• Romantický

Zlaté opojení (1925)

Prostě tenhle film se nedá ohodnotit jinak než pěti hvězdami. Tulák Charlie prožívá svůj klasický příběh klasicky - s plnou snůškou smůly a odstrkování, ale nakonec je po zásluze odměněn nejen zbohatnutím, ale i krásnou dívkou. Nevím, nakolik je hodnota filmu ovlivněna dodatečným mluveným komentářem, ale příběh tím rozhodně neutrpěl. Vždycky si připomenu ten dvojí pobyt tuláka na chatě uprostřed pustiny, poprvé s porcí boty a halucinacemi Big Jima, podruhé v ohrožení nad propastí. Jak jsem se tomu jako kluk nasmál. Chaplin je jeden. Jen připomenu jednu podobnost s Vlastou Burianem. To ve chvíli, kdy sní o přítomnosti dam na svém silvestrovském večírku a ukazuje pantomimu tance dvou housek. Vlasta zase ukazoval své umění imitátorské a pěvecké.

Cikáni (1921)

Karel Anton byl filmový režisér mezinárodního významu. Pochopitelně, i Cikáni trpí dětskými nemocemi počátků filmového umění, Anton měl své německé i francouzské vzory a na Cikánech je to vidět. Uměl na svou dobu velmi avantgardně střídat dějové linie v čase i prostoru. Filmu dodal na kvalitě i dodatečný hudební doprovod, zvlášť klavírní motivy jsou velmi působivé. Herci pochopitelně, jako vždy v němém filmu, hodně deklarují, hodně vyjadřují pohybem a mimikou, bohudík, že jen málokteří to přenesli do zvukového filmu. Theodor Pištěk a jeho scéna znásilnění je však skvělá. Jen místy trpí film naivností, zvlášť po názorných ukázkách toho, co předtím deklarují titulky ("Vojáci odhazovali zbraně"). Přesto tento film patří do historie českého filmu a čtyři hvězdičky si zaslouží.

Příchozí z temnot (1921)

Film po svém znovuzrození v roce 2013 se skutečně stává z historického pohledu jedním ze skvostů české kinematografie. Ano, je na něm znát výrazná stope německého expresionismu, ale to mu jen dodává sílu. Němý film dává hercům navíc velké možnosti vyniknout, protože vše, co cítí musí vyjádřit pohybem. A to se Pištěkovi, Lamačovi, Ondrákové a dalším podařilo skvěle. Potlesk však patří zejména těm, kteří film vrátili k životu takřka v té podobě, jak ho znali diváci před 95 lety. Art před jeho uvedením vysílal dokument o tom, jak se film znovuzrodil. Bylo to moc zajímavé!

Cesta na Měsíc (1902)

Tomu se nedá nic vytknout. Ve své době skutečná "pecka". O historii filmu se zajímám, takže na RTVS2 jsem se podíval i na následný dokument o rekonstrukci tohoto díla, které ve filmovém umění má stejné místo jako ve výtvarném umění Mona Lisa nebo v hudbě Beethovenova Eroica.