• Pohádka

Láska z pasáže (1985)

Láska z pasáže je jedním z mnoha, který byl určen především pro fanynky Lukáše Vaculíka. Jako kriminálka je to totiž dost slabé. Kriminalisté opomenou si ověřit, že Pavel myl okna v bytech,které byly vykradeny. Pachatelé se scházejí, ač dobře vědí, že jsou nejspíš sledováni. Je to spíš taková výpověď o druhé půlce osmdesátých let. Milovníci osmdesátek si přijdou na své i hudbou. Nejsmutnější na tom všem je, že ze všech těch zlodějíčků a veksláků byly v devadesátých letech pořádní mafiáni - podnikatelé, a dnes milionáři a miliardáři.

Bakaláři - Prkno (1974) (epizoda)

Anebo jak muž dokáže se chvástati a žena dokáže muže zastati. Snad si z toho muži vezmou ponaučení, že by se neměli vychloubat a nechat vše na ženách. Na druhé straně se manželka nepochlubila, že na počátku taky věděla houby, prkno si neupevnila a rozflákala vázu. A věc vázy samotné je další podivná záležitost. Kolik slepení asi váza vydrží?

Marie Terezie, Její Veličenstvo a matka (2017) (TV film)

Příjemný dokument odhalující zase o něco víc o Marii Terezii. Reformátorce a to v mnoha ohledech. Škoda jen, že ji nehrála stejná herečka jako ve filmu Marie Terezie, protože tahle anorektička jí byla pramálo podobná.

Expedice Altaj - Cimrman mezi jeleny (2007)

Mám rád Divadlo Járy Cimrmana. Mám rád i všechny mystifikační a tajemné pověsti kolem něj. Ale tohle mi přišlo jako pokus nehodný cimrmanologů. Jako by si někdo vyjel na dovču a u toho se rozhodl trochu zapracovat na pověstech Cimrmana. Ani technicky to není úplně dobré. Navíc kromě Miloňe Čepelky vidíme pouze otce Vojtěcha Kotka. Tohle se mi jako fanouškovi Cimrmana nelíbilo.

Slíbená princezna (2016) (TV film)

Asi předzvěst moderních pohádek jedna dvacátého století. Ona se totiž jen tak nevidí pohádka, kde by se střílelo z kulometu a jedna z princezen se vrátila ze "strategie" opilá. Kostýmy odkazují na pirátskou pohádku, hudba zase na pohádkovou frašku či taškařici. Ale ne všechny kostýmy jsou od pirátů. Chvílemi mi to totiž připomínalo Laurela a Hardyho nebo Chaplinovské grotesky. Dialogy jsou doslova hrozné a jak už jsem psal výše, hudba to celé snižuje, protože zní prakticky nepřetržitě. Tvůrci sice využili krásného exteriérového prostředí a navíc si ještě pomohly triky, ale to je asi tak jediné, co se dá na pohádce sledovat. Pak ještě občasné hlášky zvířat. Jinak je to ale překombinovaná ptákovina. Proč například Radosti s piráty pomáhají sestry a ne jejich manželé? Párty na lodi, po ní přiopilá princezna a dokonce střílečka. Moderna prýští ze všeho. Piráti, zlaté vlasy, matka bojující s konví. Něco z toho by možná bylo i vtipné, kdyby toho nebylo tolik najednou. Vždyť ta pohádka má hodinu a třičtvrtě. Nejspíš došly nápady, že se vymyslel remake Zlatovlásky. Ovšem příšerný.

Stav ztroskotání (1983)

Na tomhle filmu je zejímavé jen to, že můžeme vidět mnoho později slavných osobností. Jinak je to nehorázná nuda. Zápletka je slabá. A country hudba rozhodně nenavozuje trampskou náladu. Vladimír Kratina - ještě jako mladý a štíhlý herec, tehdy nebyl ten udělaný chlap, jak jsme ho znali později, neměl jako vedoucí prakticky žádnou autoritu. Je tedy otázkou, proč se s dospívajícími vůbec někam vydával, když je nedokázal ztrotit. Mladí si dělali v podstatě co chtěli. Podle mě film, který chvílemi hledal svou hlavu a patu.

Andělé (1998) (TV film)

Tak to bylo něco hrozného. Další chlap, kterému ženskou musí domlouvat matka. Navíc Igor Bareš hrál umaštěného, zpoceného chlapa, který se o sebe moc nestará. Fakt netuším, na jaké vařené nudli utáhl Lenku Loubalovou. Aneb tak dlouho ji otravoval až ji dostal. Nebo spíš se jí zželelo. Ovšem jestli je pravda, že lítal po nemocnici a dokonce vešel převlíkajícím se sestrám na pokoj, tak to je spíš magor.

Mladý chemik (1998) (TV film)

Tak nevím, co je na povídce nepochopitelného víc. Jestli to, že chlap si nechá vybírat nevěstu matkou nebo to, že si nakonec hodlá brát ženskou jen dle chemické reakce, a to ještě domnělé, bez ohledu na to, zda ji má rád. Alespoň Jitku Ježkovou mám rád, tak ta to zachránila. Mimochodem, nedivím se, že téměř ve všech filmech, kde hraje Bára Hrzánová představuje ošklivku, když ji vždy tak šíleně namaskují.

Telefon story (1998) (TV film)

Tahle povídka je zajímavá pouze tím, jak moc může do seznámení zasáhnout osud. Že už si pak lidé pošlu za sebe kamarády je věc druhá. Co je ovšem na téhle povídce ubíjející je fakt, že když za sebe posílám kamaráda, abych si dívku otestoval, tak mu přeci sdělím všechny informace. Stejné je to i v případě kamarádek. Tudíž je celkem překvapivé, že polovinu věcí o sobě ti dva nevěděli.

Obyčejný člověk (2015)

Proč mě tento film nebavil víc? Protože je celý film uzpůsoben jen a pouze závěru. Abych pochopili přechozích pětaosmdesát minut musíme shlédnout závěrečných pět. A ani ty nevysvětlují úplně vše. Na druhé straně Íránské filmy nejsou v Česku časté, takže je to zajímavá sonda do běžného života Íránců. I když jen malinká.