Sněženky a machři po 25 letech (2008)

"Všichni jsme starý..." vyhrkne Marika a já musím říct, že jsem čekal ještě větší mlácení slámy a další z řady nepodařených pokračování. Nestalo se tak úplně i přes zcela jasnou zbytečnost tohohle dílu. Pelant/John napsali výpověď o jedné generaci (trošku děravou), které něco uteklo či stále utíká. Příležitosti, které jim naservírovala změna režimu i lásky a život, který se zdá u některých vyvrcholil právě na slavném lyžařském výcviku. Takové to tlachání nad tím, co všecko je v životě už v hajzlu s trochou nadsázky, nic víc. Vadilo mi časté opakovaní starých fórů (aspoň si rejpnou nakonec sami do sebe), ale zdá se že snahou bylo právě navodit ten pocit, že opakovaný vtip není vtipem a staré časy jsou už dávno pryč. Vadila mi ta story o dvou mladých lidech a celkem mě překvapuje ta uměle vetkaná paralela se skutečnými osudy dvou hlavních postav. Velký comeback se nekoná, ale nebylo úplně nepříjemné vidět některé hrdiny znovu. Nejzajímavější je pro mě Václav Kopta. Doufám, že ho uvidím častěji.

Spirit (2008)

"Moje město. Je tam vždy pro mě. Každou osamělou noc je tam pro mě. Není to žádná vyglajcovaná podvodnice, oblečená jako nějaká holka pod zákonem. Ne. Je to staré město, hrdé na každý svůj pupínek, prasklinu a vrásku. Neskrývá to, čím je, z čeho je: Pot, svaly a krev generací."

Stalo se (2008)

Vstyčený ukazováček. "Tytyty budeš-li zacházet ošklivě dál s přírodou, ona si s tebou poradí!!!" Prvoplánově blbé. Doporučuji voličům strany zelených.

Street Kings (2008)

"Co se stalo s tím, že do vězení mají chodit jen zlí lidé? - Všichni jsme zlí, Tome."

Tropická bouře (2008)

"Vrtulník je Bůh a já jsem Ježíš Kristus, jeho syn. Vy jste mí učedníci! A nikdo nejde domů, dokud to nesehrajete. Pojďme natočit nejlepší válečný film všech dob!"

U mě dobrý (2008)

"Vlak by měl jet tak pomalu, aby motýli mohli otevřenými okny létat svobodně dovnitř a ven.." praví Bolek Polívka a já už vím, že tato věta bude "moudrem na závěr". 102 minut kde minimálně do dvou třetin se NIC neděje. Zatím nejhorší Hřebejkův film.

Valčík s Bašírem (2008)

"26 psů. Pamatuji si každého z nich. Každou tvář, každou ránu, pohled v jejich očích... 26 psů." Přes detailně provedenou animaci za pomocí různých současných animačních technik má na mě tenhle film celkem neutrální účinek. O tom, že je válka svinstvo a že není jednoznačné kdo je ten dobrý a zlý toho bylo natočeno již hodně. Tenhle snímek nesděluje nic nového, pouze tyto omleté skutečnosti zopakuje v luxusním balení pohledem jednoho ze zůčastněných. Pár dní po shlédnutí to ve mě nic nezanechalo a film se mi spojil v jeden dlouhý pás animačních technik. Více informací o událostí na: wikipedia

Valkýra (2008)

"Víte, jak tahle válka skončí, poručíku? Ten obraz svěsí dolů a toho muže pověsí."