Blade Runner 2049 (2017)

5 hvězd za čistou "pomalost," v době, kdy se Hollywood podbízí filmy plnými akcí, odvážný počin. Ne nadarmo Oskar za kameru. Herecké výkony bez chyby. Harrison je furt kus chlapa.

Bába z ledu (2017)

Čím dál víc miluju "tiché filmy." Bez zbytečné ukecanosti, bez zbytečné hudby. Pěkné, civilní. Na jednu stranu zdánlivě karikaturní zobrazení dvojice Vilhelmová - Neužil, jen než si člověk uvědomí, jak jinak vnímá druhé a jak svoje chyby. Dějová linka synka skvělá. I to zakončení se hodilo - prostě život. Opravdová lidská vnitřní síla v tomto podání rozhodně autentičtější, než jak by ji pojal Hollywood / Bollywood. Film jako meditace.

Tvář vody (2017)

Když jsem viděla poprvé trailer, začátek vypadal slibně, ale už na konci jsem byla skeptická. Čekala jsem nový nápad, překvapení, to se ale nedostavilo. Pokus typu hotel Budapest, snaha vyvolat retrosentiment, který ale bohužel nezůstal prostředníkem, ale hlavním účelem a to bylo málo. Možná kdyby přibylo trochu drama, mohl z toho být thriler. Možná víc drsnější a mohl to být slušný horor. Divnofilm s divnohrdiny, kteří ale nedosahovali na ryzí divnost American horror story. Větší kvalitu už pro mne má i Bába z ledu, ta si na nic nehrála.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Existují hodinu a půl dlouhé filmy, kde se vcelku nic nestane. A pak existují takovéhle filmy. Ty, které nepřestanou překvapovat, i když už se jen tak překvapit nedáte. Herecké obsazení zkrátka perfektní. Nedá se to popisovat. Musí se to vidět.

Bunraku (2010)

Divím se, že mi tenhle film unikl. Ale překvapení. A to čtyřhvězdičkové. Proti výběru herců nemám námitek, mé ženské srdce ocenilo, jak je Josh zároveň "cute" i "taught," pro charismatické asiaty mám taky slabost (i když tenhle občas koukal jako ztracené koťátko; naštěstí to v další bojové scéně napravil) a Woody je prostě klasika, ten chlápek nemusí skoro nic říct a vždycky to stojí za to. Nějaké sličné ženy tu vcelku zdárně sekundovaly též. Koukám, že lidi tenhle film budou milovat nebo nenávidět. Možná zaujme spíš nás, kteří jsme naladěni na komiksy, mangy a fantasy. Možná taky příznivce Matrixu, jen se tu nebojuje proti agentům Smithům, ale červeným oblekům. Fajne překvapení, děkuji.

Nejhledanější muž (2014)

Před týdnem jsem dočetla knihu, kterou jsem si koupila před rokem, včera jsem s překvapením zjistila, že existuje i film a dnes ho zhlédla. Srovnání s knihou, jak jinak, velmi pokulhává, důležité "detaily" - jako právniččina hlava zakrytá šátkem, když mluvila s Issou (v podstatě se jí ze začátku vůbec nedíval do očí) - ty tu nejsou. Možná někdo řekne, že pro děj filmu nejsou důležité, já si naopak myslím, že propracovanost detailů film zvěrohodní. Rachel se mi typově hodí do málokterého filmu, pokud nehraje vyloženě nějakou bitch (třeba v Doktor Strange taky mimo). Vyznělo tu nakonec opravdu jasně, že ti špatní jsou tady Američani? Ne? Kdo že to natáčel? Nezávislý filmař by z tématu mohl udělat víc, ponechat původní myšlence víc prostoru, tohle bylo trochu bez chuti a zápachu. Zůstávám u knížek.

Lucy (2014)

Hodnotím film až po druhém shlédnutí po delším odstupu, troufám si tedy tvrdit, že je hodnocení objektivnější. Poprvé mne "ohúrila" ta samotná myšlenka a vidina možností, které teoreticky máme. Podruhé už stojím nohama na zemi, neucvrkávám z počítačových triků a nakopání zadků bad guys. Škoda Morgana, měl malý prostor, dokázal dodat trochu mystična, snažil se. Scarlet opět pár výrazů, stažené obočí a pootevřené rty (ano, některým herečkám opravdu stačí mít pootevřené rty jako výraz různorodých emocí), jinak za ni hrál scénář, dubléři a triky.... Potřetí už se na to dívat nechystám.

Muž jménem Ove (2015)

Tři kvalitní hvězdy. Vidíš, jak se žilo dřív (Oweho mládí), když se vše muselo brát, tak jak bylo, žít ze dne na den, bez stěžování a fňukání. To je to, co my neumíme. To je to, co na tomhle oceňujeme. Vlastně nejvíc oceňujeme to, jak jsme byli schopni proniknout pod kůži protivného mužíka, pochopit a uchopit. Oceňujeme to tím víc, že ve skutečném životě tohle neděláme. Protivný dědek zůstává protivný dědek a protivná babka ještě protivnější babkou. Přemýšlíme, co je v nich víc, co zažili? Každý den určitě ne. No, prostě nám opět zase zbyde dívat se na nějaký film, abychom si mohi říct, jak jsme vlastně dobří lidé. (Jsme pořád dobří lidé, to je jasný, prostě jen na tyhle úvahy normálně není čas, že?)

Tohle je náš svět (2016)

Čekala jsem něco jiného, film, při němž se třeba zasměju, ale ne to, že mě donutí se fakt zamyslet nad těmi paradoxy, ve kterých žijeme a do kterých nás společnost napasovává. A přitom si myslím, že mám open mind, zajímá mě ochrana přírody, zvířat, hodně čtu.... bla bla blá. Stejně mi film "nastavil zrcadlo" - co jsme ochotni dělat po svém, i když to nezapadá do obecně schvalovaných společenských konvencí, kolik máme odvahy, nepřizpůsobovat se systému a nakolik se pak systém může přizpůsobit nám, aby to bylo ještě pro život únosné. Ta odvaha, to je pro mě nosné téma. Výkony herců chválím, kamera, střih OK, poslužilo to dobře hlavní myšlence. Odvaha tvůrců pustit se do takovéhoto tématu se taky cení.

John Wick 2 (2017)

Vracím se zase a znova ke Keanovým filmům: John Wick, Konstatnin, Matrix.... a říkám si, jak jen to dělá, že vždycky sebou přinese důstojno, charizmatično a mysteriózno. Tohle je high class, ten chlap má u mě 10 hvězdiček z 5-ti. Akční záležitost povýšená na n-tou prostředím, ve které se odehrává a opět starými dobrými pravidly "klubu rváčů." Jo, je to masakr a John Wick je vrahoun, ale může ho někdo nemít rád, s tím jeho chováním ala stará škola, se psem po boku, s úžasnou károu pod zadkem.... Když už se nechat unést do fantazie autobusem filmového průmyslu, no tak ať sedí za volantem Keanu a zážitek je zaručen.