• Krátkometrážní

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Druhý díl byl lepší než první. O několik řádů. Můžete to čekat i u třetího dílu? Někomu to možná přijde nudné, protože tam není už ani aréna, ani Hunger Games. Doporučuji si ale buď, přečíst knížky, nebo si před kinem pustit dvojku, protože můžete být v průběhu filmu zmateni množstvím postav, které si čtenáři samozřejmě pamatují, protože jsou v knize dokonale charakterizované. A tady není rozdíl! Francis udělal z režisérské stránky naprostý masterpiece. Nikdo by nedokázal zahrát Katniss lépe, nežli Jennifer.(SPOILER) Josh hraje na konci toho magora naprosto dokonale (KONEC SPOILERU). Všechny ostatní postavy (včetně R.I.P Philip Seymour Hoffman) hrají skvěle. Ale pozor Katniss, jede Bilbo!

Hvězdy nám nepřály (2014)

Přesný opak Teď a tady! Tohle zřejmě nebude pro lidi, kteří jsou forever alone jako já :D. Ale prostě jsem se na to musel podívat, už je kvůli tomu celému hypu kolem toho, a dorážení od mých spolužáků (ve větším počtu tedy spolužaček ;-) na to, že jsem to ještě neviděl a musím to vidět. Měl jsem upřímně veliké předsudky o tomhle filmovém kousku. Knihu jsem nečetl, a co vím, tak by to mělo být o trochu lépe stravitelná verze Nicolase Sparkse. A to souhlasí i s filmovou adaptací. Spíš, než po bok filmů jako Teď a tady,bych to zařadil k filmům jako Milý Johne, nebo Poslední píseň. Na rozdíl od Teď a tady to nahlíží na rakovinu, jako na rozverný romantický příběh dvou sarkastických, inteligentních, pohledných a sofistikovaných mládenců. Osobně mi to přišlo dost předvídatelné, a jisté scény jsem tušil už 5 minut před tím, než se staly. Herecké výkony jsou OK, jde o to, jestli vám Shailene a Ansel přijdou sympatičtí. Co se filmu nedá vytknout, je hezký mix písniček, který hezky podtrhuje atmosféru (atmosféru romantického příběhu, ne rakovinného dramatu). Rozhodně mě to nepřinutilo přečíst si knihu, a pravděpodobně si to už ani znovu nepustím. Je to romantika, koukejte na to z tohoto hlediska a bude se vám to líbit. Možná bych změnil názor, kdybych měl s kým ho změnit ;-D

Chlapectví (2014)

Mě to tedy moc revoluční nepřijde... Obyčejné rodinné drama, které je ovšem natáhnuté na necelé tři hodiny. Naštěstí, nepřišlo mi to zdlouhavé a čekal jsem, že se budu nudit. Nehorázné mi přijde vychvalování tohoto filmu. Po herecké stránce to je velice průměrné a opravdu netuším, za co ta Patricia dostala Oscara i Glóbus. Jestli vám tohle přijde zajímavé, zkuste si pustit film V nejlepším zájmu dětí, který je o matce s maniodepresivní psychózou a cca. 5 dětmi (kterou skvěle zahrála Sarah Jessica Parker a toto považuji za její nejlepší film) a přijde mi o moc zajímavější a překvapivější (zároveň je natočen podle skutečné události).

Inherent Vice (2014)

Omlouvám se všem zúčastněným, ale tohle se opravdu nedalo!

Léto s Marnie (2014)

Nádhera, prostě nádhera! Dlouho jsem neviděl takto překrásný a zároveň hluboký film. Snoopy ve filmu je nejmilejší animák 2015, Marnie je nejlepší. Kam se hrabe V hlavě a Anomalisa. Jelikož bude Marnie na dlouhou dobu pravděpodobně poslední film studia Ghibli, musela se hodně snažit, aby tomuto legendárnímu studiu neudělala ostudu. A to opravu neudělala. Animace je nádherná a screen-shot jednoho záběru zdobí mojí obrazovku ;-) Scénář je nadupaný, svěží, originální, mrazivý a zároveň hřejivý. Hlavní postavu (Annu) si okamžitě zamilujete a Marnie, která hlavní postavou není, je velmi komplikovaná postava plná mnoha záhad. A já se těmto záhadám budu rád věnovat. Omoide no Marnie chytlo Oscarovou nominaci za nejlepší animovaný celovečerní film. Nevím, jestli úplně zaslouženě, protože se technicky jedná o film z roku 2014, ale pokud tuto maličkost opomeneme, jedná se o jisté favorita. Kromě Chlapec a svět, kterého jsem stále neviděl, je Marnie daleko přede všema. Dokonce si myslím, že by si zasloužila minimálně nominaci za hudbu, protože je naprosto úchvatná. Pokud je Room můj osobní favorit roku 2015 v kategorii hraného filmu, When Marnie Was There zastupuje tuto pozici v animované kategorii ;-)

