Lichožrouti (2016)

Je to prostě děcák. Dospělý musí mít notnou dávku trpělivosti a nadhledu, protože příběh je dětský a dospěláka asi nemá moc šanci nadchnout. Jenže nelze očekávat, že každý dětský film nutně zaujme i dospělé. Opravdu skvělá je animace, hodně mi připomíná můj oblíbený Kozí příběh, skvěle namluvené postavičky a slušná hudba. Příběh smysluplný a hlavně - super originální nápad ! Konečně !!! Dvě hvězdičky za nápad, jednu za animaci, jednu za hlasy a ta poslední je za to, že v plytkém moři blbostí, které česká kinematografie v poslední době produkuje je tento film zase jednou zářivou vyjímkou.

Prázdniny v Provence (2016) odpad!

Nějak jsem nepochopil co chtěl autor sdělit. Buď si někdo zaplatil reklamní blbost, která má jediný smysl - propaguje Provence, nebo někdo sehnal sponzory, aby mu zaplatili dovolenou pro pár přátel od filmu a tu si dokonale užili. Jinak fakt nevím proč. Děj o ničem, pár slabších vtípků hlavně ze začátku, pak už nic. Hulení, chlast, delirium, všichni vesměs mimo a za celý film se vůbec nic nestane. Pánové místo aby balili holky, předháněli se kdo sbalí hezčí a chovali se jako chlapi tak shánějí hulení, záchody a 98% času jsou mimo (i když mám obavy, že to je smutný obraz velké části dnešní dospívající generace). Nic nenadchne, převážně nuda a čekání co z toho všeho vypadne a ono nic nevypadne. Rozhodně stačí vidět v televizi a když budete přepínat mezi dalšími osmi programy, o nic nepřijdete. Nemám důvod dávat ani jednu hvězdu, není za co.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Jsou filmy, které by měly být jako povinná četba k povinnému zhlédnutí. Při sledování příběhu jako je právě tento se totiž člověk dozví asi tak tisíckrát víc věcí a pochopí tisíckrát víc souvislostí, než když pouze sleduje v byť neustále se opakující zpravodajství. Silný příběh, podaný velmi dobře zpracovaným scénářem, výborně vybraní herci v čele s Tomem Hanksem a charizmatickým Aaronem Eckhartem, kvalitní kamera s rozlišením 4K. Film nenudil, neustále podával nové a nové souvislosti příběhu, včetně průběhu letu, havárie, ukázal zvládnutou záchrannou akci a v neposlední řadě vyšetřování manipulované k obvinění pilotů, že zničili letadlo zbytečně, protože by stihli přistát na některém z blízkých letišť. Při natáčení bezvadně zvládnuté pasáže z průběhu havárie a následné záchranné práce - vše působí naprosto reálně. Hlavní náplní filmu je ale samotné vyšetřování, které sice není tak působivé jako letadlo položené na řece a děj okolo něj, ale ukazuje, co museli piloti prožívat ve dnech, kdy se rozhodovalo o správnosti jejich reakce a tím nejen o jejich prestiži, další práci, ale především o existenční budoucnosti jejich rodin. V závěrečných titulkách se objeví několik malých scén se skutečným kapitánem Sullenbergem a tady jsem pochopil, že nejlepší na filmu byl výběr herce pro hlavního hrdinu. Pro mě nejdůležitější pocit z filmu je, že jsem všemu věřil, vše působilo opravdově a nikdy se nestalo, že bych pochyboval o reálnosti situace. A to se stává málokdy, maximálně jednou za 5 let :-) Takže 5 !

