Black Panther (2018)

Po traileroch som tomu neveril, potom prišli obrovské tržby a spokojné ohlasy a ja som zneistel. Po zhliadnutí ale musím povedať, že prvotný inštinkt ma nesklamal a Čierny panter je určite najslabšia Marvelovka. Najväčší problém je svet v ktorom sa odohráva - je to svet, v ktorom kmeňovo žijúci domorodci vládnu najmodernejším technológiám sveta, hoci sa zásadne obliekajú do ponča a nástupníctvo na trón si musia vybojovať s kopijou. Toto (a odpudivú etno hudbu) som nedokázal akceptovať, navyše film nefunguje ktovieako dobre ani v akčnej rovine a (funkčného) humoru je tu nečakane máličko. Navyše z potenciálne zaujímavého záporáka sa veľmi rýchlo stane šialený radikál, ktorý robí všetko preto, aby ste mu náhodou nezačali fandiť, lebo držať palce matnému titulnému hrdinovi je inak dosť ťažké. 5+/10

Ztratili jsme Stalina (2017)

Niečo takéto som asi ešte nevidel. Takto zhovädiť súdruhov Stalina, Chruščova, Beriju a ďalších (len Žukov z toho vyšiel ako pravý geroj) a robiť si pritom čierno-čierne žarty z vecí o ktorých bežne točia smrteľne vážne dokumenty sa len tak nevidí. Satira tak ostrá, že ju v Rusku pre istotu zakázali. Nájdu sa aj slabšie pasáže, ale celkový dojem je vďaka zvolenej téme aj tak výborný. Len to netreba brať ako historický exkurz, na to je tu tých odchýlok od reality trošku priveľa. Ale ako cesta do duše súdruhov politbyra výstižné. 8/10

Hrdinové ohně (2017)

Film o statočných amerických hasičoch, ktorému sa nejakým zázrakom podarilo neutopiť sa v pátose. Divácky vďačným ťahom bolo sústredenie deja okolo nováčika, ktorý prekoná sám seba a ktorému nie je problém fandiť, ale to platí o všetkých postavách. Poctivý, chlapský film a dôstojný pomník ich pamiatke (a náborový film súčasne). 7/10

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Za dávkovanie informácii divákovi (resp. jeho absenciu) by si Spielberg zaslúžil prefackať. Priemerný Američan možno pozná tieto udalosti z histórie a tak mu nerobí problém orientovať sa v postavách a príbehu, ja som mal ale minimálne prvú polovicu filmu totálny guláš v tom kto je kto a čo sa deje. Režijne ma film tiež nijak neupútal a nestrhol, je proste typické remeslo cielené na pozlátené sošky, ktoré ničím originálnym nezaujme. Z tejto šedi už tradične výrazne vyčieva Meryl Streep, ktorá to inak ako Oskarovo snáď ani nevie zahrať. 5-/10

Fakjů pane učiteli 2 (2015)

Pochopiteľne rozvernejšie ako prvý diel, ale aj menej konzistentné. Každopádne jednotlivé scény sú o dosť vtipnejšie ako minule, sú ale nahádzané na seba jedna cez druhú a častokrát bez logickej nadväznosti. Škoda, že na úkor vzťahu s Karoline sa viac pritlačilo na eskapády lobotomizovaných študentov v Thajsku. Vo výsledku som sa bavil určite aspoň rovnako ako minule. 6+/10

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Zoology, bitch! Zábavné, ale iba vďaka výrazným postavám. Pôvodné Jumanji sa každopádne podarilo dobre resuscitovať a narážky na videoherné klišé pobavili viac ako väčšina filmov natočených priamo podľa hier, no dejovo žiadna sláva. Celé je to len o presune z bodu A do bodu B, pričom počas cesty sa toho veľa originálneho neprihodí. Jednoducho čistá jednohubka u ktorej nevidím dôvody pre opakované púšťanie. 7-/10

Muž z Acapulca (1973)

Už som to pár krát písal, ale tieto bláznivé francúzske komédie v ktorých ide len o vŕšenie šialených situácii bez poriadneho deja ma príliš neberú. Myšlienka filmu je super, strieľa si z agentských filmov aj z tvorivého procesu spisovateľov, ale proste to nemá žiadnu pevnú formu. To, že knižná línia nedáva zmysel ma neprekvapuje, ale že sa to týka aj tej zo súčasnosti mi dosť prekážalo. 7-/10

Všechny prachy světa (2017)

Téma zaujímavá, réžia bezproblémová, Plummer démonický, zvyšok šedivý. Čo je potešiteľné ani zďaleka som sa nenudil tak, ako som očakával (čiže prakticky vôbec), ale viem si predstaviť aj dravšie a napínavejšie spracovanie. 6+/10

Fakjů pane učiteli (2013)

V prvých minútach som tento film neznášal - všetko bolo tak mimo (chovanie učiteľov, ale hlavne študentov), až som mal pocit, že sa pozerám na nejakú kameňákovštinu. S postupujúcimi minútami to bolo našťastie už len lepšie, lebo „učiteľ“ tým frackom dal pocítiť ich medicínu. Prerod tých hajzlíkov na disciplinovaných študentov nebol ale aj tak podložený vôbec ničím pádnym. Ale tak tento film sa realitu ani vôbec nesnažil predstierať, išlo mu hlavne o pobavenie sa na prehrotených situáciách a sympatických postavách. A to sa mu napokon podarilo celkom dobre. 6+/10

Cizinec ve vlaku (2018)

Colleta-Serru už dlho považujem za kvalitného režiséra, o to väčšie sklamanie mi pripravil jeho posledný film. Scenáristicky je to nasilu zlepená zlátanina, v ktorej zlyhávajú základné motivácie postáv - to by sa ešte dobrou réžiou dalo zvrátiť aspoň na solídne béčko. Bohužiaľ napätie sa v prímestskom vlaku buduje podstatne ťažšie ako v lietadle a keď dôjde na akciu, tak je na nej tak okato vidieť ako je zrýchľovaná, že mi bolo z pohľadu na ňu smutno. Vrcholom všetkého je spektakulárne vykoľajenie (či skôr rozletenie sa) vlaku, ktoré je nechutne digitálne, fyzikálne nemožné a hlavne vo filme tohto typu nemá čo robiť. A Neeson je už príliš starý aj na role starnúcich drsňákov, bohužiaľ. Veľké sklamanie. 4-/10