Hra s kameny (1965)

Nečekejte nic víc, než je uvedeno v názvu: V rytmu hrací skříňky tančí kameny v hrnci, a to do té doby, než se dno protrhne. The End. Ale výtvarně z toho Švankmajer opět vytěžil maximálně surrealistický dojem.

Dannyho parťáci (2001)

Nedotažený kousek. Jako krimi dobré, nikterak originální zápletka je v rámci možností pěkně promyšlená. Po stránce humoru hrůza, za žánrově podobným Snatchem zaostává o několik galaxií far far away, zasmál jsem se tuším jednou. Tomu nepomůže ani hollywoodský all-star tým různých handsome boyů, který je zde dle mého čistě na efekt: Matt Damon je milionkrát lepší jako Bourne než uhlazený zlodějíček a Clooney se hodí tak do živého obrazu, ale rozhodně ne do jakéhokoli ambiciózního filmu (pokud tedy těmi ambicemi nejsou rozvzdychání dámského publika). Pitt a Garcia předvádí svůj tradiční nadprůměr, Julia Roberts dokonce zvládla na své poměry věc nevídanou, a to nezničit celý film svou přítomností. Výsledkem je lepší nadprůměr - mnohem lepší mafiány posbíral Soderbergh do Trafficu.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nikdy nečekejte zázraky od prvních míst jakéhokoli žebříčku. Shawshank sice prvních 110 minut poskytuje určitou čtyřhvězdičkovou kvalitu psychologicky (samozřejmě v rámci amerického filmu) celkem věrohodně vypracovaných postav (snad až na celkem nesympatického hlavního hrdinu, ale Morgan táhne za dva), ale poslední půlhodina je POZOR SPOILER! naprostý masakr filmu patosem ála "Hollywoodský konec, varianta 3: Setkání na pláži" obohacený zde zcela nepasujícím Prison Breakem. Beznaděj předchozích dvou hodin je ta tam a Fight Club tak pro mě jíž není film s nejvíce degradujícím koncem. Čili alespoň jedno první místo v mém osobním žebříčku Shawshank získal.

Wanted (2008)

Velmi rozporuplné dílko (to bude tím rudokabátníkem v Hollywoodu). James McAvoy mě teda v nejmenším neoslovil, měl by napříště svoje síly upřít do role trochu většího komediálního charakteru. Angelina po delší době v roli, kde nejen že dobře vypadá, ale může si i zahrát - samozřejmě v rámci možností tohoto výtvoru (což je jedna z největších slabin filmu, protože prostor dostává pouze ne zrovna sympatický hlavní nýmand). Dále má Timur a jeho parta úchylku na zrychlování/zpomalování/přetáčení záběru, což mě až na 2 sniperské scény nechalo naprosto chladným. A ovládané kulky se nehodí snad ani do komiksu. Na druhou stranu některé scény (zejména akční) trpí značnou originalitou až osobním kouzlem: Zajímavě zaklíněná Angelina na kapotě, Angelina skákající v Žigulíku do Pendolina, Angelina v lázni...tyto scény mají jedno společné pojítko (=pozlátko). Škoda, že Common má zase jenom malej štěk, tady mohl zazářit.

Výplata (2003)

Poslední dobou začíná být nějak módní hrát si s časem, mazat paměť a cpát flashbacky, kde to jen jde. Sem to zrovna celkem zapadlo, což nám ovšem vynahradil John Woo nepochopitelným obsazením pěkně vypadajícího kusu papundeklu jménem Ben Affleck. Celý film tak stojí na (jako vždy) velmi okouzlující Umě, což vzhledem k potenciálu zápletky zamrzí. Jó Killer, to bylo jiný kafe...

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Super boje, pěkná komiksová stylizace...a jak někdo otevře hubu, je z toho průser.

My Best Friend's Birthday (1987)

Prvotina, jenž nese v asi třech momentech (scéna s koksem v radiu, výběr Elvise jako ideálního partnera pro chlapi-sobě soulož a pseudo kung-fu souboj) nádech budoucí Mistrovy geniality. Zbytek je spíše zmatená nuda.

Memento (2000)

Absolutní vítězství formy nad obsahem, aneb jak udělat z průměrné zápletky zběsilým střihem a porušenou časovou linkou kvazisuper thriller.

Ratatouille (2007)

Sympatická tematika vaření, bohužel z takovejhle filmů mám vždycky prázdnej žaludek, což koncentruje mou pozornost a tak jsem zjistil, že sleduji mezi animovanými lahůdkami tisíckrát provařené (s různým kořením) dětské pixarovské fóry. A já se tak těšil...A von zase animák evropského typu (čili:pěkná a stále stejná animace a slabší obsah).

Zběsilost v srdci (1990)

Převelmi zamilovaný Sailor (Nicholas Cage, který zde předvedl asi své nejlepší herecké prkno) a překrásná Lula (pro mě celkem odpudivá Laura Dern) utíkají mezi častými kopulacemi před vrahem, kterého na ně poslala Lulina matka. Jejich strastiplná cesta lemována jest různorodými zvrhlíky a všelicofily, v neposlední řadě také čarodějnicí na koštěti. Tenhle eintopf ovšem Lynch na své poměry moc nezvládl vyždímat do nějaké zajímavější formy, a tak film ze sraček tahá kromě Cage už jen megaslizkej zubáč Bobo a originální závěr jako vystřižený z Shimotsuma Monogatari.