• Krátkometrážní

General Chaos: Uncensored Animation (1998)

Kolekce animovaných underground kraťasů mnoha různých animačních stylů a žánrů, známých (ve svém žánru) i neznámých autorů. Stáří jednotlivých filmů se datuje zhruba od začátku 80. let až po polovinu let 90. Jediným pojítkem je více než výrazná přítomnost sexu a násilí, přičemž občas je hranice vkusu průměrného diváka překračována astronomickými kroky. Tyhle dávky hnusu jsou ale vyvažovány dávkami silně návykového humoru. Fanoušci Roberta Crumba, Rena a Stimpyho, Celebrity Deatchmatch, Mlíko a sejra a podobných hovadin jistě ocení.

Se sei vivo spara (1967)

Hodně netypický zástupce spaghetti westernu, jednak díky poměrně brutálním scénám a především pak díky opravdu zvláštnímu schématu děje, který tento film posouvá z brakového žánru blíže k evropskému artovému filmu. Klasická zápletka krevní msty, typická pro tento žánr, je nečekaně vyřešena během první půlhodiny a následuje studie špatných lidských vlastností, z nichž vyčnívá hrabivost nebo násilí na ženě. Hlavní postava, ztvárněná skvělým Tomasem Milianem, tím vším vcelku nezúčastněně prochází, aby na konci potrestala několik málo bídáků a zmizela v dáli. I přes svou výlučnost a kultovní postavení především ve Spojených státech si mě tento film nezískal, tak jak jsem předpokládal. Zřejmě za to může téměř dvouhodinová délka, s kterou moc neladí pomalý a nepříliš akční děj. Bohužel na tom nic nezměnila ani výborná kamera a na svou dobu silně netradiční střih. V anglické verzi je tento film známý jako Django Kill... If You Live, Shoot!. Ve skutečnosti nemá tento film s djangovskou sérií nic společného, název byl přídělen kvůli velkému úspěchu původního Corbucciho filmu s Francem Nerem.

Hrabě Dracula (1970)

Další adaptace klasického románu Brama Stokera a tentokrát i velice věrná své předloze. Navzdory poměrně slušnému obsazení je to ale příšerná nuda. Holt Franco se nezapře...Jediné co stojí trochu za pozornost je Klaus v roli šíleného Reinfelda a Draculovo knír. Zřejmě zde byla snaha odlišit se od Hammerovské série, ta ovšem vyšla úplně do prázdna. Christopher Lee s knírem opravdu nepůsobí děsivě, spíš naopak...Ačkoliv mám tenhle žánr a tuhle dobu moc rád, ukrutně jsem se nudil, bohužel. A mimochodem, jakýmsi podivným řízením osudu to u nás vyšlo na VHS.

Záhadný spasitel (1989)

Pokusim se trochu uvést na pravou míru moje a Artiho hodnocení tohodle filmu. Popravdě tenhle film je špatnej, a to tak že hodně. To mu ovšem nebrání v tom být zábavný. Zpočátku neúmyslně, ovšem po tom co se film přehoupl do druhé poloviny, zřejmě i samotným tvůrcům došlo o jakou sračku se snaží a tak příběh řádně shodili tím, že ho posunuli do ryze akčních osmdesátých let. Film to řádně nakoplo a alespoň v mých očích ho zachránilo od odpadu. Mé hodnocení je proto jakýmsi kompromisem mezi kvalitou a zábavností. Pro zajímavost cituji z obalu VHSky, která mě donutila podívat se na tenhle majstrštyk: "Mary Jordanová, nevinná studentka zjišťuje, že je záhadně těhotná. Vyšetření prokáže, že "vetřelci" zinscenovali situaci tak, aby se dívce narodil mesiáš, který by zachránil Zemi od korupce. Vládní agentura se pokouší dítě unést, ale Dr. Stone žádá jeho smrt."

Vienna (1968)

Tak trochu portrét města Vídně podle Orsona Wellese, který se v druhé polovině, na základě asociace, zvrhne v kouzelnický trik s prvky parodie špionského žánru. Pár známých herců a coby průvodce Vídní samotný Welles, z kterého přímo sálá jeho jedinečné charisma. Podobně jako u Vávrových Šumných měst, kterým je tento film předobrazem, budete mít pobavený úsměv na tváři a těch osm minut uteče jako voda.

