• Rodinný
  • Krátkometrážní

Vuelve (2013)

Po filmech "En tu ausencia" a "Brecha" jsem byl zvědav na další film Ivana Noela. A nebyl jsem ani trochu zklamán. Film je opět vyšperkován úžasnými záběry, jedinečnou tajemnou až mystickou atmosférou a vynikajícím výkonem Renza Sabelliho v titulní roli Gabriela, syna senzitivního, přemýšlivého a velice fixovaného na svoji matku - restaurátorku. Za to si vůbec nerozumí se svým otcem, kterého po nečekané matčině smrti začne vyloženě nenávidět. Film spěje k tragédii, která by mohla být absolutní, ale přesto není...pro Gabriela by život na zemi už nikdy nebyl šťastným a cesta za milovanou matkou je pro něj jediným východiskem, když dokoná pomstu. Film je v celku uměleckým dílem a ukazuje mistrovství režiséra, který je zároveń scénáristou i kameramanem. Hluboký zážitek z díla a samozřejmě 5 hvězdiček.

A Silent Truth (2012)

Film o dospívání sympatického čtrnáctiletého chlapce, který stojí po svých narozeninách před problémem, jak sdělit matce, že je gay. V celkem bezvýchodné situaci mu poradí několik nově poznaných kamarádů, takže sebere odvahu a napíše matce krátký dopis. Bohužel její nepřiměřená reakce chlapce šokuje a v zoufalství se pokusí o sebevraždu. Teprve pak si jeho matka uvědomí, co vše mohla způsobit a najde cestu ke svému "jinému" synovi. Je to film o toleranci i nesnášenlivosti, vždyť několik bývalých kamarádu hlavního hrdiny ho po té tvrdě odmítne, ale naopak získá dva nové přátele, s nimiž opět začne žít život a vidět krásy, kterých si před tím nevšiml. Zdařilý středometrážní počin, dávám 5 hvězdiček

Barricade (2012)

Před tímto filmem jsem viděl horor „Kletba“ a musím říci, že tento byl mnohem realističtější. Nedávno ovdovělý otec se dvěma dětmi se na vánoce vydává do hor, do opuštěné chaty – už to samo o sobě je živnou půdou pro představy, ale když muž žije čerstvými vzpomínkami na minulost, má bujnou fantazii, trpí halucinacemi a občasnou ztrátou paměti, je zcela na snadě hororový příběh, který se ve filmu odehrál. Vše má logiku a bystrý divák to záhy prohlédne. Zasněžená krajina Britské Kolumbie (okres Maple Ridge) dodala příběhu ten správný rámec. Ve filmu hrál malého Jaka Ryan Grantham, hlavní hrdina dalšího kanadského filmu „Svět podle Redwooda“(Becoming Redwood). Velice dobrý příběh, který si zaslouží 4 hvězdičky.

Bílá žába (2012)

Jelikož můj kamarád dal filmu jen jednu hvězdičku, přistupoval jsem k němu zpočátku skepticky, ale brzy jsem zjistil, že mne děj dokáže zaujmout a konec filmu byl dle mne velice hezký. film jsem objevil podle hlavního hrdiny (Booboo Stewart), který mne zaujal ve filmu "Logan" (2010), kde ztvárnil nejlepšího kamaráda hlavního hrdiny třináctiletého Logana. Film prvoplánově ukázal, že každý člověk je jiný a že to je dobře, nemůžem být všichni vzorní, podle pravítka, jak by si přáli naši rodiče, což nakonec pochopili i rodiče hlavního hrdiny Nicka. Booboo Stewart podal velice přesvědčivý výkon, film se mi líbil a tak dávám 80%.

Dakota 38 (2012)

Viděl jsem film, ale nebyl to film, bylo to svědectví o lidské krutosti a zlobě. Film o krásných lidech, kteří žili v harmonii s přírodou a dbali všech jejích zákonů. Mohli být vzorem lidstvu a jak se jim cizí "bílá" civilizace odvděčila? Jsou za ní miliony mrtvým mužů, žen i dětí. Memento, které bychom měli splácet, ale činíme to tak málo. Je mi zle z toho všeho, ale ona si moudrá příroda, naše Matka s takovými brzy poradí a smete je jako odpad z této planety. Tak jaké smíření? Není vůle...

