Nabídka (2022) (seriál)

Keď máte radi filmy, tak tento seriál je jasná trefa do čierneho. Vďaka nemu som sa mohol pozrieť do zákulisia tvorby jedného z najslávnejších filmov histórie, Coppolovho Krstného otca, a veruže sa tam diali zaujímavé veci. Handrkovanie sa so štúdiom, vyhrážky od skutočnej mafie, problémy s financovaním aj hercami a dalo by sa pokračovať. Tomuto seriálu vďačím za to, že konečne chápem úlohu producenta pri tvorbe filmu. V podstate tvorí nárazník medzi štúdiom a filmovým štábom, pre ktorý zabezpečuje všetko čo potrebuje k svojej práci. Klobúk dole. Ale späť k seriálu. Perfektná dobová atmosféra a výborné herecké obsadenie dopĺňajú extrémne zaujímavý obsah, rozmýšľanie o celkovom hodnotení teda bolo naozaj krátke. 9/10

Vyproštění 2 (2023)

Tri veľké akčné scény zlepené do jedného filmu. Úvodný útek z basy tvorí obdivuhodne natočená 21 minút dlhá scéna bez viditeľného strihu, ale mojím favoritom je akcia v mrakodrape, ktorá mi predsa len prišla prehľadnejšia. V kontraste s veľmi slušnou akciou telo na telo sú nedopečené trikové sekvencie, kde jednotky a nuly bijú do očí. Čo je ale mizéria od začiatku do konca je príbeh, ktorý je tu zjavne len preto, že sa to patrí. Ten, kto ho dával dohromady, sa s ním ale vôbec nepáral splnil len nutné minimum. To sa potom aj tým postavám ťažko fandí. Oproti jednotke celkom sklamanie. 6/10

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Trápenie Marvelu pokračuje a ukazuje, že štúdio márne hľadá cestu zo slepej uličky v ktorej skončilo po finále Endgame. Tento film mal konečne predstaviť nového ultimátneho záporáka, no skončilo to fiaskom. Nie že by Majorsovmu Kangovi chýbala charizma, ale uviedol sa vo filme, kde sa musel držať extrémne skrátka a nemohol ukázať svoj potenciál. Stojí proti nemu totiž len unavený Paul Rudd, ktorý sa v kvantovej ríši snaží nájsť zvyšok svojej rodiny. Prakticky celý film sa odohráva pred zeleným plátnom a je to cítiť jednak na hereckých výkonoch (chudák Michael Douglas), ale aj na veľmi premenlivej kvalite trikov. Niekedy sú v pohode, inokedy sú zas vyložene hnusné. Nič ale nemôže vysvetliť existenciu a odpudivý dizajn MODOKa, tak šialené wtf som už dlho vo veľkofilme nevidel. Okrem Kanga ale tomuto filmu chýba akýkoľvek iný dôvod ospravedlňujúci jeho existenciu. Neprichádza s žiadnym zaujímavým príbehom či aspoň myšlienkami alebo postavami. Akčné scény sú tiež len generický digibordel, ktorý už nikoho neohúri. Tento film ma neštval tak ako dehonestácia Thora, alebo feminizácia Black Panthera. Toto bola len nemastný, neslaný výluh z toho, čím kedysi býval Marvel. 4+/10 PS: Teraz, keď je Majors oficiálne out neexistuje žiadny rozumný dôvod sa k tomuto počinu vrátiť.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Ach jaj, s touto sériou to ide dole z kopca. Čo začalo ako jednoduchý revenge za zabitie šteňaťa nabobtnalo na takmer trojhodinový kolos s nesmrteľným hrdinom, ktorý sa okamžite oklepe zo strelných zranení (má predsa kúzelné nepriestrelné sako), ale aj keď ho zrazí auto alebo spadne z tretieho poschodia. Nechýbajú samoúčelne cool scény ktorým ale chýba mozog. Wick sa tak môže dostať do prestrelky na diskotéke a všetci okolo tancujú akoby sa nič nedialo (ale takých scén kedy platí “rule of cool” ale už nič iné je tu požehnane). Do mixu treba prihodiť ďalšie za vlasy pritiahnuté pravidlá “High Table” a absolútnu absenciu policajných zložiek a už to vyzerá skoro ako paródia na prvý diel. Posledným klincom do rakvy sú vedľajšie postavy - Tracker so psom bol celý čas len k ničomu, ale pri slepom zabijakovi Donnieho Yena som už nevedel, či sa smiať a či plakať. Jediná naozaj výnimočná a originálna je len top down snímaná “Dragon’s Breath” scéna, zvyšok je len čo najviac prestreliek napchaných do čo najefektnejších settingov bez ladu a skladu. Tie sú samé o sebe stále spracované na vysokej úrovni a práve technická úroveň drží film nad hladinou keď všetko ostatné zlyháva. Štvrtý krát to isté už ale natáčať nemuseli a dúfam, že päťka nikdy neznikne. 4+/10

Víly z Inisherinu (2022)