Liga spravedlivých: V pasti času (2014)

Proč ksakru ne Oliva? Proč jste to nemohli dát na starost Olivovi? On by z toho dokázal udělat něco pořádného. Takhle se to akorát tak řadí mezi další průměrné komiksové animáky. Animace je slušná, i když né nijak přelomová. Příběh je docela ok, a navíc nenudí. Nejlepší na filmu je jedna z postav, které jsem měl tu čest potkat poprvé. Dawnstar. Jak originální postava, s nápaditými schopnostmi a originálním lookem. Oproti tomu, druhý nový charakter Karate Kid je klišoidní a nenápaditá postava, která je ještě k tomu dost nesympatická. Jako mínus počítám ještě vynechání Green Lanterna, který se ve filmu, bohužel, vůbec nevyskytuje :-( Není to nejhorší, ale není to rozhodně ani nějaký skvost. Velký + je délka, protože, když to má pod hodinu, tak se opravdu ani nestihnete začít nudit ;-)

Nekonečná láska (2014)

Odpočinkové retro romantické drama na odpočinkové sobotní odpoledne. Velice sympatické obsazení, hezká prostředí a příjemná hudba. Jsem za tuto adaptaci upřímně rád, protože, co jsem alespoň slyšel, předloha je opravdu moc dlouhá a nudná. Tady se nudit ani nestihnete. Možná by mohl být problém s tím, že je to opravdu hodně zastaralé. Dnešní puberťák asi bude koukat s otevřenou pusou na scény, kdy otec zakazuje dceři se s někým stýkat, nebo jí nařizuje, na jakou školu má jít :D

Olga (2014)

Asi jsem opravdu moc mladá generace na tyhle témata :-) Olga Havlová byla pro mě velká neznámá, a tento dokument jsem shlédnul spíše z hlediska všeobecného přehledu a jako studijní materiál. Bohužel, téma mi nepřijde až tak zajímavé a pomalu, ale jistě mi začaly padat oční víčka, obdobně jako ve škole ;-) Je vidět zjevné nadšení ze strany režiséra, který musí být touto ženou zřejmě posedlí. Více-méně, nic proti ničemu, ale jo, stojí to za shlédnutí. Ale bojím se, že lidem, kteří se o ní zajímají nějak víc, tak jim toto nedá nic nového a gravitační síla bude na jejich oční víčka působit ještě více, nežli na ty má.

Paranormal Activity: Prokletí (2014)

Svěží nový přístup není vždy to nejlepší... Ale v případě série Paranormal Activity to mohlo jedině pomoct a to také udělalo :-)

Píseň moře (2014)

100% lepší po každé stránce! Tohle je teprve bomba. Všechno, co mi přišlo zvláštní na jedničce, tak je tady upraveno a dovedeno k dokonalosti. Hlavní hrdina se znovu může na první pohled zdát jako dosti nesympatický, ale na rozdíl od Brendana alespoň známe hrdinovu motivaci k tomu, aby se choval jako kre*én. Začátek je nádherný, krásně nás uvede do děje i celkové atmosféry filmu. A ještě k tomu, hned na začátku filmu můžeme slyšet hlavní píseň film, která je naprosto nádherná. Kam se na to hrabe Aisling a její písnička. Animace je stejná, pouze vy-upgradovaná a možná i o trochu barevnější. Ani se těm Američanům moc nedivím, že tomu toho Oscara nedaly. Pro mě to je určitě lepší, než Velká šestka, ale takhle to bude mít pravděpodobně každý Evropan, protože máme přeci jen jiné cítění k tomuto stylu animace. Lec kdejaký Američan by si mohl myslet, že tohle je nějaký nový film od Myazakiho (který už ovšem filmy dělat nebude). Ano. Až na takovéto úrovni to je. Doufám, že to jednou uvidím s tím, prý velice dobrým, českým dabingem. Jestli se vám líbil Brendan, tak si tohle puste určitě taky. Jestli jste Brendana neviděli, tak si tohle puste jako první. Zjistíte, jestli vám tahle animace a styl vyprávění příběhu sedne a potom se můžete pustit na tu, ještě trochu syrovější verzi. Doporučuji :D