• Pohádka

Americký chopper (2003) (pořad)

Motorky jsou krásné a baví mě dívat se na jejich konstrukci a montáž, ale zbytek je slabší...

Nutné k přežití (2006) (pořad)

Je to docela legrace, člověk sleduje Beara Gryllse, jak téměř na pokraji sil rozdává nejrůznější survival rady a přitom si jen domýšlí, jak asi vypadá doprovodný tým a zázemí tohoto drsného dobrodruha:-). Navíc některé jeho rady jsou řekněme efektní pro diváka avšak bez efektu pro samotné přežití... Počurat hadr a dát si ho na hlavu je při 50°C na ostrém slunci zbytečná námáha. Do 5 minut je tam, kde byl, a ještě se musí nechat otravovat nepříjemným zápachem....Stejně tak mě pobavilo, když jsem viděl, jak zhltnul kousíček jablka vyhrabaného z medvědova exkrementu a přitom na jeho očištění spotřeboval půl litru vody:-) Ten chlap je vtipálek - tahle jeho rada by vás tak maximálně zabila...Osobně jsem značně skeptický a tak v jediné co věřím, je, že Bear je schopen pozřít kde jakou havěť a ulehnout do jakéhokoliv humusu. - Zbytek je dle mého místy až směšné divadlo... Pamatuji, jak jsem jednou sledoval dokument o posledním českému trampovi. (Oslovovali ho tuším Kim.) Osobně jsem zde našel mnohem větší porci upřímnosti, oddanosti, lásky k přírodě i schopnosti žít v souladu s "divočinou", než v tomhle "tyjátru". A jen tak na okraj - pokud se už někdo z vás doopravdy dostanete do stavu nouze a půjde vám o krk, jsem si jistý, že zhltnete i to, čemu by se Bear obloukem vyhnul;-) Lehnete si na kus šutru a dočkáte-li se rána, budete si posléze připadat jako v pěti hvězdičkovém hotelu. Nakonec i nějaká mediálně zdatnější parta bezdomovců by jistě mohla natočit volné pokračování - až jednou Bearovi dojdou síly:-)

Rande naslepo (2010) (pořad)

Ono je zapotřebí oddělit dvě věci a to "seznamování se v TV" a "zábavný pořad" jako takový. Možná jsem jediný, ale nevšimnul jsem si, že by většina účastníků věřila v lásku na celý život nalezenou díky TV Prima... Spíše jde o exhibicionisty, kteří na sebe rádi upozorňují a nebo věří, že si jich prostřednictvím TV někdo všimne. Rázem se tedy z katagorie "seznamování se", které samo o sobě znamená u řady jedinců okamžitě hvězdy dolů, přesouváme do kategorie ryze zábavných pořadů. A právě k této skupině se výtečně hodí moderátor Miloš Knor, který soutěžící nešetří a podrobuje je nekompromisním vtípkům. Celý pořad tak získává "nevážný" charakter a to je s přihlédnutím k zmíněným skutečnostem víc než dobře. Osobně navíc tvrdím, že Knor je jeden z nejpohotovějších komiků v ČR. Na tomto místě by mnozí namítli, že je také asi tím jediným, co drží tento pořad nad vodou. Sám se ovšem ptám: A kdo jiný? Zbylí učinkující nejsou profesionálové a těžko od nich nějakou "zábavu" čekat... Pravda, v jednom dílu se objevil známý mistr trapno magie Richard Nedvěd a výborně Knorovi sekundoval, ale obecně věta: "Co soutěžící, to komik," neplatí... Jo, kdyby se Knor oháněl na obrazovce vařečkou a kuchtil nějakou "povedenou mňamku", měl by diváků více a dočkal by se i příznivějšího hodnocení, ale povědomí, že seznamovat se přes TV obrazovku je blbost, zkrátka nezlomí, ani kdyby chtěl... A on, myslím si, ani nechtěl... To je, řekl bych, ten vtip:-) Filmy a pořady, které nejsou vyloženě špatné, ale které bych nutně a bezpodmínečně nemusel vidět znovu, osobně hodnotím ***. Jednoznačným mínusem této seznamky je pouze skutečnost, že jde o značně starý koncept. Kdyby se Rande naslepo vysílalo před 30 lety, byl by to "Trhák" (i s tím velkým písmenem na začátku) už jen kvůli tomu, že v podobném duchu k němu Knor, jak jsem zmínil, přistoupil.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Přesněji 3,5*. Hudba, kostýmy a dekorace jsou skvělé, Cohen a Kingsley také. Škoda jen, že příběh nění silnější. Kdyby Scorsese místo filmového vzpomínání a nostalgie natočil fantasy mohl by to být skvělý dětský - rodinný film. Takhle to ovšem není pro děti a zřejmě ani pro tzv. většinového diváka, neboť ten se musí v kině pekelně nudit... Nominace na 11 Oscarů je docela úlet.

Červi (1975)

Viděl jsem ten film kdysi na sté VHS kopii a myslel si, že je to nějaký béčkový "polohoror"... a ono to zatím bylo umění...:-) Tak to "sorry":-)

Pátrání po klasických autech (2008) (seriál)

Snad mě jen občas mrzelo, že při restaurování konkrétního auta nebyl dostatečně ukázán výsledek - někdy dokonce vůbec. Pro milovníky starých aut je to ovšem lahůdka. Zvlášť když z nějaké rozpadlé stodoly zasypané půl metrem prachu vytáhnou nějaký skvostný historický kousek:-)

Králové aut v poušti (2011) (pořad)

Reálně 3,5*. Fandové restaurování aut asi budou trochu zklamáni, protože v tomto pořadu jde hlavně o rychlé zprovoznění veterána a jeho následný prodej. Nezvnikají věrné kopie, ale auta s karoserií patřící stařičkému modelu - to ostatní už je tak nějak napůl. Kvalita jednotlivých dílů také samozřejmě závisí na přitažlivosti restaurovaných kousků.

Bůh masakru (2011)

Litoval jsem jen, že je to tak krátké, a že konec je poněkud neohraničený. Herecké výkony jsou ovšem perfektní. Hodnotil bych za 3,5*.

Zvědavost (2011) (seriál)

Dobrý seriál. Jinak mě docela fascinuje, když se najdou lidé, kteří ostatní (např. vědce) považují za namyšlené tupce a všeználky a přitom jen tak od stolu v pohodě vyvrací základy fyziky a matematiky na základě smyšlenek, protiřečení si a vlastních ničím nepodložených domněnek:-) Patrně žijí kdesi ve vakuu a např. obyčejnou GPS navigaci považují za kouzelnou skříňku, která navzdory všemu (a Einsteinovi tím spíš) funguje tak, jak má:-) Humorné:-)

Bořiči mýtů (2003) (pořad)

Trochu mi vadí, že občas ty jejich pokusy nezohledňují pravou podstatu samotného fyz. děje.