One Step Beyond (1959) (seriál)

Konečně se mi podařilo sehnat aspoň jeden díl One Step Beyond. Poměrně málo známý seriál a dalo by se říct, že částečně i rival Twilight Zone. S tím ho pojí nejenom podobná struktura jednotlivých epizod (do každé epizody nás podobně jako Rod Serling v Twilight Zone uvede a a zakončí zakončí průvodce, tentokrát v podání tvůrce seriálu Johna Newlanda...jediný rozdíl je v tom, že Newland nedává morální ponaučení plynoucí z příběhu a není tak charismatický jako Serling). Druhým styčným bodem je žánr seriálu, zabývá se nadpřirozenými a nevysvětlitelnými náměty, často s mysteriózním nádechem. Narozdíl od zmíněné Twilight Zone, která využívá fiktivní příběhy, se ale One Step Beyond zabývá (údajně) skutečnými příběhy. Epizoda, kterou jsem viděl se jmenuje The Captain's Guests, přičemž jde o devatenáctou část první série. Příběh je vcelku standartní ukázkou ''haunted house story'' s duchem mrtvého námořníka, který posedne jednu polovinu mladého manželského páru. Twilight Zone je mi zatím určitě sympatičtější, nicméně ztráta času to rozhodně není, už kvůli sympaticky retro creepy atmosféře.

Objevín (1988)

Okouzlující filmeček o mírumilovné zemičce jménem Rarg, která je plná vynálezů a vynálezců. Vše se zdá vlídné do té doby, než postarší vynálezce učiní strašný objev. Celé veškerenstvo je pouze snem jednoho spícího člověka, který se má během pár minut probudit. Následující pokus o zvrácení této situace spolu s geniálním vypravěčem v hlasovém podání Nigela Hawthornea a kouzelným zakončením, vám nejspíš vyloudí úsměv na rtech stejně jako mě. Film vhodný pro malé i velké, který se s úspěchen naboural do mé top 10 animovaných filmů.

Herkules ve středu Země (1961)

Toporný kulturista Reg Park versus démonický Christopher Lee v dokonale stylové Bavově režii. Má první návštěva v italském subžánru zvaném 'sword and sandals' dopadla na výbornou. Hercules spolu se dvěma společníky podniká výpravu do Hádovy říše mrtvých, aby získal magické jablko, díky kterému může zachránit svoji lásku Deianiru z područí krále Licose. Cesta podzemní říší, která Herculovi klade do cesty nejrůznější překážky, je ztvárněna díky Bavovým kameramanským a trikovým finesám vskutku dokonale. Použití sytých barev, umělé mlhy a papundeklových dekorací působí díky vhodnému nasvícení a kameramanskému mistrovství velice atmosféricky, což obvzláště vyniká v závěrečném souboji s nemrtvými. Lituju toho, že jsem tenhle film neviděl v dětství, protože je hodně podobnej filmu Jáson a Argonauti nebo filmům o Sindibádovi, na který mám nejlepší vzpomínky. V pokročilejším věku už to člověk bohužel neprožívá tak jako v dětství. A ač nepředpokládám, že v této mnohadílné sérii potkám lepší film, určitě dám taliánskýmu Herculovi další možnost.

Bláznův deník (1963)

Tento film vznikl na motivy geniální povídky Guy de Maupassanta, Horla. Povídka doznala několika změn, což se dá pochopit. Těžko si lze představit, že by příběh fungoval v nezměněné podobě jako celovečerní film.. Ač mám Vincenta Price hodně rád, mám pocit, že jeho afektované herectví tomuto filmu spíše uškodilo. Ve spojení s nevýraznou režií a rozháraností, co se atmosféry týče, film působí poněkud mdle a nevýrazně. Pro mě zatím nejhorší Priceův film.

La cabina (1972) (TV film)

Tak tohle je teror! Mě naprosto neznámý film, o kterém bych opravdu nerad cokoli prozrazoval, abych kohokoli dalšího nepřipravil o zážitek. Rozhodně bych nedoporučoval cokoliv o něm číst a v žádném případě prohlížet si zde galerii fotografií... Věřím tomu, že pan Mercero stvořil nejsugestivnější film, jaký sem kdy měl možnost spatřit. Fim, který si budu pamatovat pokud ne do smrti, tak přinejmenším po hodně hodně dlouhou dobu. +++ke stažení na www.secret-cinema.com+++