Viking (2016)

Nie som veľmi oboznámeny s ruskou tvorbou, preto ma tento film veľmi prekvapil. Jediné čo mu môžem vytknúť je zle spracovaný dej. Áno, da sa v ňom orientovať, ale je to dosť chaotické. K tomu sa pridáva zlá nádväznosť scén. Inak je tu vidieť výborne točené akčne scény, veľmi dobra kamera, výprava, kostýmy, herci. Prakticky všetko je na rovnakej úrovni ako u západnych tvorcov a v mnohom prekonáva fantasy tvorbu hollywoodu. Určite sa oplatí dať tomuto filmu šancu.

Ant-Man (2015)

Vo výslednej forme dostatočne zábavne na to, aby človek neľutoval čas tomu venovaný. A čas je teda dlhý. Takmer dve hodiny síce nie su pre marvelácke projekty nič nové, ale vzhľadom na určitu komornosť, ktorá na diváka bafne hneď od začiatku ide o dosť odvážny krok a jeden má obavu z nudy. Táto obava sa čiastočne naplní. Filmu totiž prílič dlho trvá kým vlastne začne. Ale potom už nie je núdza o humor a typicke komixovové wtf scény. Musím filmu uznať, že oproti iným podobným projektom ide o rozhodne podarenejšie dielo. Hercov poznam viac menej len zo serialov, až na Evangelinu, ktorá však vďaka zlému odhadu kostymérov vyzerá príšerne. Hlavným záporom v tejto oblasti je záporák, ktorý je nevýrazný a nudný. Jeho prejavy som mu neveril ani trochu. Akcia je robená parádne. Plne využitie zmenšovania a zväčšovania prináša do súbojov nevídaný prvok. vďaka ktorému je akcia v ramci komixoviek originálna. V konečnom dôsledku teda ide o jeden z najzábavnejších filmov od marvelu, ktorého hlavnou devízou je práve to, že sa o nejaku vážnosť ani nesnaží.

Infini (2015)

Kompilácia kópii úspešnejšich aj menej úspešnych staršich sci-fi. Napriek neoriginalite to funguje veľmi dobre, hlavne ponurá atmosféra na stanici sa podarila. Neznámy (alebo menej známy) herci sa snažia ako sa dá a ide im to. Atmosféra sa drží celý film až k výbornému vyusteniu. Škoda, že ide o očividný nizkorozpočtový projekt. Aj keď možno nie. Práve nizkorozpočtovosť donútila tvorcov hľadať iné riešenia ako efekty a výbuchy a práve to sa mi na tom páčilo. Určitá predvidateľnosť tu je, ale keďže sa odzrkadľuje množstvo filmov, ťažko počas deja uhádnuť, ako presne to skonči. FIlmu, aj takto nizkorozpočtovému, dosť ubližuje kamera a slabé spracovanie tých dvoch - troch akčných scén, hlavne pri potencionálnom vyvrcholení. Tak či tak ide o zaujímavy prírastok do rodiny sci-fi.

Legendy zločinu (2015)

Rozťahané, nudné. Zosekať o minimálne 40 minút a bolo by fajn. Toto majú byť legendárny bratia? Tento film zlyhal na celej čiare vo svojej hlavnej úlohe, predstaviť gangstrov. Miesto toho sledujeme rodinný život dvoch bratov, zaujimavý asi ako sledovanie rastu trávy. Každý vo filme vyklada aký su to hustý drsňaci, značka, trademark a bohviečo ešte a film vás naopak presviedča o tom, že ide o popdriemerný párik gangstrov bez valných úspechov. Faktický sa najviac dozviete na záver z ich medailonikov. Hardy je sice skvelý ale jeden herec film nerobí.

Zánik (2015)

