Americký sniper (2014)

Nuž, byl to slabý "oscarový rok", když toto Eastwoodovo spracování mělo nominaci. Ide o nepovedenou snahu a žánrovou kópii úspěšných filmu The hurt locker - Smrt čeká všude a Zero Dark Thirty-30 minut po pulnoci, ten druhý mne až tak neimponoval. A toto snajperské propracování knižní předlohy je už "prázdne klišé", síce remeselně na úrovni a s pokusama o nejaké citovo vypjěté čo pamätní scény, no z mého pohledu to už neměl Eastwood zapotřebí. Jen si zbytečne snížil vynikající režisérsky kredit, který měl za Million Dollar Baby a dustojne zustat v duchodu v zmyslu skvělého Granu Torino. 3,5 za herecké obsazení a několik povedených gagu.

Anihilace (2018)

negatív Arrival - tu som čakal Béčko (tam Áčko) a dostal som vizuálne pozerateľný brak s predikovanými vadami v logike ako v béčkových sci-fi hororoch 80tych rokov ( u Arrival sa to po fajn úvode menilo na nedovarený odvar sľubného počiatku založený až priveľmi na vizuále a strácajúci trochu dôslednejšiu logiku ), kde v oboch prípadoch je to priveľmi mixnuté cez pocity a spomienky nejakej v minulosti narušenej povahy hlavnej hrdinky a jej spomienkami. Nelogika riešenia vzniklého fenoménu, málo vedeckého výskumu - už len tajné projekty Arey 51 určite žrali viac peňazí a vedeckého bádania ako narýchlo tu uklepaná metóda riešenia abnormality z vesmíru :-) - ale išlo o Béčkový film , po "smrteľných vojenských misiách" nepošlú vylepšený team ale "doktorky so zbraňami" ( ach, Votrelci ) ako i niekoľko hluchých a skôr introvertných filozofických častí doktoriek filmu viac škodia a zbytočne ho naťahujú, pritom i napriek uvedeným nedostatkom to nie je úplne zlé, fyzicky a dejovo - ak sa niečo deje - sa na to dá pozerať a vizuálne to je pekne natočené. Ale ďalšie 2 diely ( ako knihy ) ? To bude utrpenie pri takej réžii a ak vôbec, tak len jednorazovka z nedostatku iných možností a TV nudy. slabé 3*

Anna (2019)

"hollywoodska moderná Nikita krížená s Leonom pod rúškom až nadnesenej satiry studenej vojny a mikročrepov humoru". Touto jednou dlhou vetou som to vystihol po mojom a napriek negatívnym momentkám dávam prekvapujúco až 4*. Dôvodmi sú : C, prekvapujúca funkčnosť tejto skladačky - občas sú síce prepojenia buď očakávané ( zo 1-2 prequel časti som intuitívne čakal pri odhalení "systému" filmu ) alebo skôr logické ako šokujúce, ale v takom akčnom odľahčováku sa hodia, B, film nenudí, rýchlo plynie, strieda úryvky až priam sondážne ( práca modeliek ako pozadie ) a akčno-zápletkové ( uvedené retro a realtimové ) a aj keď to v sebe má Brutálnu Nikitu, Leona v ženskom šate, nedávnu Červenú volavku - je to klišé, ktoré do mňa nasiaklo. C, aj keď nijaké novoty neprináša ( viď predošlý bod ), je to najkvalitnejší Besson od Leona ( a napriek kritikom mi viac ide ako sugestívna a ponurá Nikita či preexponovaný a chaotický 5 element ). A, hlavná postava je nielen slovom, pohybom a okom modelka a agentka, ale po dlhom čase aj postava, ktorá diváka/predovšetkým chlapov/ zaujme ( uvedený 5 element, nepodarená druhá polovina Lucy a ostatné "fotogenicko-vizuálne Bessonovky za cca 20 rokov, napr. aj odfušovaný Angel-A to postrádali ), iste - je to celé mierne nadnesené v akčnom tenise západ-východ, kde sa strany, obete a "ponuky na slobodu" menia ako šaty modeliek a humor fungoval len minimálne, no so samotnou akciou sa to nepreháňa a je vyvážená dejom nútiacim diváka neprestať sledovať skladačku, ktorá nie je síce prekvapivá veľmi, ba miestami až preexponovaná,no dáva filmu status nie len Béčka. Žiadne extra fanfáry, ale nudiť sa nebudete ( okrem cca 5-10 min. rýchlostrihu Anniných "vybavených objednávok", ktoré tam nemuseli byť a vadia trochu nedotiahnuté a vláčne niektoré "romantické scény" ). 3,75 = 4 ( ale osobne, Anna je nádherná a Rusko obrovské, tak taký príbeh sa mohol reálne stať, diktátori nesedia len na politických stoličkách, verte mi ... ).

