Na nože: Glass Onion (2022)

Johnson podpísal zmluvu s Netflixom na ďalšie detektívky s Benoitom Blancom a tak zo seba musel vytlačiť ďalší komplikovaný prípad. Hlavný rozdiel medzi prvým a druhým filmom vnímam v tom, že Glass Onion vznikol na objednávku a nie na základe pôvodného nápadu. Od toho sa odvíja, že všetko tu pôsobí do určitej miery vychcene. V klasickej schéme príbehov Agathy Christie sa na súkromný ostrov excentrického milionára zbieha pestrá suita charakterov, medzi ktorých sa primieša slávny detektív a rozpletá ich komplikované vzťahy a motivácie. Postavy ale pritom nie sú tak zaujímavé ako minule, čo je asi najväčší hendikep filmu. Johnsonova hra s žánrom je však stále svieža a zábavná, no tentokrát je možno až zbytočne nablýskaná. Špeciálne oceňujem, že hral s divákom férovú hru a všetky ťahy, ktoré Blanc odhalil boli naozaj na kamere, ale žiadny som si nevšimol. Explozívny záver si však mohol odpustiť, to už bolo až príliš na efekt. 7-/10

Babylon (2022)

Opuletná, dekadentná, opojná, živelná, ale aj roztrieštená a dramaturgicky ťažko nezvládnutá mozaika ukazujúca lesk i biedu zlatých čias Hollywoodu. Chazelle sa režisérsky utrhol z reťaze a servíruje odvážne, priam drzo sebaisté komplikované obrazové montáže. Na Babylon sa je radosť pozerať a keď milujete poetiku začiatkov filmového priemyslu a Spievanie v daždi tak vám ponúkne veľa dôvodov na radosť. Režisér však vôbec nemal mieru a megalomansky splácal dohromady všetko možné aj nemožné pri monumentálnej stopáži nad tri hodiny. Film tak moc nedrží pohromade a pevná producentská ruka by mu jedine prospela. Ale možno je dobre, že Babylon vznikol v takejto podobe - ako nespútaný gejzír režisérovho génia s obrovskou poctou filmovému médiu ako takému v samom závere. Najvýraznejší filmový zážitok roka. 8/10

Peníze těch tupců (2023)

No, veľa som sa o tom šialenom gambite borcov z Redditu, ktorý som toho času sledoval “naživo” z tohto filmu nedozvedel. Technikálie ako napríklad princíp shortovania sa tu ani nikto neobťažoval vysvetľovať, takže som mal len hmlistú predstavu, prečo sú veľké finančné domy z vysokej ceny akcii Gamestopu v takej panike. Všetko mi to prišlo príliš vágne, redukované na to, že jeden týpek veril, že tie akcie majú hodnotu, “nejak” o tom presvedčil kopec ďalších a komunita sa “z nejakého” dôvodu neuveriteľne zomkla. Prečo sa to niečo dialo som ale tak úplne nepochopil. Keďže sa to nikto ani veľmi nesnažil vysvetľovať, tak sa stopáž nafúkla scénami s rozličnými “investormi” (a ich diamond hands, prípadne pochybnosťami). Aféra s Robinhood sa tiež odbila veľmi rýchlo. Nejaký poctivý dokument idúci viac do hĺbky a vysvetľujúci širšie súvislosti by som ocenil viac než túto povrchnú dramatizáciu s kopou redditovských memečiek. Ale tie memečka zas stáli za to. 6-/10

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Viem, že tieto akčné klasiky majú v mojich očiach oproti súčasnej produkcii výhodu v nostalgii, ale sakra, skoro všetko čo dnes vzniká im nesiaha ani po členky. Snáď každá scéna je pamätná a čo veta, to legenda. Trojka sériu posunula viac do akčnej komédie, ale aj táto poloha jej náramne sedí. Film humorom priam preteká, ale nikdy ním nedevalvuje svoje postavy, čo je dnes málo vídaný mix. Rene Russo osviežila herecký ansámbel a s Gibsonom si skvele notujú, o skvelej chémii Gibsona s Glover ani netreba hovoriť. A samozrejme je tu aj nezabudnuteľný Leo Getz v podaní Joea Pesciho. Áno, záporák aj zápletka nie je nič extra a saxofónový soundtrack ma vždy skôr iritoval ako bavil, ale aj tak je to ohromná pecka, ktorá vo mne s rokmi rastie. 9/10

Zimní prázdniny (2023)

