Casablanca (1942)

Řekla bych, že "Casablanca", byť je to takový trhák (zejména pro americké diváky), se zalíbí jen určitým lidem, hlavně tedy těm, co mají rádi starší filmy a jsou romantiky. Film je velice pěkně natočený a obsazení je skvěle vybrané - Ingrid Bergmanová byla vážně krásná ženská! - ale mě bohužel samotný děj nijak zvlášť neuchvátil. Pro mě to bylo víceméně o ničem. Líbilo se mi snad jen to spojení mezi Rickem a Ilsou a konec filmu mi přišel asi úplně nejlepší. Také mě mile překvapilo (před shlédnutím jsem si nečetla popis filmu), že do děje chytře zakomponovali postavu z Československa. Nicméně musím říct, že "Casablanca" zkrátka nebyl můj šálek čaje.

Žena jde napřed (2017)

Nakonec dávám možná trošku horší 4*. Film sám o sobě nemá až tak zajímavý příběh a možná v něm chybí i nějaká ta pointa, ale já ho beru spíše jako náhled do té části amerických dějin, o které se moc neví nebo se o ní nemluví. Samotná Catherine Weldonová je dějinami zapomenutá osoba, což je nesmírná škoda, když bojovala za práva Indiánů v době, kdy se Američani chtěli na tomto národě pomstít za bitvu u Little Bighornu (a na konci filmu taky zjistíme, jak ta pomsta vypadala). Plusem pro mě bylo také dobře zvolené obsazení v čele s Jessicou Chastain a Samem Rockwellem. Není to moc silný indie film, který by ve vás zanechal nějaké silnější emoce, ale pokud se zajímáte o historii (zejména tedy tu americkou), pak "Woman Walks Ahead" dejte určitě šanci.

Debbie a její parťačky (2018)

Na tenhle filmový počin jsem se těšila už od chvíle, kdy bylo oznámeno, že k němu dojde. Samozřejmě mě nejvíc lákala jména mých oblíbených hereček a všechny tři "Dannyho parťáky" jsem viděla - je to už sice delší dobu, ale něco málo si pamatuju. Musím říct, že "Dannyho parťáci" jsou o něco lépe vymyšlení a člověk až do poslední chvíle neví, jak se jim vlastně tu loupež povedlo udělat. "Debbie a její parťačky" je spíše odpočinková podívaná, u které se rozhodně dobře zabavíte. Ale provedení loupeže samotného náhrdelníku máte jako na dlani (ačkoliv neříkám, že by to bylo špatně vymyšlené, právě naopak). U první půlky jsem se trošku nudila a přiznám se, že právě to, co pro mě bylo největším lákadlem (herečky), mi nakonec trošku vadilo. U "Dannyho parťáků" je lepší, že se vsadilo na tři světově známé herce a zbytek tvořili spíše herci povědomí nebo neznámí (teď nepočítám Julii Roberts). A byť bylo na všech dámách vidět, že spolu dobře vycházely a to přátelství bylo velice zřetelné, na mě toho spolu se všemi těmi hvězdnými camei bylo trochu moc. Přesto jsem se rozhodla, že dám filmu 4*, protože v momentě, kdy začala Met Gala jsem se moc bavila a konečné dva zvraty, které jsem nepředvídala, mě potěšily. Jelikož jsem ale film viděla po kouskách v průběhu několika dní, je možné, že své hodnocení ještě změním, nebo ho nechám stejné, to se uvidí. Osobně bych za nějaké pokračování byla ráda a uvítala bych, kdyby dámy zavítaly i do Evropy (jako např. v "Dannyho parťáci 2"). PS: Já osobně jsem z celého obsazení byla nejvíc ráda za Helenu Bonham Carter, která tu byla nejen skvělá, ale moc ráda jsem ji viděla v něčem pro ni poměrně netypickém :).