Avatar: The Way of Water (2022)

videné v 3D. Miesto fantastickej sci-fi som videl sci-fistickú fantasy. rodinnú éposovitú,chvíľami až pátosovú komerciu. konverziu "modernej kinematografie" a jej techn. updatu na (zvlášť v závere )PC hru. film prakticky bez živých hercov. nie je to až taký inovačný míľnik ako sa kategorizuje v recenziách.  Ale, jednoznačne to nenudilo. Klady : svižné tempo, pomalé časti sú vizuálne pútajúce pozornosť /a "kvázi kryjú" jednoduchý dej/ a akčné časti akcelerujú dej /a pre zmenu adrenalínujú diváka a zakrývajú nádheru prírody a planéty/.  Negatíva: technicky len mierny higher-level/videné v Hobbitoch,prvom diele/ a skôr sú pôsobivé prírodné vodné a lesné vizualizácie ako samotná akcia a kamera-shoty,to už bolo v minulom diely a trochu nesúmerná je frenetická akcia v závere,až predávkovaná a trhavá. dej mohol byť menej prediktívny. Súhrn: fajn vyvážené klady a zápory,čím potešia väčšinu priemerných,komerčných divákov a pre botanikov a možno PC hráčov to je kanonické dielo /no pre čistých pôžitkárov esencie filmu,pravého sci-fi a fantasy ako som ja mierne sklamanie a preto "len" 4* , za tú fantasy/.  p.s. : iná "pracovná skladacia verzia" filmu sa mohla volať "Tenká červená čiara 1.tretina filmu a Votrelci-fantasy version 2.tretina", v nových optických technikách. 3.tretina sa nekoná,dúfam,že príde nejaký nový prvok v dejovej funkčnosti. Alebo to skončí ako Matrix 3,čomu sa tento diel ešte vyhol a funguje,no nešokuje. 4*  83 %

Blade Runner 2049 (2017)

začnem na 4,5 a skončim na 4. film je snahou o modernú verziu prvého dielu, ešte viac noir-krimi dejom, ktorý je miestami rozťahaný, no uvedený pohár nepadne do klišé až pátosu, len mierne preteká. Tým najnáročnejším to až bude mierne vadiť ( mne len trochu ), no je to vyvážené nenáročnou atmosférou nepredávkovanou technologicky a až na záver ani dejovo. Chaos v ukončení ( chystaná vzbura replikantov a problematika novej korporácie sú málo do hĺbky rozobrané namiesto niektorých psychologických až filozofických pasáží - no to bol zámer už v prvom diele, len pôsobil primárne na diváka ), ale trošku neguje kvalitný výkon Goslinga, niektoré pamätné scény (snehové či podarené hrátky s virtuálnymi technológiami a entitami a slumové rozdiely medzi rozkvitnutou centrálnou a slumovou časťou mesta či sveta) a celkovo podarenú repliku prvého dielu. Dej nešokol, skôr ale kladom je umelecké prevedenie. Záleží od chutí diváka a mne to padlo lahodne, len občas som chcel mierne zostrihať či upraviť pár scén a nedopovedaný záver niektorých liniek príbehu na úkor filozofických excesií definitívne naklonil misku váh k tesne nad 4. Nie je to T2 ani Votrelci, ale rozhodne nie Predátor 2 či T3 , niečo medzi tým.

Bokovka (2004)

2,5 no napriek celkom kvalitnej hodnotenej úrovne mi to nesadlo, priveľmi pomalé, priam naivné a i na hollywoodsku Ameriku platonicko-excesívne až devalvujúce skutočnosť. Chlap si "ide užiť", idem mu to ako navoľnobeh a v závere sa ( žiadnym pričinením, či čo i len ukážkou jeho budúcej manželky/ lásky na "stopnutie" jeho slobodného života ) okamžite romanticky vrhne na svadbu. Milesov akt je serióznejší a uveriteľnejší, no spolu to prináša pár fakt vtipných gagov ( hlavne peňaženkový útek, niektoré vínové návštevy barov a naštvaná japonka ), ale mne to z dobrého námetu vyšlo na len veľmi nízku úroveň zábavy a dosť zaostalo aj za nadpriemernou i keď tiež nie ohromnou trilógiou" vtedy po opici".

