Jak porodit a nezbláznit se (2012)

Nekomplikovaná zábava pre nežné pohlavie, vhodná aj ako podmaz pri domácich prácach. Hviezdne obsadenie tu len tajtrlíkuje v šablónovitých postavičkách, ktoré majú vtipne a milo odprezentovať rozličné pohľady na strasti a slasti tehotenstva z pohľadu žien, ale i mužov. V praxi tento koncept zas tak dobre nefunguje, ale aspoň tu nie sú veci, čo by ma vyložene štvali. Dá sa to pozrieť bez ujmy, no dôvod prečo si to vôbec zapnúť sa hľadá ťažšie. Ale keď vás náhodou čakajú domáce práce… 5/10

Greyhound (2020)

Kratučký film plný naháňačiek torpédoborca s nemeckými ponorkami. Na rozvoj charakterov, alebo príbehu nie je priestor, lebo medzi poplachmi zvolávajúcimi posádky do bojovej pohotovosti ubehne vždy nanajvýš minúta. Fanúšikovia námorných súbojov si tu teda prídu na svoje, mne osobne sa nonstop akcia začala zajedať už v polovici a prijal by som, keby film trochu spomalil a dal priestor postavám a ich myšlienkam. Úvodný flashback na postavu Toma Hanksa lúčiaceho sa s manželkou v kontraste so zvyškom filmu potom pôsobí prázdne a nepatrične (asi ho sem napchali nasilu, aby vo filme bola aspoň jedna žena :-P). Triky sú solídne, ale opäť som z nich mal neodbytný pocit toho, že umožnili filmárom poslať Hanksovu loď do absolútne šialených situácii, ktoré sú ďaleko za realitou (ten balet medzi torpédami v závere bol už naozaj trochu moc). Vzhľadom na to, čím si Greyhound prešiel počas tej plavby som tušil, že toto asi nebude podľa skutočných udalostí, ale aj tak ma zamrzelo, keď som si to potvrdil. O dosť viac by sa mi páčil “nudnejší” v realite ukotvený film so skutočnou atmosférou strachu o osud posádky. Lebo tu mi to bolo tak nejak jedno a vedel som, že sa z toho nejak vysekajú. 6-/10

Nadějná mladá žena (2020)

Zaujímavá téma, sebavedomé spracovanie a mocný záver. Carrie Mulligan svoju zlomenú, pomstou posadnutú psychotičku herecky dávala veľmi dobre, i keď ma rušilo, že na svoju postavu mi prišla trošku stará. Jej modus operandi v štýle predstieram opilosť, nechám sa odviesť na temné a opustené miesto, kde konfrontujem násilníka by asi v realite neobstál a hlavná hrdinka by asi celkom rýchlo tvrdo narazila, no vo filmovej realite to obstojí. Najmä keď je to inak scenáristicky ošetrené veľmi dobre a motivácie i chovanie postáv je inak celkom logické a pochopiteľné. Niekde za polovicou filmu ale akoby spadla reťaz, jasne dané smerovanie sa vytratilo do neznáma, no pomerne očakávaný zvrat nasmeroval dej k veľmi silnému finále. Jeho dovetok mi zas priniesol pocit veľkej satisfakcie, palec veľmi hore. 8+/10

Cruella (2021)

Režisér môjho obľúbeného životopisu “Ja, Tonya” ukázal, že sa nestratí ani pod opratami štúdia Disney. Aj napriek prepálenej stopáži si uchováva vizuálnu dravosť i hravosť a ponúka nečakane zábavný origin ďalšej rozprávkovej záporáčky. Fúzia so svetom módy sa tiež postarala o výborné kostýmy (neprekvapivo ocenené Oskarom), ale škoda všadeprítomného CGI aj na miestach kde vôbec nepatrí (prečo na počítačoch museli vzniknúť všetci psi mi hlava neberie). Obe Emmy si to v hlavných úlohách užívajú, príbeh skrýva nejeden zvrat a ja na konci uznanlivo kývem hlavou. Stále neviem, prečo bolo potrebné točiť film o Cruelle, námetu sa sa chopili ľudia na správnom mieste a dali vzniknúť sviežemu, modernému dielu, ktoré v inak pomerne biednom filmovom roku nezapadne. 7+/10

