Půlnoční dítě (2016)

Nedívejte se na film, pokud jste naladění na akční film, nedívejte se na něj, pokud preferujete ukecané americké seriály. Na tohle musíte být správně naladěni - každý film si najde svého diváka, v ten správný čas. Jako to zafungovalo u mně. Film skoupý na konverzaci, o to silněji působí na emoce. Umístěný do prostředí amerického Jihu, odkud Michael Shannon i jeho kamarád režisér Jeff Nichols pocházejí. Joel Edgerton, stejně starý jako Shannon, to už je import z Austrálie. Nicméně jim to spolu klape, oba silné charaktery, které perfektně podávají bad guys, o to silnější jsou v rolích relativně hodných hochů. Velmi silný zážitek, děj nemá cenu popisovat ani komentovat. Musí být prožito. Díky, hoši.

John Wick (2014)

Jmenuju se John Wick, ty hajzle... mohl by Keenu Reeves parafrázovat jinou svoji postavu z dalšího mého oblíbeného filmu s ním. Film dostává všem požadavkům svého žánru vrchovatě. Žádné zbytečnosti, akční od začátku do konce. Dobří a hodní hoši (i jedna bitc*), "Viktor" uklízeč, hotel s neutrální půdou pro všechny zločince, zločinecká čest a noblesa nakonec. Kdo má absťák po takovýhle čistokrevných akčňácích, doporučuju tuhle šlehu. Je neředěná....

Důkaz (2005)

Kdo by do Gwyneth řekl, že takhle perfektně zahraje nerdku. Byla hlavním tahounem filmu, Anthony též, jen neměl tolik prostoru. Jake sekundoval obstojně, kupodivu tu on obstarával roli hlavně okrasnou. Takhle to může fungovat, když je síla intelektu na ženině straně. Pefektní práce taky Hope Davis, která v této spíše negativní roli výborně posloužila k "vyvážení bílé." Slyšet film v původním znění byla balada. Zakazuji u takovýchto klenotů dabing! Nečekaný zážitek.

Fakjů pane učiteli (2013)

Můžeme tu mnoha trefnými slovy hodnotit tento film, ale uvědomte si, kdo je cílová skupina. Pokud někdo vyrábí skateboardy, nebude na ně dávat obrázek Pata a Mata nebo portéty hudebních klasiků. Samozřejmě hodnotit můžete "fundovaně" cokoliv, třeba večerníček nebo reklamu. Zeptejme se ale, jestli byla cílová skupina spokojena. A já říkám ano, a i jako tvůrce filmu by mne zajímalo hodnocení teenagera (který si koupil lístek a šel do kina), ne zhrzeného intelektuála, který už viděl ve světě všechno a toto je pro něj málo "art." Takže i kýčovitý happyend je tady na místě. Ty děcka chtějí věřit, že i pro ně si do tý poslední lavice v rohu někdo přijde a že i když mají teď blbý vyhlídky, bude to lepší. Myslím, že jim to nemůže uškodit a zanechat trvalé následky a hlavní je, že je to vtipný. Na své si příjdou samozřejmě holky (WOV ten herec....) Takže chcete se pobavit? Doporučuju!

Byzantium (2012)

Docela nuda. Rudá krev prýštící ze skály? Hodně nepovedený trik.Dobrá muzika navozující atmosféru. Trojka za snahu a zajímavé exteriéry.