Prora (2012)

O tomto snímku jsem se dozvěděl náhodou, zaujalo mne, že byl natočen u Baltského moře, které miluju už šest let, i když z té polské strany. O existenci projektu víkendového města třetí říše Prora jsem do dneška nic nevěděl... Ono samo však hrálo významnou roli v prázdninovém příběhu dvou kamarádů - Jana z Německa a Matthieua z Francie, který k němu přijel na prázdniny. Křehký příběh podaný lehce a s upřímností, skvělá kamera, výborné herecké výkony obou chlapců, to vše činí z tohoto krátkého filmu dílko, které je velmi příjemné shlédnout. Za všechny tyto plusy mu dávám nejvyšší ohodnocení.

Ptáče (2012)

Dnes jsem viděl tento film podruhé a rozhodl jsem se změnit hodnocení ze 4 na 5 hvězdiček a to proto, že jsem překonal bariéru, kterou byla smrt černopernatého kamaráda, díky níž jsem napoprvé dal 80%. Ale cena filmu je opravdu v něčem jiném a smrt nevinného tvora byla asi nutná, aby si otec uvědomil, jak dobrého syna má. Ano postava Joja je určující pro celý film a svojí vitalitou stahuje s sebou ostatní a určuje tempo vyprávění filmu. Velice dobrý film a rád se na něj podívám časem potřetí. Holandský film pro mládež mne poslední roky stále více přitahuje, neboť má ve své filmotéce velice mnoho opravdu kvalitních filmů.

Satellite Boy (2012)

Film jsem viděl v premiéře ve zlínském kině na MDFF roku 2013 a velice mě tehdy zaujal a tak jsem byl rád, že ho po čtyrech letech můžu zase vidět. Zaujalo mne tehdy to poselství přírody a předků, které Pete postupně dostal do krve. Také se mi líbilo přátelství, které bylo ve filmu tak výmluvně představeno, přátelství čisté jako ta nedotčená příroda, za kterou stojí vždy za to bojovat, což bylo pro mne tím nejhezčím z celého filmu. Proto rád ohodnocuji tento film plným počtem bodů.

Super třída (2012)

Skvělá komedie, již dlouho jsem se tak nepobavil. Důkaz, jak se zábavnou formou dá učit. Měl jsem na základce takového učitele zeměpisu a hodiny tohoto předmětu jsme zbožňovali. Již Komenský propagoval školu hrou a dávno si z něho vzali příklad třeba v Dánsku, kde takováto zábavná výuka byla praktikována již od konce padesátých let minulého století. NO a jak vidno i v Nizozemí, Mít dítě školou povinné, chtěl bych jedině, aby ho učil takovýhle učitel. Získá si pak dobrovolnou a přátelskou autoritu. Děti si mají hrát a ne sedět jako pecky 45 minut v lavici, to je proti jejich přirozené touze po akci a pohybu.Jinak se mi líbilo pevné kamarádství Tobiase a Sepa, jehož bunkr naproti domu s lanovkou po níž mu maminka posílala věci mne opravdu nadchl. Po všech stránkách vydařený film a těším se, až zhlédnu další pokračování. A samozřejmě uděluji plný počet hvězdiček.

Svět podle Redwooda (2012)

Vcelku zajímavý příběh, který byl mj. uveden v panoramatické sekci na loňském 53. MFF ve Zlíně. Pro českého diváka bude asi trochu nesrozumitelný vložený snový příběh s golfem, protože golf není v Česku zdaleka tak populární jako v Americe. Jednoduchý obvyklý příběh rozchodu rodičů je zpestřen několika dobrými nápady, mne například zaujalo spřátelení dvanáctiletého hlavního hrdiny s dědem, žijícím ve sklepě domu. Níjak úřevratné dílko, ale příjemná podívaná a sympatický hlavní hrdina, proto dávám tři hvězdičky, Jinak Ryana Granthama, hlavního chlapeckého hrdinu můžeme vidět ještě ve filmu "Barricada".