• Pohádka

Byl jednou jeden polda (1995)

Byl jednou jeden polda vlastně degraduje sám sebe už jen tím, že vychází z Policejní akademie. V hlavních rysech je tomuto snímku komedie podobná a vůbec se tím netají. Takže jako by polda byl parodií parodie. Takže zatímco melodie se povedla je docela slavná, snímek už tak vtipnou záležitostí není. Pár dobrých fórků tam najdeme a dokonce vím, že když jsem byl na základce celá řada spolužáků měla film velmi v oblibě. Ale z dnešního pohledu je to dost slabá komedie. Jenže co frčelo v hrozných devadesátkách, to by dnes neuspělo ani náhodou. Fascinuje mě to, že hlavně Krainová byla nacpaná po Kamarádu do deště i zde. Byla to totiž dost ubohá herečka.

Posel (2012)

Zeptám se jednoduše. Co má být zajímavého na lidech, kteří vědomě porušují předpisy a ještě se tím chlubí? Chtělo by se po nehodě říct: dobře jim tak. Neboť aspirovali dlouho. A dál? Žádná autorita před Petrem neobstojí, což je ve třiceti žalostné. Klidně je ochotný se sebrat a jet někam pryč. Krade, neřeší peníze, nulová zodpovědnost. Ani za vlastní činy. Docela slabý film, který bylo těžké sledovat, neboť jsem očekával konečně nějaký zlom, který by hlavní postavu postavil buď před rozhodnutí nebo ho změnil. Až následoval konec vcelku překvapivý.

JFK v soukromí (2012) (TV film)

Takhle, viděli jsme plno soukromých záběrů, ale zase ne tolik zajímavých, jak by se mohlo zdát. Ano, viděli jsme Johna Fitzgeralda Kennedyho jezdit na koni a chovat děti, ale ve skutečnosti to byly záběry, které o prezidentovi nevypovídají nic zásadního ani nic zajímavého, co by člověk již nevěděl.

Boží pole s. r. o. (2006) (TV film)

Za mě takový pohodový příběh, který ale ve skutečnosti sám o sobě nemá co nabídnout. Navíc ve dvou dílech. Piloti létají, letiště se zachraňuje a taky se dost chlastá. Zuzana Norisová je příjemným zpestřením, Miroslav Etzler byl tou dobou nacpán v podstatě všude. Nelze od toho čekat nic než klidné venkovské prostředí z kterého bych se do Prahy já určitě nevracel. Osobně se mi líbila i hudba. Tak nějak do tohoto snímku pasovala.

Vyhnání z ráje (2001)

Řeknu to takhle: určitě jsem viděl horší filmy, dvacet dva procent je i na mě překvapivě málo. Osobně filmy Věry Chytilové - až na Bohuša, moc nemusím. Ale na tomto snímku mě zaujala jen slušná hudba. Nezaujaly mě herecké výkony ani příběh sám o sobě. Ono to skutečně působí jako neustále se po sobě válící směsice nahatých lidí. Ano, kamera působí dokumentárně a tím pádem autenticky, ale jen proto, že jde o film o filmu. Tenhle film se pak vyhnal sám, když ho kritizuje i distributor.

Lustr (1979) (TV film)

Lustr není takovou neznámou zápletkou. Každý určitě občas zažil své příbuzné a minimálně štiplavé poznámky o interiéru. Nebo pak to horší a tím jsou nečekané zásahy. Lustr je ještě něčím zajímavý. Je to hlavně celou řadou ucelených návodů jak vyzrát v socialismu na stát. Petr Nárožný byl výborný. Byla to taky komedie přesně pro něj. My měli takovou babičku, která k nám chodila neočekávaně a doslova kafrala do všech úprav bytu mojí máti. Lustr ovšem doplácí na celkovou nerealističnost. Například doslova hysterické chování rodiny při každém plánu. Dokládá to třeba situace, kdy přes dort hodí dámy dvě hadry ač čekají návštěvu.

Recept na milování (1984) (TV film)

Manželé jedou na výlet a nevšimnou si, že si to přifařili do seznamovací agentury na seznamovací zájezd? Že by nevěděli, co si kupují, to bych ještě pochopil, ale to permanentní trvání Wimmera na pravidlech bylo humorné pouze na začátku. Mimochodem, Císlerovo vyprávění o ušetřeném času byla jen kopie. Vladimír Menšík přesně tuhle story vyprávěl v jedné ještě černobílé scénce. Partnerku mu dělala myslím Karolina Slunéčková, která shodou okolností zemřela rok před natočením této komedie.

Bakaláři 1997 - Polobotky (1997) (epizoda)

Když se mažel - muž obecně, chová jako dítě a tvrdohlavě si stojí na svém. A že to došlo až k rozvodu? Na to se dá říct jen tolik, že pak nemají být soudy zahlceny.

MDŽ (1999) (TV film)

No, jestli se skutečně nějaká žena chová tak, že se začne na ulici cpát šunkou a vztekle opakovat: moje a moje a moje, tak to je vskutku u dospělého člověka k zamyšlení. Chápu, že z podobných situací může vzniknout přátelství na celý život, ale nechápu dvaasedmdesát procent. Povídka je pro mě zajímavá ještě tím, že je to jedna z posledních rolí Slávky Budínové. Rozhodně si myslím, že existují lepší, ale díky především dvěma skvělým herečkám je lehce nadprůměrná.

Matador (1922)

Nevím, proč je na plakátech i Hardy, když tenhle film byl čistě o Laurelovi. Ano, film, který je parodován jsem neviděl. Nicméně i tak si myslím, že je na dobu vzniku snímek nezvykle dlouhý, ale tolik humoru zde zase není, aby obsáhl čtyřicet minut. Je zde také mnoho textu, ale při délce se není co divit. Mě pobavilo hlavně to, že když je býk zpočátku vyhozen z ohrady, je jasně vidět, že jde o figurínu. A to v obou případech.