Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Svěží akční dobrodružství s palcem nahoru pro fanoušky fantasy a dolu pro fanoušky Ritchieho. Do poctivě postaveného fantasy příběhu přimíchává Guy Ritchie svůj příjemně odlehčující humor, nadhled a nezaměnitelný styl. Místy skvěle ulítlá záležitost ale často padá do zajetých generických kolejí moderního CGI fantasy plného "meh" akce a "meh" epiky a já se nemohl zbavit dojmu přistřižených křídel za účelem větší žánrové komformity. Film chvílemi neví jestli je pardodíí, fantasy podu(c)kem, nebo vážně míněný patos. I přesto ale zábavná záležitost se super pasážemi a zábavným protagonistou. Příjemné zpestření fantasy žánru, které pobaví a neurazí.

Knights of Badassdom (2013) odpad!

Amatérská ptákovina pro larpaře a béčkové sadomasochisty. Kvalita filmu odpovídá kvalitě závěrečné příšery.

Život (2017)

Vetřelec bez H. R. Gigera, sterilní a tuctový. Pár solidních scén, příjemný závěr, a zajímavý příšerák, celkově slušně řemeslně zvládnuto. Na druhou stranu nezajímavé postavy, šablonovitý scénář a absence nějakého osobního kouzla. Průměrné sci-fi, neurazí, nenadchne.

Bůh žehnej Americe (2011)

Indie bratránek Falling Down a Network. Oproti zmíněným povrchnější a ledabylejší, spíše liberální hlásná trouba než sociálně kritická filmová stylovka. Styl i vizuál celkem tuctový, příběh bez větší tenze a psychologické pnutí, které by mělo být filmu o sériových vrazích vlastní, prakticky není. I tak ale snímek neurazí. První půl hodina super, několik super černohumorných momentů, pár instantních životních pravd a solidní ústřední duo. Škoda odfláknutého scénáře, který se úplně vykašlal na fakt, že krvavou jízdu vražedného dua nikdo v průběhu filmu prakticky neřeší - Frank a Roxy si svobodně zabíjejí tuctům svědků a záznamů navzdory, policie i normální amíci zůstávají klidní. Říkejte si co chcete o Američanech, ale takováto lhostejnost k mnohačetnému vraždění prostě není reálná, natož v policejním USA. Film, který se snaží být kritickou sondou, tak má nezacelenou trhlinu, která se táhne celým příběhem. A oproti Frankovi, Roxyniny motivace mi zůstávají díky přitroublému zvratu záhadnou. Přesto za těch pár Frankových monologů tu čtvrtou hvězdu přihodím.

John Wick 2 (2017)

Suchopárnější akce, větší styl. Akce nemá takovou ránu, oproti jedničce zpomalila, zhloupla a zevšedněla (nicméně zůstala stále nad průměrem současných akčňáků). Co ale přibylo je parádní vizuální/designový styl - zdánlivě obyčejné lokace bizarně nasvícené a skvěle nasnímané, parádně využitý prostor, barvité vedlejší postavičky a náhled za závěs uhlazeného zločineckého syndikátu. A závěr filmu super tease na další díl. Sem s ním!

Absurdistán (2006)

Je ironické že film, který chce povzbuzovat mysl je banální, prostý, přímočarý a podkuřuje těm nejjednodušším divákům. Super nápad, nevyužitý potenciál, promarněná příležitost.

Smrt ve tmě (2016)

Lehce nadprůměrný tísnívý nervák. Komorní zručně natočený hororový thriller s dobrými nápady, zajímavou zápletkou a ne-nesympatickými trojrozměrnými postavami je chvílemi napnutý jak škrtící struna. Nohy mu ale podráží občasné nedotaženosti, nelogičnosti, vyložené scénáristické chyby ("Jsme v pasti, všechna okna jsou zamřížovaná!" o 10s později postava propadne tím samým oknem ven...) a žánrová klišé typu "Na co čekáš ty krávo, utíkej!". Přesto solidně provedený napínavý thriller se super "záporákem", který se dá s přimhouřeným okem notně užít.

Příchozí (2016)

Čisté poctivé sci-fi. Pomalu budované mystérium chvějící se strachem z neznáma spějící k originálnímu vyústění nenápadně vypovídající o lidské povaze a soudobé pozemské společnosti. V mnohém připomíná Zemeckisův Kontakt, ale v unikátním minimalistickém stylu - čistém, chladném a hladkém jak povrch mimozemské lodi. Oprávněně chválený hit, který si troufá dělat vysokorozpočtové hollywoodské sci-fi o mimozemské invazi originálně a po svém.

Ledová archa (2013)

Stylová postapokalyptická jízda. V přehlceném postapo žánru se originalita váží zlatem a tady je jí na rozdávání – unikátní prostředí fantasmagorického vlaku řítícího mrtvou krajinou, kdy každý vagon je světem sám pro sebe od prochladlé lůzy zadních částí až po sprostě luxusní přední vagony generuje skvělé situace a dynamický akční příběh. Osoleno mystériem vlaku, jeho společenského rozložení a tajuplným megalomanským vizionářem v jeho čele mi nejednou připomněl svojí bizarností hry série Bioshock. Ano, v ději jsou trhliny logiku některých scén, aby člověk hledal tlustou lupou. Film blbě pracuje se zpomaleným záběrem, u některých scén se snadno absurdita zamění za hloupost, herecký ansámbl je spíše pozlátkem než koncertem (zoufale nevyužitý Ed Harris a John Hurt). Ale všechno se to úspěšně schovává za stylovou filmařinu s originálním příběhem a skvělým prostředím. Když člověk čas od času přimhouří oko, užije nápaditou postapokalyptickou akční jízdu.

Sebevražedný oddíl (2016)

Bezduchá producentská rychlokvašná slátanina, která se marně snaží kopírovat Marvelácké úspěchy. Pejsek a kočička vařili dort a naházely do něj všechno, co je patrně zrovna cool. Výsledkem je neoriginální nemastný neslaný mišmaš se scénářem rozstříleným logickými dírami, zbytečnými scénami a naprosto nesmyslnými zvraty v čele s jednorozměrnými postavami bez špetky jakékoliv líbivosti, to vše zabaleno do typického DC šedošedého digitálního vizuálu. Nezajímavá akce, pitomý děj, nesympatické postavy, blbé dialogy. Soundtrack je rychle přepínaný playlist hudebních hitů nastavený na shuffle. Ani nevím za co ta jedna hvězdička, asi za těch pár detailů na Harley Quinn jako všichni ostatní...