Šéfkuchař na grilu (2014)

Neuveriteľné - toť asi najvýstižnejšia charakteristika. Do 20. minúty je to happy start. Chef si dobre žije, dobre varí, všetko klape, so synov vychádza úžasne. Proste úvod do idylky, ktorá sa má podľa všetkých pravidiel drámy zničiť. Do 40. minúty sa to celkom zaujímavo zaplieta, Jedlo láka. Chef objavuje twitter. No a potom, keď má prísť konečne dej a konflikt a zápletka, príde úplne nevieryhodný, násilný akože skrat... Lebo bol v scenári, kvôli ničomu inému. A od tej chvíle je to reklama (podotýkam, že klamlivá) - na twitter, na iPhone, na fast food, kubánsku hudbu, detskú prácu a šťastné manželstvo po rozvode. Posun odnikiaľ nikam, vlastne doteraz presne netuším, čo tam robil Downey junior a koho to akože hral. Záver filmu je potom happy end, roztiahnutý na polovicu metráže. Všetky následné udalosti úplne nerealistické. Film nemá spád, drámu, nezobrazuje ani život v karavane, ani problém zarábať zo štyroch dolárov za taco, a napriek snahe, ani recepty na dobré jedlá. Až tu zrazu - titulky... WTF? Ďusi Hoffman svoj part odohral, ešte kým ho čakal taxík na letisko, Scarlett si podľa mňa ani nepamätá, že v takom čomsi hrala, za jediné plus považujem neutrálny námet a celkom príjemné, civilné vystupovanie Jona Favreaua - pravda, okrem chvíľ, keď musel viesť husté podnikateľské reči, aby jeho desaťročný syn pochopil, že má najvyšší čas si vybrať životnú dráhu a zabudnúť na detstvo. A ešte som celkom rád, že tam nikto nikoho nezabil a dokonca ani nedal po papuli. Stručný dodatok: Ak si naozaj nasypete kukuričný škrob na zaparené oné, dostanete takú bakteriálnu infekciu, že vám ani scenár nepomôže...!

Rocky Balboa (2006)

Veľmi pekný príklad umenia pomerne citlivo a profesionálne dojiť prvotný námet aj tretiu dekádu... Všimnite si, že vo filme nikde nezaznie vek hlavných súperov - bolo by to totiž príliš okaté, ako sa nemožné stáva skutočnosťou ;) A hoci je to už šiesty film o nemožnom, Sly sa statočne tvári, že tomu stále verí - a jeho fanúšikovia veria tiež! A rovnako ako vo všetkých predošlých filmoch o Rockym, aj tu je to presný odtlačok doby. Stallone je všímavý pozorovateľ.

Pošetilost mocných (1971)

No neviem, aj po treťom pozretí nejak neviem prísť tomuto filmu na chuť... Oproti iným Funesovým komédiám je to priam melodráma, vtipná asi ako Hamlet. Chýba nadhľad a paródia. A aj to Louisovo pitvorenie v tom historickom kontexte a formáte zaniká.

Rocky V (1990)

Prvý naozaj profesionálne napísaný a zahratý (dokonca vrátane Stallona) Rocky. Oveľa lepší než štvorka, samozrejme... A kebyže nechýba záverečný súboj v ringu, ku ktorému sa to všetko schyľovalo (to fakt prvýkrát v živote ľutujem, že filme nebol o 20 minút dlhší???), tak dám 4 hviezdy, a možno aj 5... P.S.: Že tento diel nemajú učňovkári radi? Nuž... kári. P.P.S.: Konečne sa tu (vzdialene) začína akožebox podobať na box... ;)

Varšavská bitva 1920 (2011)

Falšovanie histórie á la Hřebejk a spol. Umelecká úroveň podobná. Nezaslúžená popularita podobná. 1 hviezda za uniformy, ale aj to len tesne.

Rocky IV (1985)

Episode IV: The Revenge of the Empire. V tejto časti opäť sledujeme Sylvestra Stallona, ako dostáva ďalších pár miliónov dolárov. V ringu zápasí s Ubermenschom SS, zamaskovaným za Rusa, čo má nordickú manželku. Rusko - to je sneh a vrtuľové lietadlá z Druhej svetovej vojny, vieme? Záverečný súboj sa preto odohráva v Severnej Kórei. Ako sa konečne odhalí, najlepší tréner boxu je povaľač Paulie. Priestor medzi flashbackmi vypĺňa hudba a 40% nových záberov. Na motívy predchádzajúcich častí scenár napísal a režíroval: Ronald Reagan.

Boku to tsuma no 1778 no monogatari (2011)

Pomaly pôsobiaci film, ktorý však o to hlbšie vtiahne diváka do zobrazovanej situácie. Na mne zanechal silný dojem, i keď by som sa stavil, že keby bol o polhodinu kratší, výsledok by bol ten istý...

Rocky III (1982)

Ale jo, celkom slušná trojka... Niečo ako ďalšia časť kriminálneho seriálu - v podstate dopredu vieme, ako to dopadne, ale zaujímajú nás konkrétne okolnosti a nové tváre. 50%.

Rocky II (1979)

No hej, zase ďalší pôvodný muster všetkých neskorších dvojok - nejde to a nejde, úpadok až na dno, žena v kóme, no a potom sa to zlomí a nakoniec veľká výhra! Yo! A tiež som si nemyslel, že niečo niekedy prekoná Stalloneho predstieranie boxu - a predsa ho prekonalo jeho predstieranie bozkov! :D

Rocky (1976)

Gilgaméšov epos všetkých lúzrov na svete. Kto sú lúzri? My všetci sme lúzri! Okrem bankárov a kaviarenských filozofov, samozrejme... Tí to však nevideli a ano to nepochopia. No a potom sa to začalo kopírovať... napodobňovať... Takže, sakra, nemôžem dať menej než 5. Lebo tento film to všetko začal. Celé 80-te roky! ;)