Kancl doma (2022) (TV film)

Milá komedie na jedno podívání, po skončení na ni zapomenete, ale zpříjemní tu hodinku a půl.

Na západní frontě klid (2022)

(Kino Viff) Nová adaptace válečného románu se tolik nedrží knižní předlohy a zaměřuje se zejména na vykreslení postav pouze během války. Hodí se pak srovnání s filmem 1917, který navzdory skvělé formě nepřinesl tolik emocí. Při sledování německy mluveného filmu to naštěstí neplatí a i díky skvělým hereckým výkonům a bravurní režii jsme dostali jeden z nejlepších filmů roku. A mě opět mrzí, že bohužel většina lidí film uvidí pouze na obrazovce doma, protože takové filmy by měly být převážně na velkém plátně.

Dobrá sestra (2022)

(Kino Viff) Tobias Lindholm natočil jeden z nejlepších filmů roku 2022. Jeho americká prvotina mísí mnoho žánrů od detektivního thrilleru po sociální drama. Zároveň ale zůstává komorní a víc než na celkový případ se soustředí hlavně na rozvíjející se vztah mezi oběma představiteli. To funguje skvěle hlavně díky představitelům, kteří by si zasloužili nominaci na dalšího Oscara. Film má sice pomalejší tempo, takže některé diváky možná odradí, ale byla by to velká škoda.

Válečnice (2022)

Což o to, akční scény jsou pěkné, scény s rituály jsou zajímavé... ale pořád mi to přišlo, že koukám na béčkovou 90' výplachovku, kde se několik hereček snaží hrát drsné bojovnice, ale člověk jim to nevěří (některým). Na jedno podívaní ale dobrý.

Samaritán (2022)

Moc jsem tomu fandil, ale tady bylo špatně všechno. Nesmyslná hudba, hloupý děj, divný dialogy, příšerný střih, absolutně dementní chování úplně všech. Už dlouho jsem u filmu netrpěl tolik jak dnes a režisér by neměl už nikdy nic točit. Hrůza

Predátor: Kořist (2022)

Dobrodružná odlehčená verze kultovního Predátora pro moderní dobu. Podle scenérie se točilo nejspíš u nás v Kanadě, tak mi film kromě gore efektů připomínal spíš Posledního mohykána. Nicméně určitě stojí za zhlédnutí víc než poslední předělávka

The Gray Man (2022)

[Kino, 2022] Tak jsem navštívil kino na speciální projekci nejdražšího snímku Netflixu. Zdálo se mi, že režiséři přesně neví, jestli chtějí natočit špionážní thriller ala MI, nebo novodobou variaci na Komando. Hrdinům jejich role úplně nevěřím a některé hlášky mohly vypadat cool na papíře, ale v kině byly vyloženě trapné. Těch několik závěrů bylo už vyloženě otravných. Akční scény zejména v Praze jsou ale parádní, choreografie bojových scén není špatná, ale nepřehledně sestříhaná. Přesto dám tři hvězdy, protože jsem se vcelku i bavil.

Všechno, všude, najednou (2022)

[Kino, 2022] Z nadšených recenzí a prvních dojmech by se mohlo zdát, že Snímek Everything Everywhere All at Once může připomínat svou šíleností a zábavnou akcí nedávný Gunnův Sebevražedný oddíl. Ve skutečnosti je výsledek méně akční ale mnohem šílenější. Trailer se tentokrát drží hodně, ale hodně zkrátka   Rád bych uklidnil ty, co se těší na akčních scény. Těch totiž ve filmu uvidíte poskrovnu a v rámci dvouhodinoého filmu musíte přečkat hodně ale hodně dialogových scén. Na akci Michelle Yeoh si počkáte až na konec filmu. Do té doby ji supluje například Quan Ke Huy, který mi celou dobu připomínal Jackieho Chana at už svým výrazem, nebo i v rámci choreografie akčních scén. Tvůrci Svýcaráku natočili velkou pecku, která ale rozhodně nenadchne všechny diváky zvyklé na západní styl akčních komedií (proto bych se ani nedivil, kdyby se to do českých kin vůbec nedostalo). Na plátně se dějí takové věci, že by byla škoda jakékoli z nich spoilerovat. Kolikrát se budete chytat za hlavu a mlátit se do čela, kam až jsou schopni tvůrci zajít (At už si to přeberete v jakémkoli smyslu). Nicméně východní publikum se smálo snad u každé scény (Ve Vancouveru je velká početná asijská komunita a kino bylo skoro plné). Nadšené reakce z různých festivalů tedy plně chápu. PS: Ve filmu je dost scén i s hudebními motivy, které bych popsal jako švédované vykrádačky. Ale opět nechci spoilerovat

Kingsman: První mise (2021)

[Kino, 2021] O dost lepší než dvojka, trochu jiná než jednička. Po velikém zklamání v podobě nového Matrixu a mírně nadprůměrném Spider manovi byl poslední kino zážitek roku velké překvapení a zadostiučinění. Akční stránka nápaditá, někdy nečekané zvraty a nádherný vizuál. Doporučuji návštěvu kina :)

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Oproti jedničce víc akce a humoru, méně vaty. Spolu s poslední Marvelovkou a Suicide Squad nejlepší zábava léta :)