Zápletka filmu je úžasne banálna - dlhoročné priateľstvo medzi dvoma chlapmi náhle jeden z nich ukončí z dôvodu, že s tým druhým len stráca čas. A ten druhý to odmieta akceptovať. Vďaka parádnym hercom v hlavných úlohách (McDonagh opäť spolupracoval s hviezdami svojho V Bruggách), ale aj rázovitému prostrediu odľahlých írskych ostrovov je to ale zaujímavejšie než sa javí z popisu. Nechýba pre režiséra typický čierny humor, rovnako ako vyhrotenie situácie až do absurdna, no tentokrát sa v oboch prípadoch drží až príliš skrátka. Film je preto omnoho civilnejší a vyšumí tak trochu do stratena. 7-/10

Dirk Gently's Holistic Detective Agency (2016) (seriál)

Milujem knihy Douglasa Adamsa a dokonca som dakedy prečítal aj predlohu tohto seriálu. Som si celkom istý, že seriál sa ňou len inšpiroval, ale to nevadí, lebo jej potrhlého ducha zachytil veľmi verne. Tento seriál je totiž iný. Čudné náhody sú tu pravidlom, každá postava je nejakým spôsobom vyšinutá a svet v ktorom sa pohybujú je tiež vykĺbený z mantinelov reality. A práve táto inakosť v kombinácii s chytro vymysleným detektívnym prípadom bola pre mňa veľmi osviežujúca. V druhej sérii už ale tvorcovia popustili uzdu fantázii asi až príliš. To dúhové rozprávkové kráľovstvo bolo už aj na mňa priveľa, sympatické postave to ale ťahali ďalej. 7+/10

Ghosted (2023)

Ako by povedal Scorsese: This is not cinema, this is content. Myslel som, že si pustím ľahkú akčnú jednohubku so sympatickým Evansom a peknou de Armas, ale jalovosť výsledného produktu ma zaskočila. Toto bolo tak nevýrazné, bez chémie medzi hlavnými postavami a bez záujmu a ambícii na strane tvorcov, že to celé pokojne mohli dať natočiť umelej inteligencii. Výsledok by mal v sebe rovnako srdiečka. Totálne generické, nudné a nezáživné s pár svetlejšími okamihmi. A len som si potvrdil, že Ana de Armas je mizerná herečka a pozerať sa na ňu ako sa snaží tváriť ako drsná agentka bolo bolestivé. 4-/10

Poslední království: Sedm králů musí zemřít (2023)

Nebyť fanúšikom seriálu by som bol pri sledovaní tohto počinu dosť rozpačitý. Toto totiž spracovaním nedosahuje kino štandard, je to skôr seriálová epizóda natiahnutá na dve hodiny. Ale presnejšie by možno bolo povedať, že je to jedna séria skrátená na celovečerný film. Je cítiť, že tvorcovia chceli toho čo najviac dopovedať a tak je film dramaturgicky dosť mišmaš, toto bol vopred prehraný boj. Viem si veru predstaviť aj dôstojnejšiu bodku za týmto seriálom. Ale záverečná scéna s Valhallou zahriala na srdiečku, až očko zvlhlo. 6-/10

Menu (2022)

Zistil som, že ma fascinujú filmy odohrávajúce sa v špičkových reštauráciách. Na pozorovaní perfektne zladeného tímu kuchárov, ktorý s maniakálnou precíznosťou pripravujú dokonale naštylizovanú miniporciu exkluzívneho pokrmu je pre mňa niečo magnetizujúce. A tu je to zahnané do takého extrému aký by som nikdy nečakal. Prvú polovicu som doslova nevedel odtrhnúť oči od obrazovky a s maximálnym zaujatím sledoval ako návštevníkom reštaurácie pomaly dochádza, že niečo nie je v poriadku. Musím ale priznať, že keď sa ukázalo, že šéfkuchár je proste šialenec a v podstate vodca sfanatizovaného kultu, tak som bol sklamaný, že všetka tá sofistifikovanosť bola vlastne len hraná. Uveriteľnosť letela von komínom, fascinácia ale našťastie ostala. Každopádne film, na ktorý sa nezabúda a to je podstatné. 8-/10

Muž jménem Otto (2022)

Zriedkavý prípad, kedy je remake lepší ako originál. Ottova mrzutosť je pochopiteľnejšia a menej odstrkujúcejšia ako tá Oveho a preto som dokázal pochopiť, že sa s ním jeho susedia snažia rozprávať a udržovať priateľské vzťahy. Hollywood celkovo námet knihy zjemnil, čo sa prejavuje na idylickom závere, ktorý sa mi sem hodí omnoho viac ako chladný Ove. Toto je konečne tá hrejivá klasika, ktorú som čakal už od pôvodného spracovania. Je to menej uveriteľné a viac idylické? Samozrejme, ale mne to sadlo omnoho viac. Nehladiac na to, že tu film lepšie funguje aj čo sa týka tempa a gradácie. 7+/10