• Krátkometrážní

Zahradní party (2017) (studentský film)

Sice jsem rád, že Akademie (Oscaři) nominují v kategoriích též studentské snímky, tudíž se lidé z velkých animačních studií o těchto talentovaných lidech dozví, ale tohle tedy mi nepřišlo nijak výjimečné. Z loňské studentské animační tvorby mě tedy rozhodně více zasáhl "In the Heartbeat", u kterého jsem si pošetile myslel, že jeho studentský Oscar (skutečné ceny, které se každý rok rozdávají napříč spektrem nejlepší studentské filmové tvorby roku) za nejlepší animovaný film mu zajistí alespoň nominaci na skutečných Oscarech. Prý ne. Tohle je film o cestování rosničky a ropuchy opuštěným barákem. při které se postupně dozvídáme, proč je dům opuštěný a proč se to celé jmenuje "Garden Party". Všudy všeho nezajímavá animace, co se týče struktur a originality. Hezká barevnost, ale marný pokus o foto-realismus. Nezajímavý příběh s pseudo-humorným vyústěním. Skrze to, že to kategorii ve které byla Garden Party nominována nemá sebemenší šance na výhru, tak ho můžete přeskočit a běžte si pustit "In the Heartbeat", který je oproti Garden Party navíc volně na Youtube.

120 BPM (2017)

Rozhodnutí poslat 120 BPM jako svého reprezentanta na Oscary byl jednoznačně velký risk pro Francii. A nevím jestli se jim tento risk vyplatí, stejně jako se tomu stalo s Život Adéle. Vlastně se jedná o evropskou verzi filmu Normal Heart a i přesto že ani jeden z těchto filmů nepovažuji za dokonalý, určitě je zajímavé si je postavit vedle sebe a porovnat. 120 BPM je opravdu velmi evropský film. Velmi upovídaný, spoustu syrových emocí, explicitní nahota a hlavně, hodně politiky. Pokud bych měl tohle porovnávat s Normal Heart, tak tohle má silnější dialogy a celkově lépe strukturovaný scénář, kdežto Stejná srdce mají silnější herecké výkony a lepší technickou stránku. Z obsazení tohoto bych hlavně velmi vyzdvihnul mojí milovanou Neznámou dívku Adèle Haenel , skvělá jako vždycky. 120 BPM není jednoznačně špatný film a pojednává o velmi důležité a pomíjené události minulého století. BTW, možná mi pohled na film zkreslil a zážitek zhoršil fakt, že jsem na něm byl v kině Evald, kde jsem se opravdu celých 140 minut cítil jako v troubě.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

No... Vemte si první půlku filmu Strážci - Watchmen a druhou půlku Man of Steel. Prohoďte si možství superhrdinů, spojte je a máte Batman v Superman. Jestli vám to zní super, tak jako mě, tak jasně doporučení. Velmi temné, drsné, hluboko-myslné a promyšlené. Nechci si stěžovat na Marvel, ale takového filmu, jako je Dawn of Justice se od nich nikdy nedočkáme. Herecké výkony jsou na samotné špici, v čele s Eisenbergem a na vedlejších kolejích s Fishburnem a Ironsem. Ben se na Batmana opravdu hodí. Holly Hunter byla v prvních reakcích velmi chválená, ale dle mého se na plátně tedy moc neohřála. Jen tak mimochodem, bude to chtít po vás poměrně velké znalosti komiksů a předchozích DC filmů, takže by se hodilo mít někoho, kdo se vyzná, sebou v kině, jakožto "Mr. Explonation". A já jednoho takového, který by na to šel doprovolně znovu znám...😏

Bohové Egypta (2016)

Jupiter vychází ve fantasy kabátku. Bohové Egypta je stejně jako Jupiter moc drahý, moc hloupý, moc dlouhý, scénáristicky nedotažený a herecky slabý. Oba jsou ale svojí hloupostí zábavné, velkolepé, barevné, s megalomanským vizuálem a vždy s jednou hereckou perličkou. Bohové Egypta mají boha Ra v podání Geoffrey Rushe, který tam tak hezky marnotratně střílí lasery na hada Apopa, který se snaží sníst Slunce a tváří se u toho neskutečně zábavně. Jupiter měl "over the top acting" Eddieho Redmaynea, který si Zlatou malinu teda rozhodně nezasloužil. Bohové mají výhodu v tom, že si svojí hloupost uvědomují a nestydí se nahodit sem-tam nějaký vtip (které jsou občas dokonce vtipné), na rozdíl od Jupitera, který se bral strašně seriózně. Navíc tu je například scéna, při které Gerald Butler někomu vytrhne mozek z hlavy a nikoho ve scéně to neznechutí :D Bohové Egypta jsou velkolepá zábava a jednoznačný kino zážitek ;-) PS: 3D je dobré, bohužel se můžete nabažit pouze v dabované verzi :(