NON-STOP (2014)

Liam Neeson je sázka na jistotu přesně pro tento žánr. Totéž se dá říct i o Julianne Moore, i když ta není tak úzce vyprofilovaná. S námětem je to horší... A tak si říkám, jak scénáristu vůbec napadne cpát tohle lidem do hlav... Zajímá běžné Američany bezpečnost letového provozu? Trápí je, že je vláda před necelými 13-ti lety neochránila? Někdo tu možná s nelibostí sleduje pokles důvěry prostých občanů ve vládu ,neutuchající otázky "jak to vlastně ve skutečnosti bylo?" V tom případě je nejlepší postavit takového hrdinu na plátno a říct - to je on, ten bdí, když vy spíte, ten vás ochrání. Utrpěl taky ztrátu jako vy, ale postaví se opět na nohy a jako správný Američan ochrání svoji zem.... Fajn, to je zřejmě TO skryté poselství, protože vláda potřebuje pro svoje čachry spokojené obyvatelstvo, které jí příliš nehledí pod prsty. Odborník by taky nejspíš polemizoval, jestli je z hlediska kinetického děj na konci filmu vůbec možný. Já myslím, že ne... Kdo se chce jen podívat, věřit dál na neohrožené hrdiny a nečíst příliš mezi řádky, bude určitě spokojen.

Láska podle předlohy (2007)

Hodnotím vysoko hlavně za klidnou atmosféru, která plynula poklidně jako voda v potoce, přesto ale stále vpřed, aby se občas rozdělila na jednotlivé pramínky a pak zase propletla a spojila do společného proudu. A jako u mnoha filmů, i tady křičím DABING JE HŘÍCH! Původní atmosféru by nešlo ničím nahradit ani ji napodobit. Jakoby režisérův hlavní pokyn zněl - myslete na Stanislavského metodu, nikdo z postav tu příliš nevyčnívá nad jinou, party jsou rovnoměrně rozdělené a místy mi tato civilní atmosféra kupodivu připomíná některé české filmy. Velmi příjemné dílko, které ze sebe nic nedělá.

Král z ostrova Bastøy (2010)

Drsný příběh ve skoro černobílém podání. To, že ještě v minulém století existovalo v celku dnes civilizované Evropě spousta podobných zařízení, ať už šlo o pasťáky, sirotčince nebo ústavy pro mentálně zaostalé, asi nepřekvapí. Souhlasit se dá s tím, že je dobrý ty děcka zaměstnat, naučit je pracovat i poslouchat. Ale pokud se jim upírá jejich lidskost, jejich právo na důstojnost, nelze se divit, když se pak chovají jako zvířata. To je taky historie. Skvělý Stellen Skarsgard umí zahrát padoucha jen tím, jak se podívá a zatváří. Vizuální i hudební zpracování odpovídalo vnitřnímu nastavení postav, kteří se pro svoje přežití naučili držet hubu a krok. Dobré tři hvězdy, film, na který se nebudu dívat pořád dokola, ale jednou potěšil.

Luther (2010) (seriál)

Žádný tým policitů - polomodelů. Žádné záběry a sestřihy ukazující forenzní detaily, dokumentující postupy a důkazy policie. Žádné houkačky a uniformy. Namísto toho jeden obrovskej chlap. Samozřejmě charismatický, kdo by se na něj jinak díval, ne? Chlap, posedlý svou prací, neustálý záběr jeho mozku ho žene dál a dál, takže šidí i svůj soukromý život. Tak to už jsme ale viděli mockrát... Fascinuje svým vnitřním bojem, silou, slabostí i vášní. K ženě, k práci. Nejsem seriálový typ. Ideální seroš pro mě je třeba True Detective s osmi díly. Dlouho se na seriál dívat nevydržím. Ale Luthera si pár dílů ještě dám. Uvidíme....

Top Gun (1986)

Čtyři hvězdy... nostalgie? Ano, rozhodně. Hodnocení odpovídá době, kdy jsem film viděla poprvé. Copak se puberťačce nemohla líbit hrdinská love story se skvěle vypadajícím hrdinou v úžasné uniformě na úžasné motorce? Enfant terrible amerického letectva? Drsňák s citlivou duší, který zkrotne v náručí ženy? A řešila jsem tehdy propagandu? No tak v té době leda tak propagandu z druhé světové strany, drahoušci. Titulní píseň, "oplodňovák" mi tehdy vyhrával z kazeťáku a o Tomovi Cruisovi se mi zdávalo...