Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Abrams vsadil na istotu, a priniesol fanušikom najobľúbenejšej ságy v našej galaxii čistokrvnú nostalgickú záležitosť, ktorá dodržuje pravidlá starších troch dielov. Tvorcovia si tak udobrili vzbúrených divákov od dôb novších troch dielov, ale tým spôsobili, že The Force Awakens sa sám seba bojí natoľko, že neni schopný priniesť ani štipku invencie či fantaziálneho nápadu. Pre nostalgikov kinematografická katarzia, pre neutrálnejšieho diváka film, ktorý neurazí, ale zároveň nema čím nadchnúť. Ps: tržby jasne ukazujú, že nostalgikov je o dosť viac... na tom ale neni nič zlého :) 70%

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Prvé dve tretiny fasa. Detailný rozpis po druhom zhliadnutí. 77% | CineStar Černý Most, Praha, 23.3.2016 | Prvotný dojem bol silnejší, ale ani napodruhý krát to nebola žiadna katastrofa. Kto išiel na tento film s hľadaním Nolanovských kvalít, urobil veľkú chybu, a určite opustí kinosálu nespokojný. Moje očakávania boli veľmi malé, a možno i preto som sa bavil náramne až do konca súboja dvoch hlavných predstaviteľov. Pri nástupe poslednej štvrtiny s cgi monštrom (ako býva zvykom) som to už vlastne len odzýval - je to asi nutné zlo, ktoré si tvorcovia kôli určitej časti publika nemôžu odpustiť. Osobne si myslím, že sa dnešný divák posunul kvalitatívne niekde úplne inde, a ani tí, ktorí vyrastali na plnokrvných komixoch si na podobné finále nepotrpia. I napriek tomu si myslím, že scenár mal svetlé chvíľky, pre mňa boli vrcholom snové sekvencie a predstavy Waynea a Kenta. Podobné časti by boli bodli aj keď nespali, a mohol to byť takmer plnohodnotný zážitok. Ps: Po introdukcií niektorých ďaľších postáv z Justice League mám vážne obavy, že nasledujúci kus bude o dosť horším filmom, než bol Dawn of Justice. Ale nechajme sa prekvapiť. 75% | CineMax Košice, 27.3.2016 |

Trabantem do posledního dechu (2016)

Samozrejme na seriálovú verziu "Trabantem Jižní Amerikou" to nemá, ale to sa od tohto filmu ani nedalo čakať. Je od prvej minúty jasné, že toľko diania, čo nahrali za 6 mesiacov, sa do hodiny a pól jednoducho nedá nastríhať, takže vlastne vidíme takú dlhšiu upútávku na seriálovú verziu na jeseň, na ktorú sa mimochodom s priateľkou neskutočne tešíme, pretože aj tento počin sme si užili nármne na premiére. Ps: Škoda, že nie je viac kontinentov, už im veľa neprejdeného nezostáva, čo bude potom? :)

Domek z karet - Série 3 (2015) (série)

Málo nových postáv, o to kvalitnejšie prehĺbenie tých pôvodných.

Domek z karet - Série 2 (2014) (série)

Ukážka bezhraničného pokrytectva a nevymysliteľných klamstiev. Celé je to na takej filmárskej úrovni, že je z toho divákovi naozaj zle. Majstrovské dielo, vo svojom zmysle.

Domek z karet - Série 1 (2013) (série)

Tematika a nálada seriálu spôsobuje emočnú neplnokrvnosť, ktorá sa však v daných podmienok nedá obísť - nevadí to, pretože práve tým je House of Cards jedinečný a iný, než všetko ostatné na trhu. Inteligentná scenáristika, s preafektovanu sústredenosťou na vyjadrenie nálady početnými scénami so zábermi na nalievanie chlastu a fajčením -je to totiž expresívnejšie, než by boli zábery bezspánkových nocí strávených nad dokumentmi...

Návrat do Cold Mountain (2003)

Takto vyzerá film, ktorý má všetky súčasti pokope: Predloha, scenár, réžia, herecké obsadenie, technická stránka. Aj napriek dhlšej metráži som zostal v kúzle Cold Mountain. Ps: Asi najsilnejší a najpresnejší casting za dlhú dobu. Nebyť Lord of the rings v roku 2003, premenil by tento film minimálne 4 nominácie, a nie jednu. 90%

Fiction (2016) (studentský film)

V zásade podarený študentský film, ktorý prejavuje známku nádejných tvorcov, hlavne čo sa scenáru, kamery a hudby týka. Príbeh má totiž potenciál strhnúť aj napriek skrátkovitosti, kamera má aj nevšedné zábery a hudba má motív a zvukovú širokospektrálnosť, ktorá sa vymyká bežným domácim pomerom. Pokial sa na to človek pozerá objektívne, tak je tam samozrejme ešte plno faktorov, ktoré sú k plnohodnotnému zážitku nedotiahnuté: Nadabovaný zvuk je síce čistý, ale nesynchronný - o dosť lepšie riešenie je live nahrávanie s zvášť zvukovým štábom. Postavy, ktoré sú napísané v scenáry na nejaký vek, musia vekovo odpovedať - inak príbeh stráca dôveryhodnosť atď. Verím tomu, že sa ľudia, ktorý sa podielali na tomto kuse, budú ďalej vyvýjať, a budú servírovať každým ďaľším pokusom kvalitnejšiu prácu.

Spotlight (2015)

Ťažké téma spracované s neskutočnou ľahkosťou a dynamikou. Parta elitných hercov jako Ruffalo, Keaton, McAdams k zážitku len pridávajú. Dávno nevidené podarené drama na základe skutočných udalostí. 84%

Deadpool (2016)

Nečakane drsné, sprosté a podarene vtipné. Marvel sa uberá dobrým smerom, pretože vie, že sa už po x krát nesmie sám seba brať smrteľne vážne - a to je dobre. 85% | CineStar Anděl Praha, 13.2.2016 |