Devátý život Louise Draxe (2016)

Kdybych musel něco o tom říct, tak to, že není ideální na to chodit v deset večer jako já😄✌🏻️ Tenhle film bude po vás chtít intenzivní pozornost a ta mi chyběla. Asi na to budu muset znovu🙌🏻 Jinak, nedá se říct, že je to "skvělý" film, ale rozhodně patří mezi ty nejzajímavější, které jsem zatím z roku 2016 viděl. Zajímavý, bizardní, hluboký, k zamyšlení, výjmečný,... to jsou výrazy, kterými bych tento film popsal. Trochu mi to připomenulo další film, na který se tenhle rok těší (A Monster Calls), ale doufám, že ten bude po všech stránkách úžasný. Ne pouze zajímavý a bizardní, jako Louis Drax

Heaven Is a Traffic Jam on the 405 (2016)

Hluboká sonda do života umělkyně, psychicky nemocné, Mindy Alper. A skrze to, že nás celým filmem provází sama Mindy, snímek má neskutečný level intimity. Skrze scény Mindy popisující její život a záběry na její umělecká díla se dostáváme do jejího nejhlubšího nitra. Alper je naprosto fascinující, obdivující a statečná žena, Žije samostatně, vydělává si a má kamarády. Nejedná se o žádného vyvrhela a cílem filmu není nás sentimentálně přinutit brečet a říkat: "Chudák ženská! Kéž bych jí tak mohl pomoct", ale spíše nám ukázat život plný překážek, které žena, dokáže přes všechny indispozice, které jí život přichystal (Elektrošoková terapie, deprese, úzkosti, 10 prožitých let bez schopnosti mluvit,...), přeskočit. Film končí otevřením její vlastní výstavy, jejíž zlatým hřebem je několika metrová busta její psycholožky, v jedné z předních galerií v Los Angeles. Inspirující, silné, skutečné. Opět děkuji Akademii za nominaci filmu na Oscary za krátkometrážní dokument, díky které jsem se o filmu dozvěděl. Je volně na Youtube, takže neváhejte. Také doporučuji její jméno zadat do Googlu a kouknout se na pár jejich děl, jsou opravdu fascinující.

Hra peněz (2016)

V mém pohledu se tu setkáváme s prozatímním nejlepším filmem roku 2016! Opravdu jsem nečekal, že by mě zrovna tenhle film s prakticky žádnou reklamní kampaní dokáže takhle nadchnout. Film je po všech stránkách perfektní. Nejvíce mě překvapila režie Jodie Foster, která není primárně režisérkou, ale tady odvádí přímo Oscarovou práci. Takhle napnout diváka a seznámit ho s postavou do takové hloubky v pouhých 95 minut je opravdu neskutečné. #JodieForOscar! Co se týká hereckých výkonů, tak se tu setkáváme s další bombou. Film se točí hlavně kolem Georgeho, který má svoji postavu postavenou na charizmatu a toho má Clooney na rozdávání. Julie je sice na plakátech, ale ve filmu opravdu pouze sekunduje, ale nějaká ta vypjatá scéna padne a ty Robertsová, jako vždy, zvládá skvěle. V (tak už neexistující) reklamní kampani je ovšem velmi upozaděný Jack O'Connell, který s Georgem hraje hlavní pár a odvádí stejně tak kvalitní herecký výkon. Na toho si začnu dávat pozor. Od scénáristů seriálu Grimm jsem také nečekal žádné zázraky, ale tady odvedli skvělou práci. Jediné, co by se dalo úspěšně vytknout, je velmi patetická hudba. I přesto, mohu pouze doporučit!