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Já se na nový Jurský svět moc těšila a zklamaná nejsem. Je sice pravda, že první díl byl takový "vyspělejší" - příběh byl trošku víc promyšlenější a informativnější, dvojka je spíše tvořená jako taková akční podívaná pro fanoušky dinosaurů - ale na dvojce mi nic špatného nepřišlo. Owen je pořád stejný sympaťák, Claire vyměnila podpatky a svůj elegantní outfit za sportovní a praktické oblečení a trochu se nám tu ukázala jako drsná ženská, byla tu Modrá, T-Rex a nový záporák Indoraptor. Ten sice nebyl až tak hrůzu nahánějící jako Indominus Rex, ale setkat bych se s ním taky nechtěla. Co se mi dál líbilo, bylo takové zamyšlení nad tím, jak by asi situace vypadala v reálu. Ve filmu (SPOILER!!!) sice dinosaury zachrání z ostrova, kde pomalu dochází k výbuchu sopky, ale jen za sobeckým účelem jejich prodeje a následného finančně velkého profitování. Lidská chamtivost zde zkrátka nezná mezí a jak se zdá, ve třetím díle bude po zásluze potrestána. Já osobně jsem hodně zvědavá, jak se tento příběh bude vyvíjet dál, vzhledem k tomu, (DALŠÍ SPOILER!!!) že dinosauři nyní vstoupili do našeho světa a co si budeme nalhávat, proti nim jsou naše šance poměrně mizivé.

Ed Wood (1994)

Ačkoliv jsem velkou fanynkou Tima Burtona, "Ed Wood" je film, který mě nikdy moc nelákal. Podívala jsem se na něj, protože mi ho kamarádka zahrnula do filmové výzvy. Musím říct, že je to zajímavý film a nelituju, že jsem ho viděla. Trochu jsem se bála toho, že je černobílý, ale to mi ve výsledku vůbec nevadilo. Hodně se mi líbily příšery - nejvíc tedy "Drákula" Belo Lugosi a pak také Vampíra, která mě docela fascinovala (divím se, že jsem o ní předtím nikdy neslyšela). Taky se mi líbilo to přátelství mezi Edem a Belem. To bylo na filmu opravdu skvělé. A samotný Johnny Depp se do své role dokázal opět plně ponořit a zmizet. Bohužel ale "Woodovi" nedám víc jak 3*. Na mě byl film trochu dlouhý a taky se přiznám, že sledování "nejhorších natočených filmů všech dob" či jeho tvorba nejsou zrovna mým šálkem čaje. Jak je ale vidět z hodnocení, své fanoušky si Ed Wood nakonec přeci jen našel.

Neopouštěj mě (2010)

Nebýt filmové výzvy od kamarádky, na film bych se asi nepodívala. Trailer mě moc nezaujal a nedokázala mě ani dostatečně přesvědčit Carey Mulligan, kterou jsem si v poslední době hodně oblíbila. Samotný příběh má zajímavou myšlenku a sice výchovu dětí za účelem, že se z nich stanou dárci orgánů. Ale bohužel mě film dostatečně nezaujal a nedokázala jsem se plně vtáhnout do děje. Nebyl to prostě můj šálek čaje.

Avengers: Infinity War (2018)

Musím říct, že nejprve jsem byla velice překvapená, že si předposlední Avengeři získali tak vysoké skóre. Ale po včerejším zhlédnutí filmu v kině se tomu ani nedivím a připojuju s k těm, co dali hodnocení 5*. Bratři Russové jsou pro Marvel skutečným požehnáním. V tomto případě si pro nás připravili epickou jízdu, která je plná vtipu, vážnosti ale také akce, takže se člověk snad ani nemá šanci nudit, byť je film opravdu hodně dlouhý. Film je navíc skvěle sestříhaný a jednotlivé scény na sebe krásně navazují. Navíc všech těch "150" superhrdinů se ve zde objevuje tak nějak rovnoměrně a tak, aby to dávalo smysl (DC se má stále ještě hodně co učit). Všichni mají mou velkou poklonu a také vděk za to, že natočili něco pro marvelácké fanoušky a ne pro peníze (ačkoliv už teď je zřejmé, že Avengeři budou po finanční stránce lámat rekordy). Tohle je opravdu důstojný a úchvatný začátek konce jedné velkolepé éry.