Priemer vďaka dĺžke. Mam chuť prihodiť hviezdu, nech su štyri ale nie, nedá mi to. Film ma dobrý začiatok, dejovo to nie je celkovo zlé, len trochu rozťahané. Zo začiatku sa zdalo, že pôjde o štandardnu zombie vyvražďovačku, aby to hneď na to skočilo do komorného príbehu o dvoch mužoch a malom dievčati. A práve tu je kameň úrazu. Nech sa režisér snaží ako chce, nedarí sa mu udržať tu tenku hranicu, ktorá delí komornú atmosféru a nudu, resp. rozťahanosť. Preto v konečnom dôsledku, v spolupráci s niekoľkými natoľko hlúpymi chybami v deji, len tri hviezdy. Herecké obsadenie je výborne, kamera a masky slušné, ale aj tak tej atmosfére niečo chýba.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Čistá šialenosť. SIlne mi to pripomínalo serial Fargo. Čierny humor, hlášky, rôzne dialogy - hlavne prosperita a teplo ma dostali, rovnako ako pôvod prezývok - a orignálne oznámenie o smrti postav v podobe krížika (alebo židovskej hviezdy) spolu s menom. Práve posledne menované udržuje prehľad v postavách a menách, ktoré sa často vo filme ani nespomenú. Vo všeobecnosti ide o klasicky revenge thriller ale ma to niekoľko zaujímavych nápadov a hlavne ústrednu dvojicu Skarsgard a Grauz, ktoré to dvíhaju nad priemer. Takisto, keďže ide o severský film, je tu úplne iná atmosféra a úžasne prostredie zasneženého Nórska

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Divím sa ľuďom, ktorí pri tomto filme nadávaju na historické nepresnosti. Tento film nemal byť a vďakabohu ani nebol žiadnym historickým traktátom o krutom vládcovi. Toto mala byť zábavna fantasy a tak to aj bolo. Samozrejme aj v tomto žánri su hranice ale tento film sa v nich drží celý čas. Dej je dosť šablonovitý a klišé sa tam tiež nájde ale je to plynulé, bez zadrhávania. Luke Evans je perfektná voľba a už len jeho charisma dáva danej postave iný rozmer. Bohužiaľ je to zároveň aj kameň úrazu, keďže nikto iný výrazny tam nie je a tak to často pôsobí ako sólo jedného muža. (Možno to bol zámer tvorcov, ale v tomto prípade si ja osobne myslím že spravili chybu. ) Samotné postavy sú až na Drakulu ploché, bez nejakeho zámeru zapojenia do hlbšieho deja. Čiastočnou chybou bol rozpočet, kde je vidno pri niektorých efektoch, že nejde o dnešnu top kvalitu. Ale nie je to žiadna do oči bijúca taškarica. Len pri niektorých scenách by si to človek vedel predstaviť lepšie. V konečnom dôsledku sa to pozrieť oplatí, ale nejaký výrazny prínos to nemá. Až na jeden detail kvôli ktorému dávam 4tu hviezdičku: Konečne niekto pochopil, čo je to upír a ako ma vyzerať.

Everly (2014)

Čo k tomu? Výprava pozostáva z jedného apartmánu a chodby, dej neexistuje, okrem mena hlavnej hrdinky sú pomenovaný asi dvaja ďalší a jeden pes. Tomu odpovedá aj hĺbka charakterov a postáv filmu. Takže sa zameriame na to, čo by takejto béčkovej konine zachránilo zadok: akcia. Akcie je tu síce dosť, ale je zároveň jednoduchá a bez nápadu. Hlavným plusom bude jej množstvo a takisto jej krvavosť. Na druhej strane to spadá do stereotypu podporeného nudnou a zle komponovanou hudbou. V konečnom dôsledku ide o slabší priemer, raz to pozerať najskôr vydržíte, ale dlho si to pamätať nebudete. A to ani kvôli Salme Hayek, ktorá ma svoje roky za sebou.

Fargo (2014) (seriál)

Krásny dôkaz toho čo nás učia rodičia: Nerozprávaj sa s cudzími ľuďmi. Lester neposlúchol a začína šialená jazda. Thorton a Freeman sú jednoznačne ťahúňmi ale ani vo vedľajších postavach a menej známych hercoch (pre mňa) sa nenájde slabé miesto. Logika a zároveň šialenosť scenára je neuveriteľne uveriteľná. Celý serial je dôkazom toho, že aj v dnešnej dobe sa da natočiť veľmi kvalitné dielo, a že často ani bombastické kinotrháky sa nevyrovnajú kvalitnej televíznej tvorbe.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Zatiaľ to nebudem nejako hodnotiť. Akurát som sa vratil z kina a ťažko utriedim pocity. Hlavnou chybou bol česky dabing, ktorý nútil do plaču ak človek počul hovoriť Smauga, Bilba, Tauriel ci Gandalfa. Nehovoriac o tom, že aj scény, ktorí mali byť emocialne vypäte sa menili vďaka nerečovému prejavu na frašku. Vizuál je nádherny, bitky krásne spracované, záverečný súboj skvelý. Ale celkové hodnotenie až po pozretí v originali.