Můj kamarád drak (2016)

Film asi nebude nikdy patřit do společnosti mega titulů, o kterých podvědomí diváků ví desetiletí a davy se k nim rády vrací, ale na druhou stranu v rámci žánru a cílové skupiny filmu není z mé strany vlastně nic moc co vytknout. Jedině pomalý rozjezd, ale nějak zvlášť mi nevadil. Líbil se mi jednoduchý příběh, hezké exteriéry, atmosféra lesů, vod a strání, provedení draka, normální herci a normální herecké výkony, hezká scénická a titulková muzika. Nesměl chybět blbec, který cokoliv, co se hýbe a vypadá to trochu jinak musí hned buď zastřelit, nebo alespoň chytit a trápit, ale film byl jinak celkově pozitivní, nikomu se nic nestalo, všichni přežili a i to jsem ocenil. Nemám důvod snižovat hodnocení - film je prostě hezký a co po zhlédnutí posledních českých novinek především oceňuji - nejsou v něm reklamy !!! Cílová skupina R+D (rodiče s dětmi) si za své přijde na své.

Tajný život mazlíčků (2016)

Tomu filmu nemám co vytknout. Zajímavý nápad, vtipný příběh, dokonale zvládnuté zvířecí rysy, super čas krásně naplněný a především - zaujme i rodiče, kteří nemusí dvě hodiny trpět a čekat na vytoužený konec. Doporučuji nejen rodinám - i dospělácký tým si to užije. Za mně se ctí plný počet !

Strašidla (2016)

Digitální distribuce filmů má jednu velkou nevýhodu - tvůrci nemusí šetřit drahým filmovým pásem a tak se průměrná doba filmů protáhla z obvyklých 90ti minut na dvě hodiny. Bohužel ke škodě většiny z nich. Scénář může plýtvat časem a do děje se dostává spousta zbytečného balastu a plkání. Strašidla jsou toho typickou ukázkou. Po Kameňácích a Babovřeskách se asi nedal očekávat nějaký extra zázrak, to by byl zázrak, ale právě délka filmu je asi jeho největším problémem. Příběh totiž není nijak zvlášť barvitý a děj je velmi jednoduchý, což by až tak moc nevadilo, kdyby nebyl násilně natažený na zmíněné skoro dvě hodiny. A protože vlastně není co hrát, film je plný ukecaných nezáživných scén a bohužel i scén, které ho deklasují za hranice vkusu (matka čarodějnice znásilněná kocourem). Samozřejmě opět několik vlezlých pokusů o reklamu, které jsou výsměchem tvůrců platícímu divákovi - proč se mám za svých sto třicet korun dívat na reklamy ???!!! Vždyť jsou ve filmu jako pěst na oko - na jednu stranu drahé kostýmy, interiéry, rodina strašidel nedotčená moderní civilizací a na stole mají barevné krabice s dětskými nápoji ? Barevná dodávka distributora plynu zase facka ! To vám, pane Troško, nevadí, že tím svou snahu o hezký film srážíte na show Horsta Fuchse ? To už snad raději uprostřed film zastavte, vložte pár reklam a fertig. Děti se dojdou vyčůrat, rodiče se protáhnou a film může důstojně pokračovat. Abych ale jen nekritizoval - snímek má dobře zvolené lokace, řekl bych dobré herecké výkony rozumně vybraných herců, příjemnou hudba, jednoduché a zvládnuté triky... Škoda ! Film mě od začátku nudil, nerozjel se a celou dobu jsem bojoval s pocitem, jestli má smysl sledovat až do konce. Podruhé bych se nepodíval ani v televizi. Dávám za snahu s čistým svědomím jednu hvězdu.

Tohle je náš svět (2016)

