• Krátkometrážní

Soul Kitchen (2009)

I když mám pocit, že vypjatá emigrantská dramata tak nějak pasují ke stylu Fatih Akina líp, tak i s komedií (což je dost diskutabilní, zda se to dá za komedii považovat) se vypořádal nadmíru dobře. Žádná velká řachanda se nekoná, spíše je to na sem tam pousmání se a zamyšlení se nad životní entuziasmem přistěhovalců, kterým dávaj nám - lenošným a šedým evropanům - slušně na prdel.

Vrtěti ženou (2011)

Zajímalo by mě, zda paní režisérka má doma alespoň jeden vibrátor?!? Odpovím si sám:" Pochybuji", protože jinak by nemohla natočit takovou staropanenskou bez-vibrátorovou uhihňanou selanku....

Hodný syn (2011)

Takhle nějak vypadá letní pohoda na chatě u jezera ve Finsku. Citově neukotvená matka - patrně slavná herečka - unikající před sebou sama a bulvárem; synek, který je divnej a ještě k tomu fixován na matku a sám nejraději kouká do dálky, v předtuše, že se něco stane nebo se nudí; nejmladší synek, který je ještě divnější, běhá s kamerou, filmuje hmyz a skřítky v sauně - ve filmu se o něj nikdo nestará a tak si dělá co chce. Zprvu komedie, posléze romantika a na závěr dusivé psycho rodinné idyly plné pokřivených vztahů a bublajících běsů. Nevyrovnaný, typicky severský a obávám se, že do českých kin se ne-moc hodící snímek.

Neopouštěj mě (2010)

Jednoznačné zklamání a velká nuda. Odosobněný film, který si klade hodně otázek, ale bohužel ne k vývoji lidstva a dárcovství orgánu, ale spíše si divák kladě hodně logických otázek, které film úplně přehlíží a ignoruje. Možná by bylo dobré si nejprve přečíst knihu, ale potom se obávám, že by takhle špatný a plytký film ztratil naprosto smysl k shlédnutí.

Circus Fantasticus (2010)

Vypořádání se s tragickou válkou ve stylu fantazijního cirkusového magického realismu. Beze slov, jenom v obrazech. Magické, ale zároveň hůře uchopitelné. Film funguje jako obrazy, ale jako celek trochu selhává, takže i těch 75 minut je hodně.

I Touch a Red Button (2011)

Asi na to nemám měřítka, tak těžko hodnotit..nicméně hudba pěkná, pinochio panáček taky...:-)

Máme papeže! (2011)

Dobrých komedií je jako heterosexuálních kněží:-)...mno dobrá, bude jich více a teď myslím ty komedie, a o to více je nutné si jich vážit a cenit. Máme papeže je sice, jak už tu někdo píše, trochu "Varovina" s velkou reklamou a pověstí až nečekaně kvalitního počinu. Je to příjemná podíváná, kterou polidšťuje celý Vatikán, kdy dělá z papeže popletenou figurku a ze sboru kněžích sbor nudících se staříků, kteří neví coby, takže v rámci rozptýlení si zahrají třeba i volejbal. Co mi asi nesedělo je až příliš prostoru pro samotného režiséra, který si z parkrát dělá z filmu trochu svoje divadýlko a potom určitá nevyváženost dějových linek...Jako vždy o pár minut kratší film by udělal lepší službu, ale i tak vládne spokojenost...

Nedotknutelní (2011)

Krásný důkaz toho, že 8. nejlepší film (dle aktuálního žebříčku csfd) může být naprosto klidně velmi průměrná, nudná komedie, která spíše přiměje ke spánku než ke smíchu a jejíchž filmové kvality jsou ještě níž. Hodnocením na csfd se jednoduše řídit nedá, zvlášť když se jedná o francouzský film a komedii k tomu:-)

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Bylo to kruté, bylo to nepříjemné a mohlo to být prostě mnohem lepší (z určitého úhlu mě napadl třeba Haneke, který by to rozehrál jinak...). Více psychologie, náznaků, sofistikovanosti a méně efektů, doslovnosti a nápověd. Film rozehraný tak, že z nějž z počátku mrazí a podívaná se stává až krajně nepříjemnou (dětský představil č.2, kterému jsem zlo věřil mnohem více než vymodelované kojenci s třemi šestkami v očích) se proměňuje postupem času a také stárnutím Kevina, v čekání na závěrečný "masakr"a přiblížení cesty a možných motivů. Syn je despotický, matka milující a otec nekňuba. Příliš schématické, škoda, film nezklamal a nescházelo mnoho a dokonce by nadchnul. Knížku si ale každopádně také přečtu.

Nákaza (2011)

2020 edit: Třeba ocenit přesnost a kvalitní rešerši, ale i tak je to sice aktuální, nicméně stále žánrová nuda. 2012: Když je tu nákaza, tak tu bude asi časem i vakcína a všechno bude zase dobré. Do toho klasicky dvě strany - dobro a zlo, kdy se nakonec i zlo stane dobrem, takže nakonec vše dobře dopadne a všichni to přežijem. A samozřejmě tu máme ještě zlé Číňany. Soderbergh se utopil v nudných schématech, ničím nepřekvapil a de facto upadl velmi rychle v zapomnění.