Papírová města (2015)

Oceňujem snahu odlíšiť sa námetom od ostatných teenagerských filmov, ale výsledok mi prišiel trochu nemstný-neslaný. Femme fatale Cara Delevingne rýchlo mizne z obrazovky a celkom zaujímavé pátranie po nej je nakoniec zakončené trpkým precitnutím do reality. Nesadlo mi to, lebo to z jej postavy urobilo ignorantskú kravu a z hlavného hrdinu blbca. Asi som si z toho mal odniesť nejaké iné posolstvo... 6-/10

Tiché místo (2018)

Skutočne originálnych nápadov je vo filmoch ako šafranu, o to viac si potom užijem keď sa niečo také urodí. Tichému miestu sa ale podarilo výbornú premisu skĺbiť so skvelým spracovaním a výbornými hercami. Potešilo ma, že i keď je film ohromný napínák je zároveň aj veľmi intímny, ďaleko prekračujúci škatuľku horroru smerom k psychologickej dráme. Dá sa namietať, že logicky by sa s takýmito potvorami ľudstvo dokázalo ľahko vysporiadať, alebo že bývať vo svete, kde vás každý zvuk môže zabiť na tichej farme nie je najchytrejší nápad, ale skvelý divácky zážitok mi to ani v najmenšom neskalilo. Badass záver jednoznačne ťahá hodnotenie na maximum. 9/10

Pacific Rim: Povstání (2018)

Blbina pre dvanásťročné deti. Z tohto filmu strašne cítiť to, že nevznikol kvôli fanúšikom alebo pre naplnenie tvorivej vízie režiséra ako to bolo pri prvom diely, ale preto, že jednotka v Číne zarobila slušné peniaze. Všetko na tomto filme je kalkul, ale keďže je to kalkul vysokorozpočtový, tak sa je aspoň na čo pozerať. Nie je to síce nič, čo by sme v posledných rokoch už mnohokrát nevideli v Transformeroch, ale remeslo je to slušné a nič tu neurážalo moju inteligenciu (čo sa o posledných Bayovkách povedať nedá). 6-/10 PS: To vážne použili vo filme trololo song (vrátane klipu)?

Osvícení (1980)

Výborné kamerové jazdy a atmosféra, ale musím povedať, že z dnešného pohľadu je tu mnoho vecí, čo auru výnimočného horroru zrážajú riadne nadol. V prvom rade je šialené prehrávanie všetkých zúčastnených. Najvypuklejšie je to o malého Dannyho, ktorého výrazy typu "strašne sa bojím" sú niekde na úrovni Italian Spidermana. Jack Nicholson sa ale tiež nedrží vzadu a snáď v žiadnej scéne nepôsobí prirodzene. Tesne pred reprízou filmu som navyše prečítal knihu a musím konštatovať, že už dokážem pochopiť Kingove výčitky voči tejto adaptácii. Problém nevidím v tom, že sa vo filme škrtali knižné motívy, ale že aj tie zvyšné boli strašne zjednodušené a nedotiahnuté (a to vrátene finále). Štyri hviezdy len s odretými ušami. 7/10

Tomb Raider (2018)

Čistokrvných dobrodružných filmov je dnes ako šafranu a tak na mňa reštart Lary dýchol indiana jonesovskou nostalgiou. Rebootovaný herný Tomb Raider sa mi navyše veľmi páčil a táto adaptácia sa nesie presne v jeho duchu (cepín, luk, základ príbehu so survivalom na opustenom ostrove). Problém som mal jedine s výberom hlavnej hrdinky, Alicia na mňa v traileroch neurobila veľký dojem a aj vo filme kým sa preháňala na bicykloch v Londýne, tak som ju mal veľký problém vnímať ako Laru Croft. Presunom na ostrov a do špinavého zeleného tielka sa ale situácia v tomto ohľade výrazne zlepšila. Nástrahy starej hrobky som si náležite užil a racionálne vysvetlenie legendy o Himiko tiež kvitujem. Hodnotenie nadol zaokrúhľujem tak predovšetkým kvôli tomu, že je to dejovo strašne ploché, v podstate je to len zlepenec niekoľkých akčných scén, ktoré k žánru nedávajú nič vlastné, ale len variujú osvedčené ťahy. Naznačenému pokračovaniu by som sa ale vôbec nebránil. 7/10

Nejdelší jízda (2015)

Instantná romantika na nedeľné popoludnie, presne podľa Sparksovej receptúry. Opäť používa svoju obľúbenú fintu s dvomi separátnymi dejovými líniami sledujúcich dva zamilované páry a hoci spolu tieto príbehy nemajú skoro žiadne styčné body, funguje to veľmi slušne. Mladý Eastwood sa konenčne našiel v postave jazdca na býkoch, Britt Robertson to sekne a aj na príbeh rozprávaný Alanom Aldom sa dobre pozerá. Žiadna klasika z toho nebude, ale cieľovku to určite uspokojí. 6+/10

Sidney Hall (2017)

Indie produkcia ako bič. Bez toho nechronologického rozprávania by to asi tak dobre nefungovalo, ale inak nemám veľa čo vytýkať. Film o ťažkom hľadaní seba samého a o vysporiadaní sa minulosťou. Nie všetko fungovalo dokonale (na to Logan Lehrman ešte nemá), ale fajn žánrová zmena po hollywoodskych veľkoprodukciách. 8-/10

Rockerky (2002)

Stará raketa Goldie Hawn to naposledy ešte celkom dobre roztočila. Príbeh originalitou neprekvapí, ale môže sa oprieť o výborných hercov (Geoffrey Rush je skvelý). Prerod Susan Sarandon z domácej puťky na odviazanú rebelku bol ale až podozrivo rýchly. 6+/10

Tvůj snoubenec, můj milenec (2011)

Nepozeralo sa mi na to zle, ale ruku na srdce - je to len ďalší romantický gýč o ženských, ktoré sa majú až príliš dobre a tak riešia kraviny. Našťastie je vždy poruke John Krasinski aby dal všetkým najavo, aký sú mimo. V žánrovej konkurencii je to ale nadpriemer. A Ginnifer je jednoducho rozkošná. 5+/10

Padesát odstínů svobody (2018) odpad!

Achievement unlocked, celá odtieňová trilógia je za mnou a zodpovedne môžem povedať, že všetko podstatné by sa zmestilo do polhodiny, pričom posledný film by z nej tvoril päť minút. Toto je totiž definícia prázdnoty. Tu sa celý film NIČ nedeje. Nemôžem povedať ani "nič zaujímavé", lebo toto je doslova a do písmena jedno veľké NIČ. Film je z 95% rozhýbaný katalóg života boháčov, v ktorom sa môže zasnívať kuchárka školskej jedálne - luxusné dovolenky, autá, domy, sem-tam soft porno so sexy chlapom - a to je všetko. Toto je vyslovene plytvanie filmovým pásom. 1+/10