Ďáblice (1989)

Neohrabane natočená groteska, kde väčšina scén asi na papieri vyzerala zábavnejšie ako potom na plátne. Úprimne povedané som v rozpakoch, lebo neviem čo bolo režisérkine diletantstvo a čo zámer. Napríklad do konca filmu som nerozkódoval čo malo znamenať to, že Rosaenne má na začiatku filmu na tvári bradavicu ako svet, ktorá v priebehu filmu bez vysvetlenia zmizne. Všetky postavy sú šablónovité, kostra príbehu jednoduchučká a zvraty sú pritiahnuté za vlasy a hnané do extrému. Skrátka groteska, ale nie veľmi fungujúca. Vidieť Meryl v takejto polohe a žánri bolo ale osviežujúce. 5/10

Harry Potter 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic (2022) (TV film)

Popravde, čakal som viac než len poplácavanie sa po pleciach od hercov a režisérov pri spomínaní na to, aké bolo všetko pri natáčaní potterovskej ságy skvelé, výnimočné a nezabudnuteľné. Tešil som sa na zaujímavostí zo zákulisia, technické výzvy s akými sa tvorcovia museli potýkať, na to aké problémy museli riešiť pri natáčaní a ďalšie pikošky, no tohto tu bolo len málo. Pre fanúšika určite príjemné stretnutie s idolmi svojej mladosti, no ten sa tu zrejme nedozvedel už vôbec nič nové. Formálne je ale dokument spracovaný výborne, s čarovným úvodom a kapitolami venujúcimi sa jednotlivým filmom. Pri záverečnej reči Robbieho Coltrana sa mi tisla slzička do oka, a to ani nie som žiadny veľký fanda. 7-/10 PS: Prvá myšlienka po dopozeraní bola, že niečo takéto (ale informačne bohatšieho) by som si rád pozrel k mojej srdcovke Pánovi prsteňov.

Láska nebeská (2003)

Ultimátny romantický film, kde si každý nájde svoju obľúbenú dejovú linku. Príbeh je mozaika vzájomne prepletených postáv a sleduje lásku v jej mnohých podobách a odtieňoch. Lásku nevypočutú, náhlu, kamarátsku, manželskú, súrodeneckú, detskú a mnohé ďalšie. Reality sa veľmi nedrží a je to skôr vianočná rozprávka, pre niekoho príliš presladená a neuveriteľná, no v správnom rozpoložení je vskutku magická a hrejivá. 9/10

Neviditelná (2020)

Čakal som dokument o neprijateľnom stave slovenského pôrodníctva, ktorý bude podložený faktami a ponúkne pohľad do jeho zákulisia. Z tohto som dostal strašne málo, väčšinu času to boli len výlevy hysteriek o tom, ako im zlí doktori nedovolili porodiť podľa vlastných predstáv (a jedna z nich to dokonca hnala až pred súd, kde pochopiteľne neuspela). Áno, naše pôrodníctvo je pozadu čo sa moderných prístupov týka (množstvo nastrihnutí ma úprimne šokovalo, hlavne v kontraste so severskými krajinami), je podfinancované a trpí nedostatkom ľudí (pochopiteľne aj tých kvalitných), no toto všetko platí o našom zdravotníctve ako o celku. Všetky objektívne problémy na ktoré poukazuje tento film sú o tom, že chýbajú peniaze - na lepšie vzdelanie, vybavenie a ľudí. Dokument sa tomuto ale venuje len okrajovo, prím hrá to, ako rodičky prežívajú pôrod. A tam bolo veľmi veľa vecí ku ktorým mám výhrady. Tam normálne kritizovali lekárov za to, že sa snažili o čo najbezpečnejší pôrod, ktorý neohrozí ani matku ani dieťa. Ale vystresovaná matka vie zjavne viac ako celé nemocničné oddelenie, ktoré by malo asi skákať ako ona povie. A keď sa tak nestane, tak má doživotné traumy. Pardon, ale toto neberiem. Keď sa niečo pokazí, tak na zodpovednosť budú braní doktori, nie ženská s pretlakom ezoteriky v hlave. Som za ľudský prístup a vyjdenie rodičke v maximálnej možnej miere v ústrety, no všetko má svoje hranice. A že sa ten ľudský prístup nedostáva v miere akej by mal? To už je prejavom toho, o čom som písal vyššie - málo peňazí = málo času na pôrody a málo personálu. 4+/10