Čekal jsem přece jenom víc. Nemám rád, když si tatínek začne hrát na spasitele a káže přírodní demokracii, přitom vytváří dusno a totalitu. Maminka a děti jsou raději tiše, jen aby se nezlobil a v nitru trpí. Klasický model spousty skutečných vztahů, který končí většinou nějakým průšvihem. Ale to nevadí - tatínek se omluví, že to myslel dobře a jede se nějak dál. Když je ovšem nejhůř, vždycky se odběhne do nějaké té nemocnice, samozřejmě ne po svých, ale autobusem, cestou se staví v supermarketu, kde se jídlo pro jistotu ukradne... Pokrytectví od začátku až do konce. Filmový příběh začne skoro idylicky, harmonická rodina žijící v krásné, čisté přírodě, jen sem tam, zcela vyjímečně, se objeví nějaká vymoženost civilizace. Postupně se ale ukazuje, že tak dokonalé jejich žití bez civilizace není a že přece jen občas nějakou tu "vymoženost" potřebují. Cesta na pohřeb manželky a matky se změní v sérii poznání, že přírodní život opravdu nebyl až tak dobrý nápad a tatínek ho poněkud přehnal. Nakonec to sám uzná (alespoň něco) a začne s dětmi žít alespoň trochu normálně. Téma filmu dobré, film mě vytáčel, což je dobře, protože o to tak nějak jde, hezké filmové řemeslo, výborné výkony dětských herců. Film je zbytečně dlouhý, vadily my některé nereálné situace, třeba jak rodina v noci tajně vykope matčinu rakev, unese jí, hrob zahrabe a uklidí aby nikdo nic nepoznal (to je prostě blbost). Matku spálí na hromadě dřeva a mají sáček popela (jak by ho třídili z hromady popela ze dřeva a co kostičky ?) a jako zlatý hřeb popel milované matky nasypou do veřejného WC - to je přes čáru i pro takové "přírodní magory". Konec mi připadal nereálný - ujetý a odfláknutý. Váhal jsem dlouho mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec dávám fakt jen 3 - za téma, exteriéry a herecké výkony dětí. Ubírám 2 za nepovedený konec a zbytečné nelogické přešlapy.

Jak básníci čekají na zázrak (2016) odpad!

Je mi moc líto, ale tento "pokus" ode mne nedostane ani jednu hvězdu. Nic nepřinesl a ze setrvačnosti dostal alespoň nějaké "za účast" už předchozí díl. "Tohle" už prostě ne ! Bylo mi jasné, že film bude vykrádat předchozí díly, byl jsem ochoten smířit se se stále opakovanou nostalgií Štěpána, který stále hledá a básní a kouká a váhá a pak se diví, se stále se opakujícími postavami předchozích dílů, které stárnou a díl od dílu jsou senilnější a nudnější a nakonec bych přivřel oko i nad nenásilně vloženými reklamami. První hodinu jsem ještě vydržel, ale pak se ucho otrhlo. Štěpán, jehož neustálé váhání a přemýšlení, absolutní odpor ke kapitalismu a podnikání byl v předchozích dílech snad roztomilý se naprosto nikam neposunul a naopak, je se svou neustálou nedospělostí už neskutečně otravný. Strýčkové Kendy a Karas jsou sice "na place" celý film, ale vůbec nic nepřinesou - jednotvárné, nezajímavé pokusy o vtipy, u kterých jsem se dvakrát ze slušnosti v duchu pousmál. Plejáda dalších známých postav se ve filmu postupně objeví a zase zmizí, aniž by kdokoliv zapůsobil a rozesmál. Naprosto jsem nepochopil, proč se ve filmu objevila trojice Lábus - Hrušinský - Abrhám v roli senilních dědečků - to snad herci jejich formátů opravdu neměli zapotřebí. Linda Rybová byla ze všech Štěpánových "bond girls" nejnudnější, nejméně sexy a jediné čím zapůsobila byly (údajně) výborně uvařené šunkofleky. Film bez nápadu, s přiblblým nezajímavým dějem a co nejhůř, plný reklam, které se už ani nesnaží tvářit jako náhodná mimoděk zmínka. Ve filmu jsou normálně vložené plné reklamní spoty, které trvají desítky vteřin. Reklama na lékárnu a léky s Terezou Brodskou v hlavní roli, reklama na značku automobilů, ve které sekretářka procházející mezi nablýskanými vozy jen tak mimoděk vypráví o výhodách které máte, pokud si auto dané značky koupíte (to vyloženě do filmu jako jsou "Básníci" patří !!!) a zlatý hřeb - reklama na jisté centrum nukleární medicíny, kde se jen tak mimoděk dozvíte, že prostatu zvládnou za pět dní... Fuj, fuj, fuj !!! Nedám ani jednu ! Už jsem viděl jako promítač v kině stovky filmů, ale tak vlezlé reklamní vložky umí snad jen český film ! Jediné, co se mi docela líbilo, byly písničky pana Uhlíře a Svěráka a scénická hudba Ondřeje Brzobohatého. Ale film je tak špatný, že se pánům skladatelům omlouvám, ale ani jejich hudba mě nezlomí. Pánové tvůrci - špatná práce !