Lovec: Zimní válka (2016)

Musím přiznat, že jsem se na tenhle film až extrémně těšil. To většinou ale nevěstí nic dobrého a výsledný film skončí zklamání. Což se bohužel stalo i v tomto případě. Začíná to velice slibně s démonickou Charlize Theron. Její postavu jsem si zamiloval již v prvním díle a tuhle svini si prostě musíte zamilovat. V tomto díle se ještě přidala její sestra (která VŮBEC není Elsa z Frozen) Freya, Ledová Královna. Příběh začíná tak naprosto blbě naaranžovanou zápletkou, že vám je od prvního okamžiku jasné, kdo to udělal. Pak se, bohužel, posuneme k hlavní postavě filmu, Lovci. Ten je nudný a Chrisův papundeklový herecký výkon mu rozhodně nepřidává na sympatičnosti. Jo, a Jessica Chastain je jenom do počtu, protože by nikdo nešel na film, o dvou zlých sestrách, které se hádají o svoje království, mají magické schopnosti, úžasné kostýmy a hrajou je oceněné herečky. Divák přeci potřebuje tu dementní, nezajímavou a velice násilnicky do děje nacpanou romantickou podzápletku. Ježíšmarjá, už je přeci rok 2016. Nicméně, pokud by se z filmu kompletně vystřihla postava Lovce + té random nové ženy, bylo by to mnohem lepší. Myslím, že by se to mohlo stát i kultem, protože herecké výkony Charlize a Emily jsou, jako vždy, naprosto dokonalé, až bych použil výraz lahůdkové. Takhle, to kolísá kolem toho průměru no :(

Sebevražedný oddíl (2016)

Pokuste se při sledování a po kompletním shlédnutí co nejméně přemýšlet a budete více nežli spokojeni. Bohužel, já jsem po shlédnutí filmu o něm začal přemýšlet a došel jsem k úsudku, že to opravdu nebyl moc dobrý film. Ale, musím říct, že jeho prostoduché sledování na premiéře v kině jsem si maximálně užil. Je to vlastně taková videohra natočená jako videoklip a označená za film. Přestavte si Avengers s humorem Guardians of The Galaxy. Jenže, spojte prvního Iron-mana, prvního Kapitána Ameriku, Thora, oba Hulky a narvěte je do prvních 20-ti minut. To by jednomu opravdu udělalo bordel v hlavě. Chudák můj kamarád, který o většině těch postav nikdy neslyšel a seděl vedle mě. Naštěstí, mám chápavé kamarády 😉 Upřímně, nejraději bych si pustil tak... 6-ti hodinovou verzi, nebo, naprosto ideálně, 10 samostatných filmů o každé postavě + film s Jokerem, který bojuje s Batmanem. Stejně jako Batman v Superman má Suicide Squad problém, že se snažil představit mnoho postav, mnoho dějových linek a mnoho nápadů. Mě to vyhovuje, jelikož je všechny dokážu vstřebat a zároveň znám postavy z komiksů, ale pro běžného diváka chápu, že tyto filmy můžou být trochu maglajz. Z hereckého obsazení, které je vskutku bohaté, bych vyzdvihnul Violu Davis (Amanda Waller), která je nejdrsnější postavou celého filmu (což je trošku smutné, když máte film plný psychopatů a zabijáků), Will Smith (Deadshot) a Margot Robbie (Harley Quinn). Ostatní jsou jedno-dimenzionální, ploché, nevýrazné promarnění potencionálu. To o tom potencionálu bych zdůraznil především u Jokera (Jared Leto), který mohl být temný, tajemný a potom překvapivě aktivní záporák v samostatném Batman filmu. Ale místo toho, ho naprosto bezvýznamně vyplácali v tomto filmu, kde by ani nemusel být, kdyby neplýtval potencinálem. Mohli natočit naprosto úžasný film, který by byl jenom o vztahu Jokera s Harley, klidně furt s Jaredem a Margot, který by do detailu popisoval jejich sofistikovaný a komplexní vztah, který je proslaven, jako jedním z nejlepších, které vám mohou komiksy nabídnout. Ale David Ayer se rozhodl, že průměrnému divákovi stačí 3-4 flashbacky, které velmi střídmě a přes-příliš rychle sestříhaně představí minimální základy toho, o čem samotný vztah mezi Harley a jejím Puddinem. Líbí se mi vizuální styl Davida Ayera, to se mu nedá upřít, ale některá jeho režisérská a scénáristická rozhodnutí opravdu nechápu. Bohužel, je naprosto jasné, že v kinech nedostanete všechno, co David zamýšlel, protože ta naprosto úžasná reklamní kampaň (ta by se opravdu dala někde studovat) nám ukázala v každém novém traileru více a více velmi zajímavě vyhlížejících scén, které se bohužel neobjevily ve finálním cutu. No nic no, doufejme, že vyjde nějaký "Director's Cut" a zlepší se mi názor, protože to byl pro mě pravděpodobně nejočekávanější film roku. Jasných pět hvězd, které jsem si myslel, že tomu udělím, se ale bohužel nekonají. Alespoň nyní 😉