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Komiksová akčná ponuka pre amerikanizovaných divákov, za účelom natočiť kasový trhák. A celkom im to vyšlo, zaujímaví herci, solídne triky, propagácia filmu a výsledný efekt je vysoký zárobok. Nie žeby to bolo zlé ( také nelogickosti ako šialená streľba na Captaina do jeho štítu bez pokusu trafiť do nekrytých nôh a pod.), ale ak to mám porovnať s ozaj výborným komiksom ( myslím Batmanov nových a aj starých prvých dvoch, niektoré X-meny a pod. ), tak sa prikláňam za kvalitné 3 hviezdičky. Ale Scarlett bola fajn a niektoré jej narážky :- o.

Casablanca (1942)

fámy o filme ma až tak nenadchli, Ok - je to dobovo fajn dielo, so zaujímavou vstupnou a aj finálnou zápletkou, hlavné postavy zmietané medzi špiónskym a kvázinormálnym správaním v bezprizórnom meste vojnového statusu, čo rezonuje "spevácky súboj" nemecko-francúzskych návštevníkov kasína či podniku Ricka, ale stredná časť filmu založená na romanticko-vízovej podstate ma trochu nudila a sklamala. Čakal som viac fínt, podrazov a špiónskych kľučiek, no uznávam, že záverečná scéna s protivojnovým skrytým či odhaleným významom bola výborná a film vrátila do "hry". Videné čb, škoda, farebne to mohlo možno viac bodnúť i keď nostalgia je na mieste, no skôr pre pamätníkov ako diváka žijúceho nie len zo stagnujúcej minulosti (takto farebne už "urobili" viac filmov a myslím, že to nie je na škodu, že ak sa dajú vybrať titulky, tak by mala byť aj možnosť farebnej verzie-čb už neletí a pamätníci vojen a počiatkov filmu už skoro nie sú, tak choďme s dobou aj v tom smere), hlavné postavy Rick a Viktor ale "idú" a potešili ma aj kontra-dialógy s nemeckými okupantmi. 4*

Collateral (2004)

silné 4. Súboj Tom/Jamie alebo naopak, celé v pozadí uveriteľných kulís typického veľkomesta s "obyčajnou" políciou bez superhrdinov. Miestami ( ale len výnimočne ) trochu veľa sugestívnych no štýlovo vhodných dojmov, no celkovo ukážka krimi-akčného filmu, ktorý sa neženie za akciou bezhlavo, ale s kľudom necháva padnúť vzniklú situáciu ako príde a ako sa s tým vysporiadajú zainteresované osoby. Kvalitní herci, chladnokrvnosť Vincenta proti panike a nevinnosti Maxa ( tiež si to niekedy prehodia pre adekvátne dôvody ) a záver, ktorým trochu fandíme i "zlému" mi pripomenul trochu Carlitovu cestu ( tam som mu fandil skoro celý film ). Tu ale cesta nekončí, jedine môžem tipovať z lekárskeho hľadiska, koľko dokáže zvládnuť postrelený a krvácajúci človek, kým "neodíde". Scény s "killnutím" jazzového hráča a so získaním nových kódov(mien zoznamu) mi aj po opätovnom pozretí dlho rezonovali v hlave.

Creed (2015)

Ako tak po pozretí preosievam tie kladné i záporné recenzie, nostalgicko-sentimentálne vs.čerstvo-revivalové k tejto "ságe",tak je tu toho i toho,no sentimentu vs. freshovitého a skoro pútavo vynoveného kvázinasledovania minulých počinov ( a minulosti ) je tu v pomere náklady vs. zárobok ( čítajte info od T2 ). Takže to je podarená novota, s pozostatkom celej série ( a Rockyho, ktorý na skoro sedemdesiatnika,až do "bežnej" choroby vyzerá čulo, ale ošľahane na svoju športovo bujarú kariéru so všetkým čo k nej patrí ), celkom autentickým prostredím okolo boxu bez zbytočnej komerčnej vaty, kvalitným strihom a kamerou a chytľavými hercami, tá nominácia pre Sylvestra je opodstatnená. Síce trochu predvídaný koniec,no nenudilo. A Tessa bola pokusom o románik ako vedľajšiu, no nevyužitú dejovú linku. Ostatné ľahký nadpriemer,no výstup na schody bol už hlavne pre pamätníkov,mládeži doporučujem pozrieť sériu film za filmom. Potom sa pohodlnejšie recenzuje. Slabá 4.