Pixely (2015)

Jako technicky akční pamětník osmibitových Atárek, Sinklérů a Komodórů jsem byl opravdu zvědav, co Pixely nabídnou. Dostal jsem, co jsem očekával. V jádru to samozřejmě ptákovina je, ale film si na nic jiného nehraje a s nápadem použít prvky původních počítačových her jsem se nostalgicky vrátil do doby, kdy se postavičky z počítačových her skládaly z okem viditelných bodů. Líbil se mi samotný nápad - je originální, dobře použitý a pro tvůrce velmi praktický - umožňuje nekonečnou škálu kombinací, situací, obluda sem, JetPac tam... Líbil se mi děj - film je o něčem, má začátek, děj, konec - tak to mám rád. Film má příběh, hlavního hrdinu, vztahovou zápletku, dětského hrdinu, dobro a zlo, ale zlo není moc zlé, nikdo neumírá, nikdo netrpí a všechno skončí dobře. Dobře je udělaná grafika, objekty se skutečně neustále skládají a přesýpají z bodů, tak aby daly vyniknout názvu a pointě filmu - i to je zajímavé a originální. Líbilo se mi, jak hlavní hrdinové předpokládají na základě svých zkušeností z hraní her, kam a jak bude pokračovat další kostičkový "teror". Film je normálně vtipný, nenudí, zaujme nápadem, není zbytečně dlouhý, jsou v něm hezké ženské a klidně se na něj podívám znovu s dětmi na klíně, před kterými pak mohu machrovat a zasvěceně vysvětlovat, o co tenkrát vlastně šlo. S čistým svědomím bych dal 4 hvězdy, ale protože má film podle mého názoru nezaslouženě nízké hodnocení, které nechápu, dávám rád a zase s čistým svědomím 5.

Ex Machina (2014)

Velké a milé překvapení. Jako promítač vidím spoustu filmů různých žánrů a tím pádem jsem určitě kritičtější (navíc za kino nemusím platit a dokonce peníze dostávám, takže si mohu dovolit být kritický a dokonce se naštvat a přestat se dívat). ExMachina mě od začátku bavila, udržela mě v sedadle celou dobu. Jednoduchý a rychlý začátek - žádné utahané scény s cestou, rozmýšlením, polemizováním. Prostě účast v soutěži, výhra, cesta - věděl jsem kdo, proč a kam. Film pokračuje v nádherném i zvláštně stísněném prostředí luxusního bunkru, kde se hlavní hrdina pomalu a záměrně setká s krásnou, ale umělou bytostí - dívkou. Lze předpokládat postupné seznámení, citovou vazbu a... průšvih. Všechen děj je logický, sice pomalu, ale smysluplně servírovaný, film má začátek, příběh, konec a divák vše pochopí, vše se dozví a přitom má spoustu času přemýšlet, jestli je dobré začínat si něco s robotem. Také má čas užívat si luxusní prostředí a krásnou přírodu. Herecké výkony jsou tak nějak normální - nikdo zbytečně nepřehrává, ale ani nezáří, bavily mě všechny dialogy, psychologická zápletka řešící právo umělé bytosti na život, stupňující se napětí a líbil se mi i konec - netvrdím, že nechat běhat po světě sexy holku s pécéčkem v hlavě je dobrý nápad, ale na druhou stranu jsem jí za to zacházení svobodu přál. Dal jsem s čistým svědomím pět hvězd - za originální nápad, za prostředí, za vzkaz pro společnost, za smysluplný děj a za krásně průhlednou Aliciu Vikander.