Loni v Marienbadu (1961)

Úžasný, průlomový a nepatrně atypický snímek od uznávaného francouzského režiséra mě osobně ohromil. Nejen díky té mysterióznosti, nekonečnosti i pocitu prázdna, ale díky procítěnosti, střihotvorbě, scénaři, hereckým výkonům, spleti několika zrcadel a sošek a stejné ozvěně ve všech chodbách. Autor prostě dodal přepychovému rozsáhlému baroknímu hotelu jinou, nostalgickou dimenzi, a toho si cením. Přesto mám několik výtek! Ten třetí muž, jenž radil ženě byl velmi zbytečný a moc toho prozradil. Ovšem také kdyby chtěl Resnais udělat ještě více přelomový snímek, bylo by skvělé, kdyby se celou dobu jednalo o dialog s kulisami mlčících hostů, nekonečné ozvěny a ozdobách hotelu. O zbytečné prodlouženosti ani nemluvím, ale v té době to byl prostě trhák... 86%

Chameleon (2008)

Dle mě je tento maďarský film podařeným kouskem se zvláštním poselstvím. Kdyby nebyl namluven v dabingu, tak bych si myslel, že je natočen v USA. Hlavní hrdina není téměř v žádném smyslu kladně založený a baletka Hanna mu to pěkně vysvětlila, jak je zlý. Mohl by se rozhodně zlepšit střih i kamera. A chameleon, po němž se film jmenuje, by se mohl tam více objevovat. Jinak hodnotím jako lehký nadprůměr - 77%.

Mistři (2004)

Pro mě byl film jako celek náročný snímek, v němž vystupovaly nenáročné bytosti a omezení jedinci. Je to opravdu povedený snímek, a kdyby bylo podle mě, zasloužili by si Lva všichni herci, jelikož podali vynikající. Přesně co chtěl autor filmem říci, tak se mu podařilo na výbornou. Takhle nám prázdnotu a samotu nikdo předtím neukázal. Jediné co ně dosti vadilo, byla jaksi krátkometrážnost tohoto počinu. Film by mohl ve svém elegantním střihu divákům ukázati mnohem více, aby se opravdu všichni přesvědčili, jak jsou na tom ti lidé špatně. Nu, škoda, ale přesto - 74%

Tady to musí být (2011)

První část byla strhující a kdyby byl hlavní hrdina nechal toho stíhání německého nacisty, vzdal se a poté se s tím vypořádal, mohlo by mě to příjemně překvapit. Jenomže jelikož se poté autoři snažili o road movie, veškerý pocit z nostalgie a úžasná depresivní atmosféra z toho vyprchaly. Druhá polovina filmu byla nudná a zdlouhavá. Skoro všechny postavy, které hlavní hrdina potkal, byly zbytečné. Za ohromný výkon Seana Penna - 68%!

Sněhurka: Jiný příběh (2012)

Úžasný snímek, který kdyby předčil svoji předlohu a byl by novým výmyslem, patřil by mezi nejfenomenálnější filmy všech dob. Fantastická podívaná, která se mě líbila jak po vizuální, tak po obsahové stránce. Černobílý obraz byl nádherně jaksi zmodernizován. Hudba byla až na výjimky přesně zasazena do děje. Líbila se mně také výborná Maribel Verdú, která byla nejlepší macechou. Ovem jsem nepochopil úplně konec, jež byl lehce odfláknut. Musím dát 87% za drobné chybky a nepřesnosti.

Hodný syn (2011)

Film je krátký, ovšem výjimečně výstižný! Dosahuje severských kvalit, ale nepřekročuje je. Líbí se mi to napětí, jenže vše se ukončilo příliš rychle a děj mohl také dále pokračovati. Nelíbilo se mi náhlé zmizení servírky a nevýraznost Unto, který se mohl k posledním situacím bezmála aspoň vyjádřit. Dále by měli tu roli šílence identifikovat a zprostředkovat někým jiným, například potrhlým vynálezcem či autistou s Aspergerovým syndromem. Přesně 60%

Big Lebowski (1998)

Dokonalá kombinace parodie na kriminální film a spousty dokonalých černých britských hlášek. Není to ovšem úplná komedie pro zabedněné, bratři Coenovi totiž spoléhají na chaos, ve kterém se diváci musí vyznat. Proto se to každému nemusí líbit. Pro mě ovšem úžasná podívaná s pár chybami... 91%

Sbohem, Bafano (2007)

Na můj vkus to byl takové průměrné historické drama. Líbilo se mně přímořské prostředí, jež mně ovšem trochu připadalo jako krajina jižní Anglie. Děj se až moc rychle rozvíjel, jako by chtěl mít režisér vše rychle za sebou. Boj Mandely se zdá býti velmi snadný a až na jeden záběr tu je strašně málo násilí, které bylo přeci v té době tak výrazné, že je mi z toho smutno! Nejhorší však na snímku je mizerné herecké obsazení pro dané role. Nejhorší je představitel Mandely, jelikož tak rozhodně doopravdy nevypadal. A také špatně zvolili hlavního hrdinu. Pro mě to byl marný pokus o další Zelenou míli zaraženou do historie. 41%

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Tim Burton režírovat umí, o tom není vůbec pochyb. Ale tento film se jak pro mládež tak pro dospělé nezdá být zase tak atraktivním. A to hned z několika důvodů: 1. Ilustrace a animace s kulisami a scénou jsou až moc podobné Mrtvé nevěstě Tima Burtona a moc výrazně černobílé po vzoru Ukradených vánoc. 2. Celý film je vlastně takovou nevinnou parodií jak na původního Frankensteina, tak na Burtonův krátký snímek Frankenweenie. Čili autor nepřišel s ničím novým, pouze děj přenesl do dětského prostředí a trochu ho opepřil o svoji hororovou zábavu a potrhlé podivíny. 3. Jak jde čas, tak se pomalu a jistě vytrácí z novějších Burtonových filmů hororové prvky, které byly dříve tak grandiózně podány ve směsi s černou komedií. Ovšem pár věcí se musí Burtonovi nechat, na jeho originalitu, s níž jde Burton na trh, nikdo nedosáhne. A to já oceňuji. Suchý a černý humor pro děti tady stále ač v malém množství přetrvává. A nevadí, že mně ta městská porada připomínala až moc Simpsony. 64%

Valkýra (2008)

Výborně zkonstruováno spíše historicky než válečně! Obdivuji režii a především úchvatný výkon Toma Cruise, jemuž divák uvěří úplně všechno a jenž zahrál roli zmrzačeného vlastizrádce opravdu věrohodně. Bohužel v tomto filmu děj lehce vázne a člověka, který válce nerozumí, autoři nevtáhnou do snímku. Nehumanitární záměr by mně nevadil, ba trochu více napětí by neuškodilo. Dávám 76%, ale i to na čtyři hvězdy pořád stačí.