Rodinný film (2015)

Nápad dobrý a originální - zajištění rodiče si vyjedou na plavbu okolo světa a doma nechají dospělou dceru a dospívajícího syna = zaděláno na průšvih. Záhy divák pochopí, že to byla chyba, protože, logicky, začnou kamarádi, sex, párty, děti se přestanou chovat zodpovědně a synáček přestává chodit do školy. Výborný vzkaz pro všechny rodiče. Zpracování filmu je slušné, herecké výkony odpovídají nasazeným hercům - nikdo nepřekvapí, nikdo nezklame. Myšlenka tedy výborná, herci v pořádku... Začátek filmu mě bavil a jako rodič, který se řítí do stejného období jsem se těšil na příběh. Jenže veškeré očekávání a těšení postupně utloukl pro mě neskutečně rozvláčný a ke smrti roztahaný děj. Film mě postupně otrávil, manželka ho ve dvou třetinách vzdala úplně (má volňáska) a já se z povinnosti (jsem promítač) dodíval. Statické scény ať už z bytu rodičů a dětí, neustálé přemýšlení o ničem, sexuální scény začínajících puberťáků... To všechno by ve filmu sedělo, ale nesmělo by to být tak neskutečně otravně dlouhé ! Super nápad - do děje zakomponovaný příběh psa, kterého rodiče berou sebou (další nerozum) a nakonec se ztratí a čeká na ostrově, jestli si na něj někdo vzpomene. Dobře, ale proč všechny scény tak moc dlouhé a proč tolik ??? Nevadí mi utahanější filmy, rád se zastavím a koukám jen na obyčejné věci, ale čeho je moc, toho je příliš. Takže pokud vám nevadí dívat se do nekonečna na psa sedícího v dešti na pobřeží moře - film je váš. Ale jo - jděte se podívat, pokud jste rodiče, pochopíte, že nechávat dospívající děti déle jak 14 dní samotné doma je blbost a koleda o průšvih a brát psa na dovolenou ještě větší. Dal jsem tři hvězdy - za nápad, za důležitý vzkaz pro společnost a za chudáka neustále zmoklého psa, který podal rozhodně nejlepší herecký výkon.

Řachanda (2016)

Když se mě po návratu z kina manželka zeptala, o čem Řachanda je, uvědomil jsem si, že nejsem schopen děj vyprávět. Od začátku až do konce se střídají scény nějak zvláštně na přeskáčku, děj na sebe nenavazuje, od začátku jsem nevěděl o koho jde, proč tam je, co chce a co má udělat... Prostě divná spatlanina, kterou může u dětí zachránit jen zajímavá výprava, na českou pohádku nadprůměrné (i když skutečně vykradené) masky a fakt, že většina dětí u pohádek až zas tak moc nepřemýšlí (omlouvám se všem, co přemýšlejí ;-) Líbily se mi lokace, natáčené na zajímavých místech, které musí české vlastenecké srdce pohladit, líbily se mi holky víly v avatarských maskách, které byly docela sexy, nebyly špatné některé herecké výkony, i když král v podání pana Hrušínského, nebo skřeti v podání amatérských herců zase naopak film srážely na úroveň školního videa. Ale to je tak asi všechno. Totálně odfláknutý scénář nelze zachránit žádnou maskou ani sebekrásnějším záběrem na hrad Kost. Za mně jedna hvězda - za snahu a zelenou "avatarku" Šárku Vaculíkovou. Doporučuji vidět jedině kvůli dětem a určitě v kině, protože jen tam vyniknou lokace a masky.

Polednice (2016)

Na film jsem se těšil - samozřejmě jsem očekával něco na způsob "Kytice" - z té si film bere jen základní strašidlo, nesnaží se kopírovat Erbenovy balady, ale to ničemu nevadí. Pomalu se rozjíždějící děj by nevadil také - užíval jsem si nadprůměrné herecké výkony Geislerové, Muchy a Štrébla, dokonale zvládnutou atmosféru horkého léta, stísněné prostředí starého zanedbaného domu, do kterého přijde mladá žena v poměrně náročné životní situaci a nakonec i "lekací" scény, které by nešly vytvořit bez jednoduchého, ale bezvadně sedícího zvuku. I šílená paní starostová v podání Daniely Kolářové dostatečně strašila a všechno dohromady způsobilo, že jsem se čím dál víc těšil na rozřešení a netrpělivě čekal, že se dozvím, o co vlastně jde. A to se nestalo. Paní starostovou najednou najdou mrtvou v poli aniž by se divák dověděl proč, co se jí stalo a jestli se opravdu odehrálo její životní trauma, kvůli kterému se zbláznila. Mladá matka v podání Gieslerové začne bez zjevného důvodu ještě víc blbnout, i když by se měla spíš uklidnit, dcera se chová čím dál víc nelogicky jako nezvladatelný fracek. Velmi dobře rozjeté psychologické drama se prakticky najednou promění v céčkový pokus o lekací horor bez smysluplného děje. Děj sice skončí dobře, všechny ženy najdou klid, což jim samozřejmě přeji, ale já jsem odcházel s pocitem rozečtené knihy, kterou mi v polovině někdo sebere. Pravděpodobně měl štáb po natočení první poloviny už plné zuby skutečného vedra, tak druhou půlku rychle odfláknul. Obrovská škoda. Stačilo domyslet scénář, rozjetý děj smysluplně a zajímavě uzavřít a vznikl by v naší kinematografii jedinečný film, ke kterému bych se někdy rád vrátil. Dávám tři hvězdy za atmosféru, hudbu a herecké výkony. Doporučuji vidět, ale určitě v kině - mám obavy, že doma u telky film úplně ztratí atmosféru, kvůli které jedině stojí za zhlédnutí.