• Hudební

Stážista (2015)

Mezigenerační komunikace jako působivá delikátní směs a jeden vnímavý, citlivý a oduševnělý gentleman ze staré školy. Majstrštyk Roberta de Niro. Myslím si, že by se mohla zvýšit poptávka po pánských bavlněných kapesnících. S nadějí se budu průběžně informovat v galanterii u nás na rohu:-). Gentlemani nesmí vymřít!

Babovřesky (2013)

Omlouvám se všem zúčastněným na tomto filmu (i za případný spoiler:-), ale po pár minutách jsem to musela vzdát. Nekoukatelné ani s vypnutým mozkem. Už dlouho se zcela míjím s komediální nadsázkou a filmovým humorem Zdeňka Trošky.

Byl jsem při tom (1979)

Tenhle nápaditý, inteligentní a lidsky hřejivý film patří k mým nejoblíbenějším s Peterem Sellersem. Jeho nezapomenutelná role zahradníka Chance má v sobě dojemnost tuláka Chaplina a klaunskou poezii Tatiho. Film jsem si včera pustila znovu - nevím už pokolikáté- miluji závěrečnou "jezerní "scénu, ovšem tentokrát jsem ho stačila i včas vypnout, už totiž vím, že se u tohoto snímku obejdu bez závěrečných titulků.Téhle brilantní satiře s existenciálním přesahem ani po letech nemohu ubrat z hvězdičkového hodnocení také pro výborně zvolený soundtrack.

I na kovbojky občas padne smutek (1993)

Hravý, vtipný, potrhlý i moudrý a šťavnatě bizarní Tom Robbins dokáže spolehlivě rozkmitat mou bránici a potěšit mou duši. Převést jeho příliš vrstevnatou předlohu a její působivou atmosféru na filmové plátno je asi zatím nad síly filmařských možností a umu. Jednu hvězdičku dávám za pár úsměvných scén a tu druhou za snahu.Tak snad někdy příště, a lépe - třeba u Parfému bláznivého tance;-)? Zda-li to v případě knižních předloh autora formátu Robbinse vůbec jde.

Obrazy z Čech (1990) (TV film)

Nemilorsdné nastavení zrcadla čecháčkovskému ohýbání páteře, přizpůsobování se jakékoli vrchnosti ve vyměklém předklonu. Tristní pohled na dějiny národa, který má snad geneticky zakódované lokajství, od hajlování přes přisluhovačství ve 40- ti letém bolševickém angažmá až po placku Občanského fóra (OF) na klopě. Čtvrt století starý Císařovského dokument, bohužel, neztrácí na přesahu ani síle, až mě z toho mrazí. O to víc je třeba vážit si osobností, které s odvahou a odhodláním bránily hodnoty svobody, demokracie a lidské důstojnosti, nezapomínat na naše známé i bezejmenné statečné - nemáme jich zas tak málo!

Medvídek (2007)

Hrdé svéprávné ženy versus politováníhodná boží hovádka. Zoufale nudná, povrchní a prázdná "výpověď" o pokrytectví ve vztazích, citové otupělosti v manželství pro manželství.Kolotoč nevěr a podvodů a lá novácká růžová zahrada. Pro mě téměř nedokoukatelné utrpení.

Křišťálek meč (2007) (TV film)

Škoda ztraceného pohádkového příběhu, který se nějak zapletl sám do sebe. Hvězdičku pro Zuzanu Bydžovskou v roli kovářky Betynky, vypravěči Jiřímu Ornestovi a také jednomu potulnému kejklíři:-). Ta druhá za hudbu Jaroslava 'Olina' Nejezchleby & Norbi Kovács, Michal Müller a Josef Končel.

Dvořákova Praha 2015 (2015) (koncert)

Standing ovation. Odzbrojující citová vřelost a interpretační virtuozita violoncellisty Yo-Yo My. Děkuji za zprostředkování krásného hudebního zážitku z Dvořákova koncertu h moll a úžasného setkání českých filharmoniků s fenomenálním americkým hudebníkem v živém vysílání ČT art z Rudolfina.

Svatba mezi citróny (2012)

♫ tippy-tippy-tay..THAT'S AMORE.. ting-a-ling-a-ling..THAT'S AMORE ♫. Tahle chytlavá melodie písně Deana Martina mně pak zněla hodně dlouho v hlavě. Příjemná letní romance, které nechybí humor a břitká ironie. Láska mezi citróny je štiplavě kyselá a hořkosladkobolná zároveň. Sluncem zalité Surriento:-)... Mě tohle lehké, romantické dílko docela hezky osvěžilo.

Woodstock (1970)

Tří dny míru, lásky a hudby woodstocké generace Baby boomers v časech Vodnáře. Tři dny, které změnily dějiny rokenrolu. Úžasná hudba v neopakovatelné atmosféře nejzásadnějšího festivalu populární hudby všech dob. Nezapomenutelné "grande finale" nadpozemské kytary Jimiho Hendrixe, ve kterém snad každý mohl slyšet padající bomby a nářek umírajících ve Vietnamu. Skvělý dokument Michaela Wadleigha je právem považován za jednu z nejautentičnějších generačních výpovědí. Všechny další pokusy znovuzorganizovat pokračování Woodstocku se nezdařily, už to bylo o něčem jiném. Woodstovský festival byl, je a zůstane jen jeden jediný: ten, který se konal v těchto srpnových dnech před 46 lety.