Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Western

Poslední recenze (2 901)

plakát

Prověrka osudem (1971) 

Spíš než válečný film mě zajímala cesta, kterou ušel Alexej German k Chrustaljovovi. Tedy jakási     Проверка на дорогах. Za fakt, že jsem z bojů Druhé světové války dost vyčerpaný, vděčím převážně ČT, která nás jí překrmuje; ne že bych se na každodenní válečné dokumenty fyzicky díval, stačí si jen pravidelně číst programy jednotlivých kanálů. Abych se v současném světě zorientoval, nepotřebují "zprávy", stačí mně "programy".

plakát

Pacifiction (2022) 

Pacifikce - mír jako fikce (jako zdání); i když je mír, neznamená to, že není válka. Po převratném filmu "Čest rytířstva" přistupuji k Albertu Serrovi velice opatrně a obezřetně; v podstatěho ho ale považuji za největšího filmového avantgardistu, který si zcela vystačí bez surrealistických fines a brechtovských Verfremdungsefektů. Jeho fimy nejsou bizarní ani nadčasové (vnímám je podobně jako zencitizen ve své recenzi). Hrdina filmu, bohatý a pravomocemi obdařený Francouz De Roller zde s velkou pravděpodobnosti pátrá v tichomořském ráji po conradovském srdci temnoty, a odhaluje jen svoji paranoiu. Nebo pátral jen špatným směrem? Nebyla to třeba Šanna, vždyť ji téměř odhalil. Příběh se "valí" v obvyklé serrovské časové dimenzi, dialogů je mnoho a nejsou vždy hospodsky prázdné. A je také plný napnutí (Hitchcockovo "suspension") a bez akčního napětí.

plakát

Síla rostlin – tajemný dobyvatel (2022) (TV film) 

Poddtitulek: Ohavné tajemství rostlin (Darwin). Jako školák; to už jsem znal fotosyntézu a evoluci, jsem se divil, proč mají rostliny tak bizarně různé listy. Pučí sice v různých dobách, ale přece musí existovat nějaký optimální tvar. To se časem snad nějak vyřešilo, teď jde o to, zda vůbec "dodržují" zákony evoluce. A hle, podařilo se to prokázat!... Čína chce pěstovat rostliny na Měsíci, Američané na Marsu, já na zahradě. A ještě apokalyptická poznámka: kdyby to mělo jít se světem z kopce rychleji, než se předpokládá, pak mi bude sotva líto člověka ani psa, rostliny nejspíš ano (možná bych prosil o zachování kozy - idea kozy jako pána tvorstva je mi dcela milá).

Poslední hodnocení (3 953)

Prověrka osudem (1971)

29.02.2024

Pacifiction (2022)

28.02.2024

Ponette (1996)

28.02.2024

Síla rostlin – tajemný dobyvatel (2022) (TV film)

28.02.2024

Papá Hemingway: Pravdivý příběh (2015)

27.02.2024

Hotel Mumbai (2018)

25.02.2024

Dobré pořízení (1980)

25.02.2024

Patriot (2000)

24.02.2024

Ghost Dance (1983)

23.02.2024

Reklama

Poslední deníček (1)

111 evropských dramatických režisérů

Seznam ve formátu Excel (i za účelem vlastních úprav) mohu zaslat na libovolnou e-mail adresu.

Pro ujasnění především svých "kinematografických" postojů jsem sestavil seznam režisérů (viz nadpis). Přitom jsem se snažil řídit následujícími parametry:

- neupřednostňovat ani neupozaďovat žádné režiséry, proto se sem  někteří  nedostali  (z našich třeba Menzl a Chytilová, Forman jen s odřenýma ušima, ale i jiní známí a proslulí).

- seznam je tedy určen pouze pro ty, kteří: nesledují filmy (jen) proto,
a) aby se pobavili
b) aby se poučili
c) aby žasli nad krásou obrazu
d) preferovali filmy s konkrétním dějem
d) aby vypnuli a nemuseli  přitom přemýšlet

Důvodem, proč se tedy dívat na filmy je tichá a pohodlná meditace.

Časově jsem přece jen dal přednost režisérům, kteří tvořili za mého života, a střední mu proudu, tak ak ho chápu;  filmové umění je pro mě definováno jmény Bergman, Visconti.

Jsem si jistý, že jsem v seznamu neuvedl nikoho, koho bych tam nechtěl mít. Pochybuji však, že jsem v něm uvedl všechny, které bych ta m mít chtěl.

To, co jsem zde stvořil chci ale zároveď odvolat. Ke každému filmu je třeba přistupovat nevinně a nevědomě, bez balastu jakýchkoli  předběžných informací. Tohle je jen rámec, v němž je možno se pohybovat, ale určitě je ho třeba překročit.

Zohledněny jsou pouze hrané, celovečerní filmy, pokud dokumentární, tak pouze pokud se jim blíží.