Nevrlý profesor, vzdorovitý výrastok a kuchárka, ktorej nedávno zomrel syn, sú nútení spolu tráviť Vianoce na vyľudnenej internátnej škole. Nič veľké sa tu nestane, no za tie vyše dve hodiny sa postavám dostaneme riadne pod kožu a začneme chápať ich strasti a bolesti. Ostatne presne ako oni navzájom. Vzájomné zbližovanie je natočené citlivo, ľudsky a prirodzene, pričom sa môže oprieť o výborné herecké výkony všetkých zúčastnených. Žánrovo by som povedal že je to “úsmevný trpký film” a v podstate výhradne dialógovka. Ale tak kvalitne napísaná a natočená, že ani jej pomalé plynutie nijak neznížilo moju pozornosť. A hoci som sa bál frontálneho útoku na filmové ceny (je tu cítiť a nie, že nie), aj tak je to prekvapivo divácka “artovka”. Pre mňa najlepší Payne. 7+/10

Jak se budí princezny (1977)

Oproti ostatným vianočným evergreenom mi táto rozprávka pripadá trochu ako chudobný príbuzný. A to doslova - výprava mi tu prišla naozaj poslabšia a prostredie nezaujímavé a pomerne pusté. Ale stále sa môže spoľahnúť na nezlyhávajúceho Menšíka a pekne vylepšenú rozprávku o Šípkovej ruženke. Pridanou hodnotou je vtipným spôsobom nafúkaný princ Jana Krausa, ktorý bežne zápasí s medveďmi (aka Menšíkom v kožuchu). Druhý princ mi prišiel ale hrozne generický a nevýrazný. Celkovo až príliš obyčajná rozprávka, ale čo by sme dali za to, keby sme vedeli také točiť aj dnes. 6+/10

Stvořitel (2023)

Film o umelej inteligencii, ktorý sa vôbec nevenuje otázkam vyplývajúcim z jej začlenenia do spoločnosti a už vôbec nie jej morálnym aspektom. AI je tu len na efekt ako nositeľ parádne nadizajnovaných strojov. Vizuálne film vyzerá omnoho drahšie než bol jeho rozpočet, ale je to len pozlátko. Pod ním je len klišé príbeh s množstvom logických dier a s nezaujímavým protagonistom s trpiteľským komplexom. Je to o to bolestivejšie tým, že tvorcovia očividne mali ambície vybudovať vrstevnatý svet a emóciami nabitý film s presahom, ale nedokázali ich pretaviť na plátno. Výsledok tak nejak prešumel okolo mňa a nezanechal žiadny výraznejší dojem okrem toho, že vyzeral fakt dobre. 5+/10

Medvěd (2022) (seriál)

Neštandardný seriálový počin, ktorý rozpráva skôr emócie než príbeh. Plný neurotických postáv na hrane zrútenia, vyhrotených situácii a ukričaných výmen názorov plných nadávok. To je skôr recept na katastrofu než na seriálový hit a musím povedať, že tento žáner “všetci sú v prdely” moc nemusím. O to väčším balzamom na dušu potom bolo sledovať tých pár optimistických lúčov svetla v tomto mori stresujúceho chaosu. Všetky postavy si tu prejdú peklom a divák s nimi, o to uspokojúcejšie sú potom (často prchavé) okamihy ich vykúpenia. Práca s charaktermi ju tu celkovo na špičkovej úrovni, réžia tiež v rukáve skrýva kadejakú laskominku (vrátane epizódy skoro celej natočenej “na jeden záber”), ako aj úžasné obrazové montáže podporené skvelou hudbou. Audiovizuálne aj herecky je Medveď skvelý, no obsahovo mi veľmi nesadol. Predsa len mám radšej pokojnejšiu náladu a orientáciu na silný príbeh, z čoho sa tu veľa nájsť nedá. 8/10

Thelma a Louise (1991)

Babská road movie šmrncnutá Voľným pádom. Film stojí na výborných hereckých výkonoch Susan Sarandon a Geeny Davis, pri ktorých sa nestratil ani neodolateľný Brad Pitt v začiatkoch svojej kariéry. Oskarom ocenený scenár sa so svojimi hrdinkami nemazná a smeruje ich na špirálu z ktorej niet návratu. Vďaka Ridleymu Scottovi v perfektnej (hoci tentokrát skôr umiernenej) forme to ale robí veľmi štýlovo. Malý veľký film s nezabudnuteľným záverom. 8/10

Přízraky v Benátkách (2023)

Mám slabosť pre detektívne príbehy a Agatha Christie bola ich kráľovnou. Z Poirota v Branaghovom podaní som zatiaľ videl len Orient Express, ktorý mi prišiel uponáhľaný a príliš hraný na efekt. Po neuspokojivých tržbách Smrti na Níle si musel tentokrát vystačiť s menším rozpočtom a bez veľkých hereckých hviezd, no k žánru tento komorný štýl sedí oveľa lepšie. Kvitujem, že si tentokrát tiež vybral menej známy príbeh a šmrncol ho zľahka hororovou atmosférou, čo bolo veľmi osviežujúce. Skromné kulisy jednej benátskej rezidencie budia síce skôr dojem televízneho filmu, ale veľa zachraňuje šikovná kamera. Spokojnosť a keby v podobnom duchu vznikli aj ďalšie pokračovania by som sa vôbec nehneval. 7/10