Každá minuta života (2021)

Dokument sleduje život mladého páru, ktorý chce pomocou tzv. kamavédy vychovať zo svojho syna šampióna. Podľa toho, ako to film prezentuje tomuto cieľu obetujú všetko, vrátane svojho voľného času, osobného šťastia a partnerského života. Otázku prečo sa takto vlastne rozhodli pritom film nielenže nezodpovie, ale ani ju len nepoloží. Dokument sa k svojej téme celkovo vyjadruje až zarážajúco málo. Nie sú tú rozhovory s protagonistami, názory odborníkov a psychológov na túto tému, nič. Len výjavy z ich života, bez ďalšieho komentára. Nie je to úplne šťastný prístup, zváženie a zhodnotenie či je to správny, alebo nesprávny spôsob výchovy dieťaťa je ponechaný na divákovi, ktorý na to ale nemá dostatok poznatkov ani podkladov - len to, čo mu zo života rodiny naservíruje režisérka. Ja na základe videného hovorím, že to má niečo do seba. Chlapca to očividne baví a na rodičoch je vidieť, že ho motivujú pozitívne a odovzdávajú doňho maximum. Len by som rád videl pokračovanie v čase, keď sa chalan dostane do puberty, či všetko to snaženie nevyjde navnivoč... 6/10

Matrix Resurrections (2021)

Trailery dvíhali varovný prst a finálny produkt ukázal, že Matrix naozaj radšej nikto kriesiť nemal. A už dupľom nie Lana Wachowski, ktorá ho poňala ako vystrčený prostredník štúdiu, ktoré bolo rozhodnuté natočiť pokračovanie či už s ňou, alebo bez nej. Táto informácia dokonca zaznie priamo vo filme, lebo v tomto filmovom svete existuje trilógia Matrix (akurát v podobe počítačovej hry) a z toho vyplýva veľa meta narážok a hier s divákom. Je to zvláštne, ale originálne a keby sa táto téma lepšie rozpracovala, tak by film mohol celkom fungovať. Avšak asi v tretine sa začne film recyklovať naplno a opäť si tak prejdeme zachraňovanie Nea a následne Trinity. Žiadny iný ťažiskový dej tu bohužiaľ nie je a preto pôsobí toto pokračovanie strašne zbytočným a prázdnym dojmom. Keby sa vyhodili všetky pasáže so Sati a Niobe v ktorých sa aj tak len vyčerpávajúco rozpráva vo vymyslených technických pojmoch a miesto nich sa tam pridal nejaký poriadny konflikt, tak to mohlo za niečo stáť. Celý film ale pôsobí, že ide na pol plynu. Herci pôsobia unaveným dojmom a akcia je nemastná-neslaná bez akejkoľvek choreografie, akurát len Neo dokola používa “force push”. Preobsadenie Smitha a Morphea (aj s šialenými vysvetľovačkami ako k tomu prišlo) a programy na strane ľudí (a akým spôsobom sa manifestujú v skutočnom svete) sú už len čerešnička na torte. Toto je fail, ktorý si pôvodný Matrix nezaslúžil (o pokračovaniach nehovorím, Matrix je len jeden). 4-/10