Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Western

Poslední recenze (2 379)

plakát

Perfektní den (2015) 

Un día perfecto by se dal nazvat jako šťastný den. Nic se nestalo. (Na rozdíl od Remarqueova "Im Westen nchts Neues"). Přesto se ale celý den řídí podle rozpočítávadla: lano, kráva, míč (ve španělštině to zní možná i o trochu lépe: cuerda, vaca, pelota). A tyhle tři běžné pojmy, na kterými člověk v běžných podmínkách příliš neuvažuje, jsou za jiných okolností skutečným problémem: kolem krávy můžeš jet napravo, nalevo, můžeš jet přes krávu, ale taky tudy vůbec nejezdit. Zvláště, když je tak kráva pokaždé jiná. Kdybych byl posedlým folkáčem, možná bych na konec představení zvolal: Fernando León de Aranoa umí!, neboť hlavním podílem na této Una obra perfecta má právě režie (a k té patří i vady na kráse).

plakát

Lady Macbeth (2016) 

Leskovova novela, přestože není nijak skvěle napsána, zaujala především tématem. Petr Weigl, který také není extra režisérem, vsadil na Šostakoviče a udělal dobře. Wajdova kreace je rovněž působivá, ale všeho s mírou. Poslední zfilmování je už jaksi přespočetné. To, že ženská může dělat s chlapem, co se jí zamane, je všeobecně známé, ale v tomto případě dám přednost Pierre Louÿsovi, potažmo Luisi Buñuelovi. Toto chladné drama staví do popředí mužskou slabost, nikoli ženskou sílu či její odhodlání prosadit svoje... Přece jen mi to nedalo a znovu jsem si přečetl Leskovovu novelu. Tentokráte mi přišla velmi povedená - navíc, každý, kdo se chce o toto téma pokusit, musí dodržet základní schéma tragedie, nejenom obecné, ale i toto konkrétní, jinak se prostě dostane mimo mísu, tak jako v tomto případě.

plakát

Březový háj (1970) 

Wajda se sešel s Jarosławem Iwaszkiewiczem až po šetnácti letech režírován, a toto je první film, který udělal podle jeho literární předlohy. A ta je skvělá jako téměř všechny Iwaszkiewiczovy povídky či novely. Výbor jeho povídek podle Wajdy by mohl být skutečně reprezentativní. O Březině - protože si ji vybral jako první - bychom mohli uvažovat, když ne jako nejlepší, tak alespoň za nejnápadnější, nejvzrušivější a nejlákavější. Jeho film, stejně jako novelu, je možno chápat stratigraficky. Dívák si musí každou vrstvu odhalit, přičemž filmové vrstvy se od románových (a naopak) v mnohém liší a pokud jsou shodné, mají jiný akcent. Navíc některé vrstvy (především ve filmu; viz (stále aktivní) vrstva týkající se např. Davosu a Mrs. Simpsonové a její vztah k rodnému kraji, chybí až na pár fotek vůbec. Přitom je ještě třeba počítat s tím, že jednotlivé vrstvy jsou latentní a v dynamickém vztahu. První shlédnutí filmu (v roce 1972 v NDR), další mezishlédnutí a třetí včera po padesáti letech, dává filmu další, řekl bych přímo životní, rozměr. Co se nezměnilo, co zůstalo statické, je pouze hodnocení filmu, přestože i jemu bych něco vytknul: chybějící opakování a diference (v rámci jednotlivých vrstev, v novele se různá setkání opakují, vždy však s jistou změnou) Také moji oblíbení uživatelé jej ostatně hodnotí na rovných 95% (samé čtyřky a pětky). A ještě poslední šproch: to platí pro všechny filmy natočené v tandemu Wajda -  Iwaszkiewicz... Nakonec to ještě zkusím z jiné strany: Iwaszkiewiczova novela patří mezi "absorbční" příběhy (žádný terminus poeticus). Pokud budete odhalovat jednotlivé vrstvy, dodržujte archeologická pravidla a nepostupujte ukvapeně. Pokud vrstvy pomícháte, pak se nevyznáte v tom, zda jste Boleslav, Stanislav, Malina, Michal nebo Ola. A zvláště buďte opatrní při vyzdvihování artefaktu: Ja tak kocham Michala... I mama... I mama ve vrstvě Manželská láska.

Poslední hodnocení (3 395)

Perfektní den (2015)

19.05.2022

Lady Macbeth (2016)

17.05.2022

India Song (1975)

16.05.2022

Dealer (2004)

04.05.2022

Podezření (2022) (seriál)

03.05.2022

Mahler (1974)

01.05.2022

Balzac (1999) (TV film)

30.04.2022

La Dérobade (1979)

26.04.2022

Zátiší (1974)

20.04.2022

Reklama

Reklama

Reklama