Kazišuci (2018)

Emancipovane obrátená prcičkovská téma, kde chcú stratiť panenstvo baby, pričom sa ale sústredíme na ich rodičov. Pre zachovanie čo najširšieho záberu je jedna dievčina lesba a ďalšia indického pôvodu. S ohľadom na tému menej vulgárne ako som čakal (hoci hadica s pivom do prdele môže byť na niekoho priveľa - čo mi pripomína, že John Cena sa v takýchto sebaparodizujúcich úlohách celkom našiel) a naopak celkom odvážne propagujúce rovnosť pohlaví a pokrokové uvažovanie ohľadom dospievania/sexuálnej orientácie svojich detí. A samozrejme je to pritom celkom dobrá zábava. 6+/10

Grand restaurant pana Septima (1966)

Prvú pol hodinu skvostná zábava - sledovať Funésa buzerujúceho zúfalý personál reštaurácie by ma neomrzelo celý film, škoda že potom sa rozbehne zamotaná akčná detektívka, ktorá je jednoducho... blbá. Ani ten Funés tam už nemá čo predvádzať a tak som sa len chytal za hlavu, ako mohli takto skvele naštartovanú komédiu pokaziť tým nelogickým zmäteným blábolom. Škoda a nebyť geniálneho LdF, tak si na tento film už dnes nikto nespomenie. 6-/10

Rampage Ničitelé (2018)

Solídna výplachovka a lepší monster biják ako posledná Godzilla. Veľmi dobré triky, dostatok eyecandy záberov a splnené chlapčenské sny (gigavlk skáčuci na vrtuľník, krokomutant likvidujúci stíhačku). Na PG-13 film nečakane veľa krvi a utrhaných končatín, čo tiež potešilo. Pri tom všetkom je to ale samozrejme strašná vtákovina, kde plány načisto zlej korporácie nedávajú najmenší zmysel. K štvrtej hviezde mi ale v skutočnosti aj tak chýbalo len aby si sympaťák Rock strekol trochu toho séra a rozdal si to s krokomutantom pekne na férovku. 7-/10

Papírová města (2015)

Oceňujem snahu odlíšiť sa námetom od ostatných teenagerských filmov, ale výsledok mi prišiel trochu nemstný-neslaný. Femme fatale Cara Delevingne rýchlo mizne z obrazovky a celkom zaujímavé pátranie po nej je nakoniec zakončené trpkým precitnutím do reality. Nesadlo mi to, lebo to z jej postavy urobilo ignorantskú kravu a z hlavného hrdinu blbca. Asi som si z toho mal odniesť nejaké iné posolstvo... 6-/10

Tiché místo (2018)

Skutočne originálnych nápadov je vo filmoch ako šafranu, o to viac si potom užijem keď sa niečo také urodí. Tichému miestu sa ale podarilo výbornú premisu skĺbiť so skvelým spracovaním a výbornými hercami. Potešilo ma, že i keď je film ohromný napínák je zároveň aj veľmi intímny, ďaleko prekračujúci škatuľku horroru smerom k psychologickej dráme. Dá sa namietať, že logicky by sa s takýmito potvorami ľudstvo dokázalo ľahko vysporiadať, alebo že bývať vo svete, kde vás každý zvuk môže zabiť na tichej farme nie je najchytrejší nápad, ale skvelý divácky zážitok mi to ani v najmenšom neskalilo. Badass záver jednoznačne ťahá hodnotenie na maximum. 9/10

Pacific Rim: Povstání (2018)

Blbina pre dvanásťročné deti. Z tohto filmu strašne cítiť to, že nevznikol kvôli fanúšikom alebo pre naplnenie tvorivej vízie režiséra ako to bolo pri prvom diely, ale preto, že jednotka v Číne zarobila slušné peniaze. Všetko na tomto filme je kalkul, ale keďže je to kalkul vysokorozpočtový, tak sa je aspoň na čo pozerať. Nie je to síce nič, čo by sme v posledných rokoch už mnohokrát nevideli v Transformeroch, ale remeslo je to slušné a nič tu neurážalo moju inteligenciu (čo sa o posledných Bayovkách povedať nedá). 6-/10 PS: To vážne použili vo filme trololo song (vrátane klipu)?

Osvícení (1980)

Výborné kamerové jazdy a atmosféra, ale musím povedať, že z dnešného pohľadu je tu mnoho vecí, čo auru výnimočného horroru zrážajú riadne nadol. V prvom rade je šialené prehrávanie všetkých zúčastnených. Najvypuklejšie je to o malého Dannyho, ktorého výrazy typu "strašne sa bojím" sú niekde na úrovni Italian Spidermana. Jack Nicholson sa ale tiež nedrží vzadu a snáď v žiadnej scéne nepôsobí prirodzene. Tesne pred reprízou filmu som navyše prečítal knihu a musím konštatovať, že už dokážem pochopiť Kingove výčitky voči tejto adaptácii. Problém nevidím v tom, že sa vo filme škrtali knižné motívy, ale že aj tie zvyšné boli strašne zjednodušené a nedotiahnuté (a to vrátene finále). Štyri hviezdy len s odretými ušami. 7/10

Tomb Raider (2018)

Čistokrvných dobrodružných filmov je dnes ako šafranu a tak na mňa reštart Lary dýchol indiana jonesovskou nostalgiou. Rebootovaný herný Tomb Raider sa mi navyše veľmi páčil a táto adaptácia sa nesie presne v jeho duchu (cepín, luk, základ príbehu so survivalom na opustenom ostrove). Problém som mal jedine s výberom hlavnej hrdinky, Alicia na mňa v traileroch neurobila veľký dojem a aj vo filme kým sa preháňala na bicykloch v Londýne, tak som ju mal veľký problém vnímať ako Laru Croft. Presunom na ostrov a do špinavého zeleného tielka sa ale situácia v tomto ohľade výrazne zlepšila. Nástrahy starej hrobky som si náležite užil a racionálne vysvetlenie legendy o Himiko tiež kvitujem. Hodnotenie nadol zaokrúhľujem tak predovšetkým kvôli tomu, že je to dejovo strašne ploché, v podstate je to len zlepenec niekoľkých akčných scén, ktoré k žánru nedávajú nič vlastné, ale len variujú osvedčené ťahy. Naznačenému pokračovaniu by som sa ale vôbec nebránil. 7/10

Nejdelší jízda (2015)

Instantná romantika na nedeľné popoludnie, presne podľa Sparksovej receptúry. Opäť používa svoju obľúbenú fintu s dvomi separátnymi dejovými líniami sledujúcich dva zamilované páry a hoci spolu tieto príbehy nemajú skoro žiadne styčné body, funguje to veľmi slušne. Mladý Eastwood sa konenčne našiel v postave jazdca na býkoch, Britt Robertson to sekne a aj na príbeh rozprávaný Alanom Aldom sa dobre pozerá. Žiadna klasika z toho nebude, ale cieľovku to určite uspokojí. 6+/10

Sidney Hall (2017)

Indie produkcia ako bič. Bez toho nechronologického rozprávania by to asi tak dobre nefungovalo, ale inak nemám veľa čo vytýkať. Film o ťažkom hľadaní seba samého a o vysporiadaní sa minulosťou. Nie všetko fungovalo dokonale (na to Logan Lehrman ešte nemá), ale fajn žánrová zmena po hollywoodskych veľkoprodukciách. 8-/10

Časové pásmo bylo změněno