Voda pro slony (2011)

Jako bývalé milovnici Roberta Pattinsona (ano, kdysi jsem "Twilight" fakt žrala) jsem samozřejmě tenhle film musela vidět. Dokonce jsem si pořídila i knížku - z duelu kniha vs. film mi tu vítězně vychází spíše film (ačkoliv z knížky už si toho moc nepamatuju, jen útržky). Myslím si, že "Voda pro slony" je jedním z mála hraných filmů, kde mají velkou roli i zvířata a to mě jako milovnici zvířat těší, až teda na scény s bitím, které jsem prostě musela přeskočit - klidně mi můžete pustit scénu z "Kill Billa", kde Nevěsta usekává lidem končetiny, ale týrání zvířat já prostě nestrpím. Obsazení je vskutku hvězdné, ačkoliv určitě nebudu sama, kdo řekne, že jsem zde Christopha Waltze bytostně nesnášel. Film je opravdu pěkný, ale na mě trošičku přeslazenější, než by musel být. Ale určitě neuškodí, když se na něj člověk jednou za čas podívá. PS: Jedna z hvězdiček určitě patří i slonici Rosie.

Tiché místo (2018)

Na tenhle filmový projekt jsem byla zvědavá už asi od září nebo října loňského roku, kdy byla jeho realizace oficiálně ohlášena. Tenkrát se o ději ještě nic moc nevědělo, ale nadchla mě myšlenka, že si spolu KONEČNĚ v jednom filmu zahrají manželé Emily Blunt s John Krasinski. Časem se informací objevovalo víc a s přibývajícími velice kladnými recenzemi a pochvalou od samotného krále hororů (pro nevědící - Stephen King) se moje zvědavost jen zvětšovala. Musím říct, že z počátku mi přišlo velice divné, že postavy ve filmu vůbec nepoužívají hlas, ačkoliv jsem samozřejmě věděla do čeho jdu. S přibývajícími minutami mi to ovšem vadilo míň a míň a nemluvu bych v tomto případě brala jako jedno velké plus. Rovněž chválím zvolenou délku, která sedla jak prdélka na hrnec. V první půlce je nám tak nějak vysvětleno o co jde, v druhé nastane zvrat a přijde to pravé napětí. Přiznám se, že nejvíc se mi tu líbila Emily Blunt, která se v "Tichém místě" postarala o nejvíc napínavých scén. SPOILER Od porodní scény jsem sice čekala trochu víc, ale krátce poté mi to vynahradila scénka v místnosti, do níž se řine voda. Její výkon nemohl být lepší a stále nechápu, jak se jí můžou vyhýbat všechny ty potenciální nominace na Oscara (že by Gyllenhaal v sukni?!). Hodně se mi tu líbily i výkony děti. Noah Jupe se mi v poslední době dostává pod kůži a doufám, že ho ve filmech uvidím čím dál častěji. Millicent Simmonds je teprve na začátku své kariéry, ale už teď ukazuje, že v ní dřímá neskutečný talent. Rozhodně dokázala, že byť je neslyšící, pro ni je to spíše výhodou. A Johna moc chválím za to, že ji obsadil. Samozřejmě těch pochval je víc. Po herecké stránce musím říct, že byl skvělý (bylo příjemné ho vidět v něčem jiném než jsou komedie), ale neuchvátil mě tolik jako Emily. Všechno mi ale vynahradil po stránce režisérské a v jeho případě se rozhodně potvrdilo pravidlo "do třetice všeho dobrého". Tak doufám, že mu to vydrží!

Lovingovi (2016)

Nakonec musím dát trochu lepší 3*. Přiznám se, že pokud by tento film nevznikl, nikdy bych se o případě Lovingových nedozvěděla. Je to další příklad toho, jak velký rasismus v USA panoval (a možná ještě trochu panuje). Jsem ráda, že právě oni dokázali některým lidem otevřít oči a byli takovým katalyzátorem pro změnu ústavních zákonů. Film je natočený pěkně, ale bohužel je docela dost dlouhý a jsou tam hluchá místa. Já čekala, že samotné soudní procesy budou trošku "akčnější", ale ony tam ve výsledku nebyly skoro vůbec. Asi bych celý svůj dojem shrnula tak, že jsem ráda poznala neznámou část americké historie, nicméně film "Loving" už si asi v budoucnu znova nepustím.