstvo. Nedivme se tedy, že konec byl poměrně odfláknutý. Ovšem za výborné provedení - 79%!

Nezapomeň na mě (2010)

Zbytečně přeromantičtělý snímek má přesto své kouzlo. Je totiž závislý na charakterech rozdílných postav a především na nesympatickém, ale v této roli přesvědčivém Robertu Pattinsonovi. Ten netuší, co má se sebou dělata místo školy pomáhá těm, kteří nemají zájem, ale potřebují teď. Teprve před svoji zhoubou si uvědomí podstatu především SVÉHO života. Dobré téma nebylo podáno dle mých představ. Hlavní představitelka svoji roli buď nezvládala nebo tvůrci napsali roli v absolutním nepochopení. Protože zraněná dívka, jíž otec trpčuje život, by neměla ihned absolvovat "líbací akce". Možná, kdyby se v natočeném filmu zaměřilo na mladou sestru, dostalo by dílo větší ohodnocení. Snímek prostě neměl sílu takovou, jíž jsem očekával na úvodu. 59%

Král tančí (2000)

Nádherné kulisy a celkový průběh jsou hlavní rysy snímku. Zpočátku se zde tvůrci snaží o přesnou historickou konstrukci, kterou pak lehce smíchají s bujnou fantazií. Není to na škodu, ale jisté napětí a síla filmu z doby baroka zaniká. Tvůrci zejména chtěli odkrýt jistá tajemství a zvláštnost snímku, schyluje se však většinou k přebytečným erotickým scénám. Zazářil tu Benoit Magimel, který svoji roli tak pečlivě nastudoval, že ani na chvíli nebylo pochyb o jeho talentu. Nádherná hudba! 71%

Půlnoc v Paříži (2011)

Zajímavý příběh s nádechem záhady, ve kterém není jasné, zda-li se hlavnímu hrdinovi vše zdálo, či opravdu měl možnost nahlédnout do minulosti! Celá krásná scéna Paříže i zápletka funguje, objevující se slavné osobnosti se až na pár výjimek zde jen mihnou, přesto žádná není zakryta a vše je podáváno s kvalitním hlavním hrdinou. Slabými stránkami jsou nudné pasáže okolo různých prohlídek. Byl by to skvělý čistý romantický film s jistým morálním ponaučením, ale komediální prvky občas zkomolují film na slabý vývar. 73%

Grandhotel Budapešť (2014)

Dříve mě filmy Wese Andersona upoutaly díky skvělé kameře a hravé konstrukci. Nyní tomu bylo tak, že měl okolo sebe osvědčené úžasné herecké ikony ztvárňující postavy, které zasadil do velikánského hotelu a vybral si doby, jež je naznačována jen okrajově, a to pauzu mezi 1. a 2. světovou válkou. Ovšem v tomto příběhu se řeší bizarní situace, a ani v jednom momentu nemůžeme nic předvídat. Navíc díky kameře se film stává výborným i v meziscénách. Především skvělý výkon podali pánové Fiennes, Revolori a Dafoe. Sice téměř nereálně (jak je tvůrcovým zvykem), ale přehledně a neúnavně napínavě zpracované dílo. Určitě nasbírá spoustu Oscarů, aspoň u mě! 92%

Rodina je základ státu (2011)

Na tento film jsem se opravdu těšil kvůli režisérově další tvorbě, ale bohužel mě na očekávání zklamal. Sice je zajímavý pohled na jakýsi úprk před sebou, ale děj kolísá na různých událostech, jež jsou podřadné. Na druhou stranu si hrdina a další uvědomují stále více pravdu a preventivně se připravuje na svůj potencionální konec. Mnohdy tedy se polemizuje o pokažených životech, což je v podání Jiřího Vyorálka a Simony Babčákové bezvadné představení. I Eva Vrbkové poprvé zazářila, ovšem díky vynikání ostatních herců na nás opět slabě působí Igor Chmela. Děti i vyšetřovatelé hráli obstojně. 62%