Nikdy to nevzdávej (2008)

Depilovaný Rocky Balboa naservírovaný pro YouTube mládež. Eye of the tiger nahrazuje Stronger. Tuhle zhovadilost mi nezbylo jinak, než sežrat i s navijákem - film, jemuž i Odpad! jistě nebude cizí a zcela mimo mísu. Nejlepší na tom celém je, že narozdíl od jiných podobných pokusů nejde o romantický film s přícmrndem následně pofoukané pěstičky, ale akce je opravdu hodně a navíc je výborně naasnímaná, takže žádné zmatky. Přiznám, že těchto 5 hvězdiček není zcela objektivních, ale prostě sem se u filmu takhle už nějakou chvíli nebavil.

Kick-Ass (2010)

Nesmírně kulervoucí film. Filmový teen rare steak.

Mikulášovy patálie (2009)

Už od úžasně animovaných titulků je tenhle film neuvěřitelně příjemnou záležitostí. Dětští herci se vypořádali se svými party bravurně (jeden za všechny by asi byl Kryšpín), decentně karikaturní variace "dospěláků" - vedené mně velmi sympatickou (žeby francouzsky šaramantní?) paní učitelkou - na sebe zbytečně nestrhávají pozornost a umožňují hladký chod světa dětské představivosti. Jistě, nenajdete zde nic nevídaného, ale za to pohlazení na duši to myslím stojí.

Moonraker (1979)

Pro mě paradoxně jedna z nejlepších bondovek "staré školy". Spousta humoru (humorného), nápadité akční scény, megalomanský megaloman, dokonce sličné bondgirls. Jawsův frankensteinovský přelom je sice na balanci nevkusu, ale mě osobně neurazil a trochu i zvýšil moje sympatie k téhle postavě, která mě ve Špionovi rozhodně neuchvátila. Navíc hojnost akčních scén, které mi na Moora přišly výborné, se odehrává v pro studenty předmětu DA3 na FA ČVUT zajímavých lokacích (kdo pozná Vaux-le-vicomte, tomu pošlu vtipnou histroku doslova z historie ^_-). A Bondovo zjevení ála Clint Eastwood v Leoneho kouscích bylo sice totálně nesmyslné, ale pobavilo královsky.

Pýcha a předsudek (2005)

Naprosto brilantní, skvělá, krásná romance. Od ramenou nahoru okouzlující Keira. Výtečně napsané dialogy. Naprosto promyšlená maškaráda škrobenosti, dohazovačských pletich a jednoho zdravého rozumu. Skvělá kamera a kostýmy. Gratuluji, pane Wright, jeden z mála filmů poslední dobou, na který sem se nedíval jeho trojnásobnou délku stopáže.

Star Trek (2009)

Jeden z nejlepších filmů, jaké v tomto tisíciletí vznikly. A to jsem prosím předtím nikdy žádný Star Trek neviděl (ano, unglaublich). Děj je celkem bytelně logicky vystaven, takže se ve všech těch warpech, dírách a teleportacích nevešíte na inteligenční šibenici. Kirk (Chris Pine) a Spock (Zachary Quinto) jsou vynikající, úvodní scéna mě dokonce dojala, naprosto boží jsou efekty a výprava: obvzláště futuristická romulanská loď je parádní. Sem tam se přihodí nějaký ten geekovsky/pubertálně pomrkávající vtípek (jůůů, Kirk je zmlátil a ještě si šáh!) a vesmírný technik s tím nejskotštějším přízvukem na světě (Simon Pegg). Doporučuji natočit několik navazujících řad seriálu a desítky dokreslujících filmů.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Dost možná nejdepresivnější film vůbec, konkurovaný maximálně tak Hotelem Rwanda a von Trierovými depresemi. No jo, pro nás Čechy je inkvizice ideální nástroj seberealizace...

Pro pár dolarů navíc (1965)

Ještě znatelně lepší než předchůdce. Dva už jsou tým, i když poněkud svérázný. Ennio je bůh a jenom jeden. A Sergio zde nechal již naplno propuknout svou legendu dlouhých záběrů a i trochu slunce zasvítit na patentovaný Clintův škleb s nezbytným žvárem v levém koutku. V Pár dolarech se také sešel nebývalý herecký spaghetti ansámbl, který se již nikdy před tím ani potom nesešel. Náramkové hodinky jsou skvělé. Klasika.